Reklama

Siły zbrojne

Rosja inwestuje w naukę i nowe metody szkolenia

Śmigłowiec Rosyjskiej Marynarki Wojennej. – fot. wikimedia
Śmigłowiec Rosyjskiej Marynarki Wojennej. – fot. wikimedia

Do roku 2015 Rosja ma stworzyć wspólny system szkolenia i treningów dla sił powietrznych, lądowych i morskich. Jest to element szerszego planu reform i modernizacji.Podczas trwającego właśnie w Petersburgu VI Międzynarodowego Salonu Morskiego wiceadmirał Aleksander Fiedotenkow oświadczył, że wszystkie komponenty armii wymagają daleko posuniętej modernizacji procesu szkolenia. Dlatego zdaniem wiceadmirała już w 2015 roku powstanie zintegrowany system dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma to nie tylko usprawnić proces szkolenia, ale też umożliwić interdyscyplinarne symulacje i treningi.

Czytaj także: Rosja chce unowocześnić armię. Plan Ministerstwa Obrony zakłada poziom 70% nowoczesnego uzbrojenia do 2020 r.

Informacje te łączą się z oświadczeniem Rosyjskiego Ministra Obrony Siergieja Szojgu, który poinformował o planach dużych inwestycji w dział badań naukowych i nowych technologii. Ministerstwo Obrony planuje nie tylko wspierać biura badawcze i projektowe, ale też „polowanie na talenty”. Celem będą na przykład młodzi, zdolni programiści. Minister zaproponował też, aby czas prac badawczo- rozwojowych na rzecz obronności był odliczany młodym naukowcom od obowiązkowego roku służby wojskowej.

Zobacz również: Żołnierze duchy w rosyjskiej armii

Wszystkie te działania mają związek z ambitnym programem modernizacji, restrukturyzacji i reformy Rosyjskich Sił Zbrojnych, zaplanowanym na najbliższą dekadę.

(JS)

Komentarze