Reklama

Siły zbrojne

Rosja: „Nieśmiertelna Flotylla” - pomysł na promocję patriotyzmu

Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/

Z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej w Sankt Petersburgu odbyła się akcja „Nieśmiertelna Flotylla”. Celem tej inicjatywy społecznej (podobnie jak majowego „Nieśmiertelnego Pułku”) jest popularyzację historii Wojenno-Morskiej Floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży.

„Nieśmiertelna Flotylla” to inicjatywa w założeniach bardzo przypominająca inną akcję społeczną: „Nieśmiertelny pułk” („Biessmiertnyj połk”), która już od kilkunastu lat stała się nieodłączną częścią uroczystości organizowanych każdego 9 maja. Uczestnicy tej akcji w Dzień Zwycięstwa, przechodzą ulicami miast niosąc zdjęcia swoich przodków, walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Teraz Rosjanie postanowili zorganizować coś podobnego w święto rosyjskiej marynarki wojennej. Pojęcie „Nieśmiertelna Flotylla” pojawiło się jednak po raz pierwszy wcześniej - 9 maja 2021 roku w czasie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w Sankt Petersburgu. Uzupełnieniem defilady lądowej i powietrznej była wtedy parada zorganizowana na rzekach Newy i kanałach miasta.

Wzięły w niej udział niewielkie, udekorowane statki i małe jednostki pływające oraz ponad sto skuterów wodnych, z których, z których każdy w tym dniu otrzymał nazwę jednego z okrętów biorących udział w bitwach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Zorganizowano w sumie pięć kolumn kutrów, motorówek i łodzi, które przepłynęły od Twierdzy Piotropawłowskiej wzdłuż Nabrzeża Pietrowskiego i zakończyły swój pokaz obok krążownika „Aurora”.

Cztery z tych kolumn nazwano na cześć wszystkich Flot wchodzących w skład rosyjskiej marynarki wojennej: Północnej, Oceanu Spokojnego, Bałtyku i Morza Czarnego. Piąte zgrupowanie jednostek pływających poświecono bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i przez analogię do „Pułku Nieśmiertelnych” nazwano „Nieśmiertelną Flotyllą”.

image
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/

Trzy miesiące później postanowiono kontynuować tą inicjatywę, ale w nieco odmienny sposób. Nowa akcja społeczna, też pod nazwą „Nieśmiertelna Flotylla”, została zorganizowana z inicjatywy dowództwa rosyjskiej marynarki wojennej, Regionalnego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Sportów Motorowodnych oraz charytatywnej organizacja publicznej „Mjata” (zajmującej się przede wszystkim pomocą dla dzieci, którym brakuje wsparcia i opieki rodzinnej).

Jak na razie w jej ramach, dla podopiecznych Centrum pomocy społecznej rodzinom i dzieciom Obwodu Admiralicji oraz Centrum pomocy i edukacji rodzinnej nr 3 zorganizowano: wycieczki do Centralnego Muzeum Floty Rosji, pogadanki połączone z posiłkiem z oficerami Wojenno-Morskiej Floty, a także rejs statkiem motorowym po rzekach i kanałach Sankt Petersburga z przejściem wzdłuż okrętów, które przypłynęły by uczestniczyć w paradzie z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej.

Generalnie celem akcji „Nieśmiertelna Flotylla” ma być popularyzacja historii rosyjskiej floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży. Jak na razie ograniczono się jednak do stworzenia święta dla sierot, by zgodnie z komunikatem resortu obrony „zwrócić ich uwagę na chwalebną historię Rosji, zapoznać ich z tradycjami okrętowymi i zaszczepić zainteresowania rosyjską marynarką wojenną”.

„Chcemy, aby każde dziecko miało poczucie uczestniczenia we wspaniałym święcie rosyjskiej floty. Chcemy dzielić się z młodymi ludźmi naszą pasją do morza i przybliżać im wspaniałe morskie tradycje. Jestem pewien, że wielu facetów zainspiruje pomysł związania swojej przyszłości z morzem!”

Artiem Gołubiew - prezes Regionalnego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Sportów Motorowodnych.

W rzeczywistości uważa się, że lipcowa akcja „Nieśmiertelna Flotylla” może się rozwinąć w coś o wiele większego. Jest bowiem możliwe również zorganizowanie w czasie dni Wojenno-Morskiej Floty również specjalnej parady setek małych jednostek pływających, żaglowych, motorowych i wiosłowych kanałami i rzekami Sankt Petesburga, które miałyby na sobie symbole rosyjskich sił morskich, nazwy historycznych jednostek pływających, jak również zdjęcia rosyjskich marynarzy.

image
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/

Trzeba bowiem pamiętać, że akcja „Nieśmiertelny pułk” powstała tak naprawdę z niewinnej inicjatywy studentów w Noworosyjsku w 1965 roku. Ostatecznie coroczne przemarsze w Rosji ludzi ze zdjęciami swoich przodków-weteranów rozpoczęły się dopiero w 2008 roku (jeszcze pod nazwą „Parada Zwycięzców”). Dopiero w 2012 roku cała akcja opisywana jest jako przemarsz „Nieśmiertelnego Pułku” i odbywa się praktycznie w całej Rosji.

W przypadku „Nieśmiertelnej Flotylli” zadanie jest jednak trudniejsze. W czasie pierwszego „przemarszu” jednostek pływających trzeba było np. zapewnić bezpieczeństwo jego uczestników wykorzystując do tego znaczne siły Państwowej Inspekcji Małych Statków petersburskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej Sankt Petersburga, policji wodnej i innych służb. Przez cały czas trwania imprezy załogi dyżurnych łodzi nadzorowały tory wodne objęte paradą jednocześnie pilnując zachowania ludzi, którzy obserwowali wydarzenie na nabrzeżach, wałach i mostach. Ograniczono w tym czasie również normalny ruch na rzekach i kanałach miasta.

Decyzja o przekształceniu lipcowej akcji dla sierot w Sankt Petersburgu w imprezę ogólnorosyjską może być jednak podjęta bardzo szybko, o ile oczywiście rosyjski aparat propagandowy uzna, że może mu się to do czegoś przydać.

Reklama

Komentarze (8)

 1. ubawiony

  ta ich flota jest tak niesmiertelna jak niesmiertelny mial byc ich najnowszy cud techniki KURSK a jak to sie skonczylo wszyscy dobrze wiemy takze bajdurzenie o ich niesmiertelnosci jest chora propaganda w ktora juz nawet zwykli ludzie nie wierza w sojuzie

  1. lizol

   od tamtego czasu zwodowali już nowe okręty podwodne

  2. A przed wojną polski * szydził z niemieckich czołgów ze sklejki

   Nie znając historii * nie ma pojęcia o nieprawdopodobnych, dokonaniach rosyjskiej floty w walce z Turkami które podziwiły cały świat.

  3. Valdore

   Taak, pod dowództwem angielskich oficerów

 2. Eee tam

  Jaki młody Rosjanin będzie się bił za interesy miliarderów Putina?

  1. A przed wojną polski * szydził z niemieckich czołgów ze sklejki

   Pomyliłeś miliarderów USraela z Rosją gdzie Putin oderwał od koryta największych złodziei typu Gusiński, Bierezowski, Chodorkowski, itd, którzy w większości uciekli do Londynu

  2. On

   Nawet jeżeli kilku złodziei wsadził do więzienia to dla tego że mu zaczęli posmakować. Reszta złodziei ma się w Rosji bardzo dobrze o ile dzieli się zyskami z carem!

 3. Wania

  Sowiecka marynarka wojenna stoczyła w czasie II wojny światowej jakąś bitwę morską z krajami, z którymi była w stanie wojny czyli z Polską, Fińską, Niemiecką bądź Japońską? Jakąś zwycięską bitwę z okrętami wroga? Bo mam braki w wiedzy...

  1. Hanys

   Zatopienie dwóch liniowców z uciekającymi nazistami to jednak duży sukces, w porównaniu z jedynym "sukcesem" Marynarki RP czyli ORP Orła który dał sie rozbroić w Tallinie i cudem zwiał na Atlantyk i słuch po nim zaginął. Pewnie na Atlantyku był równie skuteczny co na Bałtyku.

  2. Matt

   Hanys.Proponuję jednak nie wypisywać bzdur i doedukować się.

  3. Davien

   Hanysku, zatopienie dwóch bezbronnych przeciw OP jednostek to istotnie"sukces" Bo jakoś PMW odniosła wielokrotnie większe sukcesy od "gierojów" Stalina

 4. Cyber Will

  Edukacja patriotyczna w szkołach i centralne administrowanie krajem jest KLUCZEM do budowy silnego państwa . Społeczeństwo powinno mieć wysoką ŚWIADOMOŚC globalnej "gry". Dzięki temu może rozumieć i akceptować działania rządu. Osoby nie znające takich pojęć jak "polska racja stanu" czy "atak pod fałszywą flagą" itp. nie powinny zdać matury .

 5. yaro

  Za to 30 lipca 2021 będzie wodowanie Krasnojarska ....

 6. say69mat

  @defdence24.pl: Z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej w Sankt Petersburgu odbyła się akcja „Nieśmiertelna Flotylla”. Celem tej inicjatywy społecznej (podobnie jak majowego „Nieśmiertelnego Pułku”) jest popularyzację historii Wojenno-Morskiej Floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży. ... z quasipatriotyczną mitologią nikt nie wygra. Z reguły wszyscy przegrywają. Niezależnie czy mamy na myśli quasipatriotyczną indoktrynację w USA, FR czy RP.

  1. Polak

   Ta ich flota jeszcze NIGDY Z NIKIM NIE WYGRAŁA :)

  2. Autor

   Oby wszyscy wygrali z unijno kosmopolityczno antypatriotyczną fanaberią

  3. znafca

   Nie licząc Turków i Szwedów po parę razy.

 7. Just

  Dlaczego w czasie parad wojskowych w rosji nie ma inwalidôw wojenych ?? Polecam artykol Nieznosny chalas protezy

  1. a

   taaak to się dobrze przyjrzyj a nie wypisuj głupot

 8. pytajnik

  A jakie my mamy pomysły na promocję patriotyzmu ?

  1. Matt

   No właśnie artykuł mówi jaki Wy macie pomysł,to co się pytasz .

  2. Ef

   U nas jest od wieków

Reklama