Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Kolejna rakietowa brygada otrzymała Iskandery

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przezbrojeniu jednej z rakietowych brygad Centralnego Okręgu Wojskowego (COW) w „nowe operacyjno-taktyczne kompleksy rakietowe Iskander-M”.

Oficjalne przekazanie nowego uzbrojenia odbyło się na poligonie rakietowym Kapustin Jar w Obwodzie Astrachańskim. Rosjanie podkreślili, że było to zgodne z planem modernizacji sił zbrojnych zatwierdzonym przez rosyjskie ministerstwo obrony.

Poszczególne dywizjony brygady otrzymały wszystko, co jest potrzebne do realizacji zadań: samobieżne wyrzutnie rakietowe, pojazdy transportowo-załadowcze, pojazdy zabezpieczenia technicznego i socjalnego, pojazdy dowódczo-sztabowe, punkty zbioru informacji itd.

Żołnierze brygady zakończyli już proces szkolenia, a system przeszedł testy informatyczne i łączności. Pomagali w tym m.in. specjaliści z Biura Konstrukcyjnego „Maszynostrojenija” z podmoskiewskiej Kołomny. Proces przezbrajania brygady zakończy się faktycznym strzelaniem rakietowym.

Rosjanie nie poinformowali, w jakiej konfiguracji wyrzutnie przekazano do COW. W oficjalnym komunikacie poinformowano jedynie, że rakiety systemu „Iskander-M” mają możliwość precyzyjnego zwalczania celów do 500 km od wyrzutni. W rzeczywistości informacja ta dotyczy tylko pocisków balistycznych (a realny zasięg może być nieco większy, rzędu do 700 km). Wyrzutnie „Iskander-M” mają bowiem również możliwość odpalania rakiet manewrujących 3M14 systemu Kalibr, które mają zasięg przekraczający 2000 km. Jakie uzbrojenie w rzeczywistości otrzymała brygada COW jak na razie nie wiadomo.

Reklama

Komentarze (9)

 1. [email protected]

  Po co w srodku Rosji k. Astrachania w Kapustin Yar rakiety o zasiegu 700 km ? Nawet jak mają 2 tys. km - to oznacza, że wystrzelone - spadną ... najdalej na Warszawę, Wilno, Bukareszt .... Zatem - albo sa to jakies systemy przeciwlotnicze (co mało prawdopodobne) albo - Rosja planuje ich przemieszczenie w rejon potencjalnego konfliktu. Np. na Białorus, żeby móc uderzyć na Niemcy czy Francję. Nie pozostaje nic innego jak nakłonienie USA do rozmieszczenia analogicznych systemów w Polsce itd.

  1. sałagan

   a po to, iż jest tam ośrodek szkolenia dla tego rodzaju broni dla całych SZ FR. Wszystkie brygadowe zestawy odbiera się tam. Potem następuje szkolenie i zgrywanie i dopiero wtedy kompleks jedzie do MSD

  2. Grzegorz XLII

   Rozumiem, że teraz, wszystkie okręty podwodne będące w zasięgu "Nord Stream", będą pilnowały interesów "Ukochanej Europy" i "Wspólnoty Państw Niepodległych".

 2. słagan

  Duda upraszcza. Chodzi o pocisk 9M728 lub nazywany czasem R-500. Jest to rzeczywiście kalibr osadzony na wyrzutni kołowej, jak kiedyś RK-55 Relief. Natomiast niepotwierdzony jest zasięg tych pocisków. Niektóre źródła mówią o takim samym jak Kalibr PŁ (co łamałoby taktat INF), a inne, że w miejsce zapasu paliwa jest cięższa głowica i pocisk leci tylko 500km.

  1. antypropaganda

   "Jest to rzeczywiście kalibr osadzony na wyrzutni kołowej, jak kiedyś RK-55 Relief." - propagandowe szalowanie Rosjan raczej. Nie wiem skąd się biorą tezy bez dowodów, że Rosja z wyrzutni Iskanderów wystrzeliwuje Kalibry naruszające traktat. Zobaczmy - długość rakiety Iskander - 7,3 m. Długość rakiety Kalibr 3M14T, takiej jak używane w Syrii, to 8,9 m - wątpliwe by to zmieściło się na wyrzutni Iskandera jak jest dłuższe aż o 1,6m. Natomiast wersje krótsze, o długości zbliżonej do Iskandera, nie mają zasięgu powyżej 600km.

 3. [email protected]

  [email protected] - a dlaczego polskie wojsko nie wystawi , tylko chcesz żebrać u jakiegoś awanturnika ? To jego teren ? Czy POLSKI ?

 4. Pz

  Aaa to już wiem po co te tysiące ludzikow OT produkować będziemy. Żeby ruski mieli do czego strzelać z tych Iskanderow.

  1. niki

   Z takich drogich rakiet chciałbyś strzelać do żołnierzy z lekkim sprzętem? Za ich pomocą Rosja będzie niszczyła i to bardzo skutecznie nasze bazy z F-16, porty morskie, elektrownie, centra dowodzenia i inne ważne obiekty.

 5. Dana

  Przypominanie takich prostych faktów że Rosja ma możliwości wyeliminowania dowolnych zgrupowań dowolnych sił w naszym kraju powinno być częstsze by na forum nie tracono tyle energii na omówienia nowych pistoletów, nieistniejących karabinów modułowych, braku granatników czy nowych rogatywek dla niedzielnego wojska. Dopóki nie będzie możliwości odparcia takiego ataku lub pewności co do możliwości wykonania późniejszego kontrataku nie ma sensu rozdrabniać się na błahostki.

  1. Extern

   No i dlatego tak bardzo obecnie stawiamy na mobilność i nawet tą tak mocno wyśmiewaną pływalność jednostek piechoty zmotoryzowanej. A co do obrony przed atakiem tego typu rakiet to niestety mało kto albo nawet i nikt na świecie nie ma sprawdzonego i pewnego sposobu na obronienie się przed takim atakiem. Natomiast zupełnym skandalem jest że nie mamy czym na taki atak odpowiedzieć a jest to przecież dużo prostsze i tańsze niż budowanie parasola przeciwrakietowego.

 6. Adam

  Do MON: Proszę Was przyspieszcie program Homar. Przeciwnik musi wiedzieć że my też mamy czym uderzyć. Nie zwlekajcie dłużej.

  1. qra

   @Adam Nie pochlebiaj nam i sobie. Iskandery są także odpowiedzią na ekspansje NATO. Głupotą byłoby, aby Polska uczestniczyła w tym wyścigu zbrojeń. Po pierwsze nie potrzeba, a po drugie nie stać nas na to, a po trzecie Antoni kupuje tysiące dronów więc jaki problem ?

  2. gh

   Sorry, ale 500+ i reszta fanaberii, skutecznie zahamowały nasze programy. Czekać tylko na dalsze obniżki naszych ratingów i problemy z rolowaniem długu, a nawet na na zbrojeniowe obiecanki nie będzie już kasy. Paradoks, że partia strasząca od dekady Rosją, dorwała się do władzy i zatrzymuje programy modernizacyjne

 7. Polanski

  Za komuny też tak strzelali. Jak się to skończyło wszyscy widzieli.

 8. Antypropaganda

  Może pan Duda poda źródła tyçh rewelacji o wystrzeliwaniu Kalibrów z wyrzutni Iskander?

 9. jajcarz.

  A u nas mają rozpocząć dialog techniczny na amunicję agitacyjną. Szoki kaszana.Zapomniałem o przekrojach i kalendarzach.

Reklama