Siły zbrojne

Rosja: nowe typy uzbrojenia po 2015 roku

Szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej gen. Walerij Gierasimow
Szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej gen. Walerij Gierasimow

Jak oświadczył szef Sztabu Generalnego Rosji gen. Walerij Gierasimow, od 2016 roku rozpoczną się dostawy nowych typów uzbrojenia dla wojsk Federacji Rosyjskiej.„W roku 2015 roku zakończy się opracowywanie nowego czołgu , podobnie jak nowego transportera opancerzonego i bojowego wozu piechoty, a w 2016 nowe systemy lotnicze, system przeciwlotniczy S-500 i korweta. W 2018 roku będziemy mieć też niszczyciel nowej generacji” – oświadczył rosyjski Szef Sztabu podczas konferencji prasowej. Dodał też, że plany modernizacyjne armii zakładają 30% udział nowych typów uzbrojenia na wyposażeniu do 2015 roku i 70-100% przed końcem dekady.

Więcej: Rosja buduje 100 nowych instalacji wojskowych

Plany wydają się nieco nadmiernie optymistyczne, jednak są poważnymi nakładami, które przekładają się na konkretne wyniki. Jeśli chodzi na przykład o nowe typy pojazdów, to w 2015 roku ma wejść do użycia nowy czołg podstawowy typu Armada, wykorzystujący rozwiązania z legendarnych pojazdów Mołot i Cziornyj Orieł. Na tej samej platformie będzie też prawdopodobnie bazował ciężki transporter opancerzony, uzbrojony w działo 45mm. Lżejsze typy wozów pomiędzy innymi gąsienicowy transporter Kurganiec i KTO Bumerang.

(JS)

 

 

Komentarze (1)

  1. Paweł Zielony

    A na stronie Росинформбюро można już od kilku miesięcy zobaczyć jak wygląda i Armata i Bumerang. Polecam: http://rosinform.ru/photo/osnovnoy-tank-t-14--na-baze-tyazheloy-unifitsirovannoy-platformy-armata/#slide-16 http://rosinform.ru/photo/bumerang-veroyatnyy-vneshniy-vid-perspektivnogo-russkogo-bronetransportera/

    1. Paweł Zielony

      Zaskakujące podobieństwo KTO: Bumeranga i Rosomaka. Kto wie, a może prezentacja PL-01 spowodowała opóźnienie prac projektowych nad Armatą?