Reklama

Siły zbrojne

Rosja modernizuje samoloty wczesnego ostrzegania

Rosjanie zakończyli prace modernizacyjne na trzecim samolocie A-50U – fot. topwar.ru
Rosjanie zakończyli prace modernizacyjne na trzecim samolocie A-50U – fot. topwar.ru

Siły powietrzne Rosji otrzymają trzeci zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania A-50U. W porównaniu do starszej wersji zwiększono autonomiczność samolotu oraz wymieniono systemy obróbki na cyfrowe.  

Samoloty wczesnego ostrzegania są nie tylko wyniesioną w powietrze stacją radiolokacyjną dalekiego zasięgu, ale również latającym stanowiskiem dowodzenia i naprowadzania dla działań powietrznych oraz głównym ogniwem systemu ostrzegania przed napadem powietrznym szczególnie w odniesieniu do obiektów niskolecących.

Rosja przygotowuje się właśnie do wprowadzenia trzeciego takiego samolotu, który po przeprowadzonej modernizacji jest obecnie sprawdzany przez załogę i naziemny personel techniczny. W pierwszej kolejności na ziemi jest testowany układ napędowy. Później mają zostać przeprowadzone trzy loty sprawdzające działanie systemów łączności i systemu obserwacji technicznej – w tym przede wszystkim kompleksu radiolokacyjnego „RM”. Po testach samolot A-50U zostanie przebazowany do centrum szkolenia bojowego na lotnisko Siewiernyj w Iwanowie (w moskiewskim okręgu wojskowym).

Jak widać przez problemy budżetowe Rosjanie są wyraźnie opóźnieni jeżeli chodzi o powietrzny system ostrzegania w odniesieniu do zachodu. Teraz próbują to nadrobić, ale nie budując nowe samoloty lecz modernizując stare. Jak na razie idzie to im jednak bardzo powoli.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ignacy

  jeden f-16 i nie ma ruskiej floty powietrznej hehehe

 2. Artwi

  Rosja kilkadziesiąt razy rzadziej napada na inne państwa niż USA czy NATO, więc nie musi mieć tyle samolotów wczesnego ostrzegania, bo własne terytorium skuteczniej broni naziemna sieć dowodzenia, a rosyjskie OPL jest najbardziej rozbudowane i zintegrowane na świecie. Ponadto rosyjskie samoloty jak MiG-31, Su-35 potrafią znacznie więcej niż amerykańskie myśliwce z LINK-16 i mogą dowodzić 4 innymi maszynami jak AWACS, a podwieszane zasobniki jak Kupol M400 (na np. Su-30) pozwalają na bycie mini-AWACSsem dla dowodzonych 10 maszyn. Biorąc pod uwagę zasięgi obecnych rakiet i prędkości myśliwców V generacji być może jest to dużo lepsze rozwiązanie, bo AWACSy na dzisiejszym polu walki mogą nie przetrwać, biorąc pod uwagę zasięg ich radarów vs. myśliwce V generacji i zasięg ich rakiet. R-37M ma zasięg dorównujący zasięgowi AWACSa przeciw KLASYCZNEMu myśliwcowi...

  1. L4rsoN

   Ile ci płacą za szerzenie tej ruskiej propagandy? Dzięki takim, jak ty ten kraj upada. Rosja to nasz największy potencjalny wróg, ale jak ty i tak ją wielbisz, to się wyprowadź do Moskwy rusofilu.

  2. Marek

   >a rosyjskie OPL jest najbardziej rozbudowane i zintegrowane na świecie. I bardzo szybko mozna ten system zdezintegrować :) Rosyjska obrono plot to tylko Moskwa i Petersburg jeszcze trochę na północy. Reszta to niedobitki S-300PS i trochę armijnych Buków, Torów i S-300W. Sieć naziemnych radarów bardzo mocno przestarzała. Jest wiele luk w rosyjskiej sieci radiolokacyjnej. Zresztą wyeliminowanie tych radiolokatorów nie stanowiłoby większego problemu. Trochę czasu zajełoby oczyszczenie okolic Moskwy z S-300PM i tych dosłownie paru S-400, tak naprawdę modernizacja S-300 z pociskami z S-300. To samo Petersburg. A potem można wybombić Rosję, pomijam tu aspekt broni jądrowej. Tylko sam rosysjki system OPK, który nie stanowiłby większego problemu dla lotnictwa NATO. >1, Su-35 potrafią znacznie więcej niż amerykańskie myśliwce z LINK-16 i mogą dowodzić 4 innymi maszynami jak AWACS, Ile tych Su-35 mają wow 10 czy 12? hehe >Biorąc pod uwagę zasięgi obecnych rakiet i prędkości myśliwców V generacji Rosja nie ma myśliwca V generacji i mieć nie będzie, przynajmniej na poziomie F-22. R-37M nie ma takich pocisków w służbie. To tyle o rosyjskim systemie OPK. Trzon WWS to stare Su-27 i Mig-29 i niezmodernziowane Mig-31. Migi 31 powoli dogorywają choć kilka nawet zmodernziowali. Nowe systemy przeciwlotnicze będą wchodzić w śladowych ilościach jak słynne S-400.

  3. Podlasianin

   Niech tylko Rosja stanie się silniejsza to będziemy czytac o Rosyjskich interwencjach za granica . a co do rewelacji o możliwościach rosyjskich mysliwcow to to co wprowadza się w Rosji już dawno od dekady jest na wyposarzeniu sił zbrojnych USA i innych krajów NATO . Bardzo ładnie że usprawiedliwiasz to ze Rosja ma mało AWACS-ów tylko co powiesz na to że rosja ma w planach nabycie nowych? Oraz nadal ma w planach bezprawne naruszanie przestrzeni powietrznej innych krajów ( nie tylko Bałtyckich )

 3. okapoka

  Ciekawe gdzie nasze samoloty wczesnego ostrzegania? Bo coś mi sie wydaje, że tylko błysk zobaczymy i po nas będzie.

Reklama