Siły zbrojne

Rosja: nowy pułk rakiet S-400 wzmocni obronę Moskwy

Elementy przeciwlotniczego zestawu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Elementy przeciwlotniczego zestawu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Obronę rosyjskiej stolicy ma przed końcem roku wzmocnić kolejny pułk wyposażony w najnowsze systemy przeciwlotnicze S-400 Triumf. Jak podaje rosyjskie ministerstwo obrony, nowa jednostka ma dołączyć do 2 stacjonujących już w tym rejonie regimentów tych rakiet.

Systemy S-400 Triumf stanowią fundament nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rosji. Korzystając z szerokiej gamy rakiet, mogą one zwalczać zarówno samoloty, jak i pociski manewrujące czy rakiety balistyczne, na pułapie do 50 kilometrów. Dystans zwalczania klasycznych celów powietrznych sięga 400km. Pociski balistyczne są skutecznie eliminowane w zasięgu 60km. 

Obecnie w S-400 Triumf jest wyposażonych jedynie 5 strategicznie rozlokowanych pułków. Dwa stacjonujące w rejonie Moskwy, natomiast po jednym znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim oraz Wschodnim i Południowy Okręgu Wojskowym. Każdy z nich składa się z 2 lub 3 baterii, uzbrojonych w 4 systemy każda.

Zgodnie z planem ministerialnych reform wojskowych, Rosja ma dysponować 28 pułkami rakiet S-400 do 2020 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.