Siły zbrojne

Rosja i Syria wspólnie z Iranem koordynują działania przeciw IS

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W Bagdadzie prawdopodobnie powstała specjalna komórka, koordynująca syryjskie i rosyjskie działania przeciw Państwu Islamskiemu z wspieranymi przez Iran oddziałami szyickimi w Iraku i północno-wschodniej Syrii. Możliwy jest też udział w tych działaniach przedstawicieli Iraku, choć ich status nie jest jasny. 

Jak podaje agencja informacyjna Fox News, powołując się na źródła wywiadowcze USA, działania te są elementem szerszej współpracy mającej na celu wsparcie walki sił syryjskich z „islamskimi terrorystami”. Pod tym pojęciem generałowie Baszara Al-Assada rozumieją zarówno siły Państwa Islamskiego, jak też bojowników kurdyjskich i umiarkowane siły wspierane przez państwa zachodnie.

W tym względzie Syria może liczyć nie tylko na pomoc Rosji, ale również Iranu. We wtorek irański wiceszef dyplomacji odpowiedzialny za kraje arabskie i afrykańskie Hossein Amir-Abdollahian oświadczył, że Rosja i Iran już niebawem zwiększą stopień koordynacji wspólnych działań z rządem syryjskim. Do wspólnych działań będą mogli się również włączyć przedstawiciele sił zbrojnych Iraku.

Jest to kolejny z licznych w ostatnim czasie przejawów rosyjskiej aktywności polityczno-militarnej w Syrii i zbliżenia zarówno z Damaszkiem, jak i Teheranem. Moskwa wysyła do Syrii nie tylko generałów i doradców wojskowych posiadających doświadczenie bojowe, ale też znaczną liczbę sprzętu i żołnierzy. Jak przyznają zachodnie wywiady, lecąc poniżej stale krążących między Rosją i Syrią samolotów transportowych Ił-76 i An-124 (w ich "cieniu"), do baz na zachodzie kraju mogło trafić wiele rosyjskich maszyn bojowych, takich jak Su-24, Su-25 i Su-30. Niewykluczone, że część z rosyjskich samolotów korzystała z międzylądowania w Iranie. Dlatego obecnie trudno jest określić jak duże siły zostały skoncentrowane przez Moskwę w miejscach takich jak baza lotnicza Bassel w pobliżu portu Latakkia.

Wielu amerykańskich ekspertów podkreśla, że rosnące zaangażowanie Moskwy na Bliskim Wschodzie, nierozwiązany od lat konflikt w Syrii i bierna postawa krajów zachodnich wpływa na wzrost zagrożenia. 

Rosnąca rosyjska aktywność militarna jest kolejnym dowodem na to, że gdy USA nie podejmuje inicjatywy, inni wypełniają powstałą próżnię. Zwykle w sposób szkodliwy dla naszych interesów.

Były szef CIA gen. David Petraeus

Komentarze (17)

 1. Marek

  No to będzie jeszcze więcej "uchodźców". Tym razem już bezpośrednio z ISIS. Bo Rosjanie nie będą się z nimi patyczkować. A my oczywiście wszystkich ich nazwiemy "bojownikami" i przyjmiemy.

  1. fff

   jak kiedyś czeczeńców

 2. sekator

  Tylko ISIS, czy potencjalnie na celowniku sojuszników, Izrael?....

 3. oko

  Według strony wiadomości, DEBKA.file, mówi się, że przewód dla izraelskiego wojska i Mossadu inteligencji, pod koniec sierpnia Rosji Putin zaproponował Izraelowi do Moskwy do podjęcia odpowiedzialności za ochronę pól Izraela gazów śródziemnomorskiej,wraz z ofertą z Rosyjska inwestycja $ 7-10 mld rozwoju Lewiatana, największy dobrze i budowę rurociągu do Turcji na eksport gazu do Europy. "Wielomiliardowe Rosyjski inwestycje w tej dziedzinie będzie sprawiają, że rosyjski projekt, który ani Syrii, ani Hezbollah nie odważyłby atak, mimo że należy do Izraela ", zauważyli Raport twierdzi, że oferta została "wykonana premiera Beniamina Netanjahu w poufnych rozmowach telefonicznych i przez ciche wysłanników. " DEBKA.file mówi dalej objawienia ostatnich stopniowanej-up pomocy wojskowej do Syrii i rosyjskiej współpracy z sił irańskich w Syrii mają rachunek całkowicie zmienił strategię Izraela:

 4. fun_jauszy

  No i szach mat. Putin ograł wszystkich jak dzieci. Bo w USA i UE nie rządzą politycy, tylko koncerny, które kierują politykami. USA nie rozmawia ze słabszymi, nie prosi - tylko uważa się za nieomylne. A Putin w miesiąc ograł całą zgraję polityków z UE. Nie trzeba być geniuszem,żeby wiedzieć że w celu zatrzymania napływu uchodźców trzeba ustabilizować Syrię. A że to kraj duży trzeba rozmawiać z jej sąsiadami - i Putin rozmawiał z szachem Iranu, z Abbasem z Palestyny, z premierem Izraela, z Erdoganem. A USA srało na wszystkich i dozbrajało "mityczną" opozycję syryjską - która przechodziła na stronę ISS lub została przez ISS od razu wymordowana. Bierna postawa krajów zachodnich - a co tam miałyby robić wojska niemieckie czy francuskie? podlewać kwiatki. Jeszcze nie dawno chcieli bombardować Damaszek - a teraz co mieliby jechać pomagać "złemu" Assadowi?. A Merkel czy Tusk z kim rozmawiali o rozwiązaniu problemu w Syrii - ze sobą i co ustalili i co to jest warte? Do uprawiania poważnej polityki trzeba mieć informację i sojuszników. Teraz Merkelowa trzęsie portkami nad VW - i cała UE będzie teraz kombinować jak tutaj zmienić Normy aby VW nie splajtował - trzeba w imię lepszego dobra chronić miejsca pracy. Obłuda UE jest porażająca. A przecież trzeba jeszcze finansować rozbudowę armii - bo Rosja już wg domorosłych januszów rusza z ofensywą. Ale będą jaja w 2016 r. "Papierowe" tygrysy gospodarcze UE będą walić się jak domina. Bańka kredytowa napompowana do granic wytrzymałości. Wystarczy jeden klocek puścić w ruch.

  1. Zapluty Karzel Reakcji

   Celne spotrzezenia, wiec tylko zasugeruje co jeszcze mozna wziac pod uwage: 1. Niemcy sa mniej lub bardzie pod okupacja USA od II wojny swiatowej (Merkel nie moze sie nawet odwinac za podsluchy) 2. W Twojej analizie brakuje Chin, a to one sa wazniejsze niz Niemcy, Turcja, Izrael, Iran.

  2. grom

   Putin ograł wszystkich?? Kupisz sobie czy naiwny jesteś?? Putin postanowił bombardowac to jest super a jak zachód bombarduje to źle. Putin robi to co zachód bo niema pomysłu. To tylko pokazowe i część większej układanki. Putin pokazał że Rosja słabnie i kuli ogon przed zachodem walcząc z IS i uwalniają np estonskiego szpiega. To cześć teatrzyku który ma pokazać że już można znieść sankcje bo jest coraz gorzej. Putin będzie teraz grzeczny ale za np trzy lata znowu będzie destabilizowal nasz region a ty znowu będziesz merdal ogonkiem

 5. Timo

  NATO z USA oraz UK, Niemcami i Francją na czele zachowują się jak sparaliżowani sytuacją w której się znaleźli, a sam Obama narobił takiego dziadostwa na bliskim wschodzie, że ciężko będzie to odkręcić przez kolejne 5-10 lat.

 6. rastafaraj

  No i Rosja się dogadała, nie myślicie chyba że robi to bez zgody czy porozumienia z resztą graczy... Zobaczymy jaka będzie cena za usunięcie ISIS czy tylko reset w stosunkach? Wybór strony w konflikcie z Chinami? Czy może wschodnia Ukraina? Może cała, może Białoruś? Kraje Bałtyckie? Polska?

  1. ja

   Rosja nie usunie żadnego ISIS. Nie ma takiej możliwości. Nie mają nawet zdolności do przerzutu wojska w tamten region. Zachód i Kraje Arabskie od wielu miesięcy bombardują ISIS i nic z tego nie ma. Putin robi pokazówkę. Jedyną siłą która może przeprowadzić operację lądowa i wykurzyć ISIS jest Iran i ewentualnie Turcja. Tylko, że Turcja nie jest zainteresowana ratowaniem tyłka dla Assada i wykańczaniem ISIS, które wykańcza Kurdów. Tam jest taki węzeł, że "Węzeł Gordyjski" to przy nim kokardka na bucie przedszkolaka.....

 7. Wojtekus

  Smutne ale prawdziwe. Rosyjscy piloci zdobeda doswiadczenie bojowe ktorego nie udalo im sie zdobyc na Ukrainie, a Rosja przestraszy mniejszych graczy. Super zagranie Putina. Ciekaw jestem kiedy i jak Obama odbierze mu pilke.

  1. Tadeusz z Wilanowa

   Obama już przegrał właśnie dlatego, żę nazywa się Obama a nie Reagan albo Tchatcher. Po prostu lewicowcy maja niespożyte siły by walczyć o prawa gejów i imigrantów ale...tylko tyle.

 8. Wacieńka

  Pamiętam defensywną postawę Unii i brytyjskiego parlamentu gdy ważyły się losy zachodniej interwencji w Syrii. Chodziło o podjęcie bombardowań reżymu Assada ale chyba bez jakiegokolwiek strategicznego planu dalszego postepowania. W końcu nie zdecydowano się nawet i na to.....W ten sposób przegrywa się wszystko. Widać, że Obama i Merkel to politycy słabi bez wizji i pomyślunku. A inni nie czekają.

 9. sorbi

  A przy okazji wykańczają KUrdów i antyrządową opozycję ,bo AL Assad ciągnął już resztką sił

  1. antylewak

   Jaką antyrządową opozycję? Inna niż islamska opozycja to istnieje tam tylko wirtualnie we fleszach mediów i na terenie Turcji, choć raz zapuściła się z Turcji 200m w głąb Syrii by udzielić wywiadu (tak im pewnie oficerowie prowadzący z CIA zalecili). Poczytaj o oburzeniu w USA, że podatnicy pompują tyle kasy w "demokratyczną opozycję" a amerykański generał publicznie w wywiadzie przyznał, że z wyszkolonych przez USA "bojowników" walczy może 5-6 osób! :-)

 10. Jan

  Unia pod wpływami Niemiec jest jak NIEMOWLE. Taka Unia to w perspektywie, samounicestwienie.

 11. fx

  Asad TERRORYSTA wymordował więcej ludzi w tym gazem niż te całe "państwo" islamskie.

  1. Black

   To kolejna bajka wymyślona przez fachowców USA w Iraku też miałabyć ta broń , ale okazało się , że znaleźli tylko ropę naftową więc też musieli ją zabezpieczyć :).

 12. grundy

  Zobaczymy jak to im wyjdzie. Żeby wyprzeć ISIS Syrii z powrotem do Iraku to trzeba składnej i sporej operacji lądowej. Assad nie da na to żołnierzy ani sprzętu dopóki ma rebeliantów na karku w zachodniej części kraju. Rosja zwyczajnie pomoże Assadowi z rebeliantami i tyle (część bojówek sympatyzuje z ISIS, a jak łomot dostanie jeszcze ktoś inny to i tak nikt się nie połapie). Kurdowie mogą obronić swoje pozycje ale na ofensywę się nie zdecydują (pewnie woleliby przerzucić trochę sprzętu do tureckiego kurdystanu). ISIS ma szacunkowo w Syrii ledwo 20tys luda, kontroluje połowę kraju (zależy jak kto mapę nakreśli) tyle, ze to głównie piach, a jedyne co ma warte uwagi do dolina Eufratu na wschodzie. Swoją pozycję zawdzięcza tylko terrorowi i temu, że pozostali gracze cały czas się szachują. Problemem jest nie ISIS w Syrii ale to na terytorium Iraku, z kupą sprzętu. Mówiąc ogólnie rząd w Bagdadzie i armia iracka dali d..y po całości.

 13. Jac

  Wygląda na to, że wreszcie ktoś się weźmie za zlikwidowanie tego tworu o nazwie ISIS. USA krzywo na to patrzy ze względu na Izrael. Żydom nie jest na rękę fakt, że Ruscy uzbroją Assada w nowoczesny sprzęt. Wypowiedź "generała" pozostawię bez komentarza. Mówi sama za siebie.

 14. Oblo

  Moim zdaniem trzeba dac rosjanom szanse niech probuja. Bo jak widac na przykladach Afganistanu, Libii, Iraku, ... jak sie amerykanie I UK angazowaly to na koncu nic ztego niewynikalo jedynie co to moze chaos ktory powstal w tych krajach... Tak naprawde to w obecnej sytuacji na 1 miejscu powinno byc powstrzymanie ISIS w Syrii I Iraku I powolne zwalczanie tego "panstwa" za pomoca Iranu jak I moim zdaniem Kurdow ... Jesli chodzi o Turcje to niema co na nich liczyc bo jak widac obecnie bardziej sie dla nich liczy zwalczanie PKK niz ISIS I dla parti rzadzacej wygranie przyszlych wyborow co bedzie trudne w obecnej sytuacji

 15. fef

  szkodliwy dla USA, ale korzystny dla spokoju?

 16. Rg

  Przecież te Su-24, Su-25 i Mi-24 zaraz zaczną być zestrzeliwane przez IS i rebeliantów. Czy Rosjanie nie są tego świadomi?

 17. ioioi

  Mi się zdaje że te Państwa powyżej bardzo dobrze koordynują wycieczkami uchodźców w stronę zachodu.