Reklama

Siły zbrojne

Rosja ogłasza przetarg na treningowe Jaki-152

Fot. Suchoj.com
Fot. Suchoj.com

W Rosji rozpoczął się przetarg, którego przedmiotem jest ukończenie rozwoju samolotu szkolenia podstawowego Jak-152. Jest to maszyna napędzana silnikiem turbośmigłowym.

Wartość przetargu szacuje się na 300 milionów rubli, czyli około 8,3 miliona USD. Wymagania obejmują ukończenie dokumentacji technicznej samolotu oraz wyprodukowanie 4 latających prototypów. Korporacja Irkut szacuje, że koszty wykonania całej pracy mają wynieść 318 milionów rubli.

Biuro projektowe Jakowlewa, które jest częścią korporacji Irkut pracuje nad projektem Jak-152 od przynajmniej 2004 r. Proces odbywa się we współpracy z chińską firmą Hongdu Aviation Industry Group – HAIC. Podwykonawca z Chin zbudował już 6 prototypów swojej wersji maszyny, która nosi oznaczenie L-7. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na wystawie statycznej Zhuhai Air Show w Chinach, w listopadzie 2010 r. Nie potwierdzono jednak, że samolot odbył swój dziewiczy lot.

Jak-152 to jednosilnikowy, dwumiejscowy dolnopłat, z klasycznym trójkołowym podwoziem. Jest napędzany jednostką napędową M-14X. Podwozie z dobrą amortyzacją i niskociśnieniowe opony, a także krótki rozbieg i dobieg, mają umożliwić maszynie operowanie z małych lub nieprzygotowanych lotnisk.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dead0user

    Samolot na zdjęciu nie wygląda na turbośmigłowy: przednia część jest charakterystyczna dla samolotów z silnikami tłokowymi w układzie pojedynczej lub podwójnej gwiazdy. Wystarczy porównać wygląd tłokowej i turbinowej wersji PZL-130 Orlik i od razu rzucają się w oczy charakterystyczne cechy kształtu osłon obu napędów.

    1. zgryźliwy

      http://www.janes.com/article/35728/russia-launches-yak-152-trainer-tender Jane's pisze o turbośmiigłowcu

Reklama