Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Jaki-130 w nowej odsłonie

Jak-130 -fot. mil.ru
Jak-130 -fot. mil.ru

Rosyjskie siły powietrzne sformowały nową grupę akrobacyjną, używającą samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Trwa szkolenie pilotów i modyfikacja maszyn do udziału w przyszłorocznej, moskiewskiej Paradzie Zwycięstwa, 9 maja.

Nie ujawniono jeszcze jaka liczba maszyn zostanie użyta, ani jak wielu pilotów weźmie udział w tej akcji. Szkolenie jest prowadzone przez Akademię Sił Powietrznych imienia Żukowskiego i Gagarina.

Do grupy trafili piloci, którzy w ostatnim czasie ukończyli szkolenia na samolotach Jak-130. Beda się oni uczyć akrobacji indywidualnych oraz grupowych, lotu w formacjach zwartych oraz operowania w kazdych warunkach atmosferycznych.

Na zlecenie Sił Powietrznych rozpoczęto też modyfikację samolotów Jak-130. Obejmują one na przykład instalację wielobarwnych wytwornic dymu, oraz urządzeń radionawigacyjnych i komunikacyjnych zgodnych z cywilnymi standardami. Dzięki temu samoloty będą mogły lądować na cywilnych lotniskach poza granicami Rosji. 

Komentarze (2)

 1. Giuseppe

  Czy to nie ten samolot proponują nam Włosi w przetargu na AJT? Tyle że z amerykańskimi silnikami. Kto wie ile tak naprawdę jest "Włocha" we włoskiej ofercie :?

  1. pinokio

   sa troche mocniejsze silniki ,predkosc wieksza o oklo 50 km na godz,reszta rosyjskie ,wspolne tez bylo finansowanie.

  2. AD1955

   Włoska jest na pewno cena ha, ha, ha.

 2. sd

  Szkolno-bojowy? Czyli jednak można. Zastanawia mnie dlaczego my nie zamawiamy samolotów szkolno-bojowych. Gupota w czystym wydaniu jak już wydajemy taką kasę powinniśmy mieć możliwość instalowania systemów bojowych żeby w razie czego był z nich jakiś pożytek.