Reklama

Siły zbrojne

Rosja dostarczyła Serbii zmodernizowane BRDM-2M

BRDM-2M. Fot. MO Rosji
BRDM-2M. Fot. MO Rosji

Jak poinformowała serbska agencja informacyjna Tanjug, do Republiki Serbii przybyła pierwsza partia dziesięciu zmodernizowanych rozpoznawczych transporterów opancerzonych BRDM-2M. Łącznie Federacja Rosyjska podarowała Serbii 30 pojazdów tego typu.

"To duże wsparcie i znaczący impuls dla gotowości i możliwości bojowych armii serbskiej. To wyjątkowy sprzęt z najnowocześniejszym sprzętem i urządzeniami do obrazowania termicznego. Załoga może pozostać w pojeździe przez całą dobę. Mamy otrzymać 10 pojazdów opancerzonych i dziękujemy, prezydencie Putinie i ministrze Szojgu, za ten dar" - powiedział prezydent Serbii Aleksander Vucic.

Przetransportowane drogą lotniczą na pokładach rosyjskich samolotów transportowych wozy bojowe wylądowały w serbskiej bazie lotniczej Batajnica pod Belgradem. Rosyjska pomoc techniczna i wojskowa dla Serbii, która jest historycznym i naturalnym sojusznikiem Moskwy w tym regionie, trwa już od dłuższego czasu. Wcześniej, w październiku 2018 roku, serbskie siły powietrzne otrzymały sześć myśliwców MiG-29 z rosyjskich magazynów.

Do końca tego roku planowana jest dostawa dziesięciu śmigłowców wojskowych (siedmiu szturmowych Mi-35 i trzech transportowych Mi-17), 30 zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B3M oraz wspomnianych pozostałych BRDM-2M. Toczą się także rozmowy w sprawie potencjalnych dostaw przeciwlotniczych systemów kierowanych rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 i Buk-M2 oraz samobieżnych, przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Tunguska.

Rozpoznawczy transporter opancerzony BRDM-2M to rosyjska modernizacja BRDM-2, mająca na celu dostosowanie pojazdu do wymagań współczesnego pola walki. W jej ramach dotychczasowy silnik wymieniono na nową, dieslowską jednostkę napędową o lepszych charakterystykach. Zmodernizowane wozy wyposażono w nowoczesne, obrotowe zestawy optoelektroniczne, które zwiększają możliwości rozpoznania, a także we włazy ewakuacyjne w burtach kadłubach oraz dodatkowy pancerz modułowy. Obecnie serbska armia użytkuje w pododdziałach rozpoznawczych jednostek pancernych i zmechanizowanych 36 egzemplarzy BRMD-2, które najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez nowo dostarczone zmodernizowane wozy.

Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Musieli samolotami. W runecie podają że Rosja chce wysłać Serbii czołgi T-72, ale Rumunia nie zgadza się na wykorzystanie jej sieci dróg lądowych i wodnych (Dunajem)... I klops.

  1. Olo

   I co w związku ze związkiem? Wysłali, doleciał, załatwione.

  2. Yugol

   Niema to jak życzliwy sąsiad!

  3. Davien

   Yugol ,a dlaczego kraj NATO ma sie zgadzac na transportprzez swój teren sprzetu państwa okreslającego go jak wroga?

 2. Poludniowiec

  Akurat dostarczyli Dunajem. Konwoj jest przetrzymywany przez straz graniczna Rumunii. Zaczal sie niezly dym na szczeblu rzadowym.

 3. Marek1

  WP pojazdów rozpoznawczych NIE MA w ogóle od lat. Również NIC nie wskazuje, by takowe miały sie pojawić w przewidywalnym czasie. Czemu by wiec nie spróbować chociaż zmodernizować ze 30 szt. BRDM-2 na modłę rosyjską ? Dlaczego po morderce nie spróbować postawić na BRDM-2 kompleksu 2x1/2x2 ppk z optoelektroniką(CLU) zamiast starej wieżyczki z KPT 14,5mm ? Lepiej przez kolejne lata NIE mieć NIC, niż stworzyć coś pomostowego ?

Reklama