Reklama

Siły zbrojne

Rosja oferuje Brazylii myśliwce T-50

Samolot 5 generacji Suchoj T-50 - fot. Suchoj
Samolot 5 generacji Suchoj T-50 - fot. Suchoj

Rosjanie podbijają stawkę w walce o kontrakt F-X2, czyli 36 myśliwców dla Brazylii. Do oferowanych samolotów Su-35 dołączają propozycję udziału w produkcji myśliwca 5 generacji „typu”  T-50. Oficjalnie propozycję przedstawią w przyszłym tygodniu, gdy do Brazylii dotrze rosyjska delegacja.  

O kontrakt na następców brazylijskich samolotów Mirage 2000 i F-5E walczą prócz Suchoja Su-35 również maszyny Dassault Rafale, Boeing F/A-18E/F Super Hornet oraz Saab JAS-39 Gripen. Wartość tej transakcji szacuje się na 4 miliardy dolarów. 

Jeszcze w sierpniu bieżącego roku faworytem w tym przetargu był amerykański Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Jednak w wyniku ujawnienia przez Edwarda Snowdena inwigilacji brazylijskich obywateli i firm przez NSA ta opcja została obecnie wykluczona. Decyzją prezydent Brazylii Dilmy Rousseff rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić po wyborach w 2015 roku.

Do tego czasu przedawnią się oferty złożone przez francuskich, amerykańskich i szwedzkich producentów. Można się wiec spodziewać nowych propozycji, ale też otwarcia przetargu dla innych kontrachentów. Rosjanie liczą na sukces, dzięki wzbogaceniu swej propozycji maszyn typu SU-35 lub zbliżonych, o bardziej perspektywiczne rozwiązanie. 

Rosyjska oferta obejmuje nie licencyjną produkcję myśliwca 5 generacji T-50 (PAK-FA), ale współpracę przy opracowaniu maszyny opartej na tej konstrukcji. Może to oznaczać kontrakt zbliżony do umowy, jaką Suchoj podpisał z Hindustan Aeronautics Limited (HAL) w zakresie wspólnych prac nad indyjskim samolotem pochodzącym od T-50. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Artwi

    Zdaje się, że Polska wzorem innych państw III Świata - Iraku, Pakistanu, Egiptu itp. będzie miała "najlepszy myśliwiec na świecie" F-16 Block 52, a wszyscy inni coś lepszego...

Reklama