Siły zbrojne

Rosja dostarczyła Serbii zmodernizowane BRDM-2M

BRDM-2M. Fot. MO Rosji
BRDM-2M. Fot. MO Rosji

Jak poinformowała serbska agencja informacyjna Tanjug, do Republiki Serbii przybyła pierwsza partia dziesięciu zmodernizowanych rozpoznawczych transporterów opancerzonych BRDM-2M. Łącznie Federacja Rosyjska podarowała Serbii 30 pojazdów tego typu.

"To duże wsparcie i znaczący impuls dla gotowości i możliwości bojowych armii serbskiej. To wyjątkowy sprzęt z najnowocześniejszym sprzętem i urządzeniami do obrazowania termicznego. Załoga może pozostać w pojeździe przez całą dobę. Mamy otrzymać 10 pojazdów opancerzonych i dziękujemy, prezydencie Putinie i ministrze Szojgu, za ten dar" - powiedział prezydent Serbii Aleksander Vucic.

Przetransportowane drogą lotniczą na pokładach rosyjskich samolotów transportowych wozy bojowe wylądowały w serbskiej bazie lotniczej Batajnica pod Belgradem. Rosyjska pomoc techniczna i wojskowa dla Serbii, która jest historycznym i naturalnym sojusznikiem Moskwy w tym regionie, trwa już od dłuższego czasu. Wcześniej, w październiku 2018 roku, serbskie siły powietrzne otrzymały sześć myśliwców MiG-29 z rosyjskich magazynów.

Do końca tego roku planowana jest dostawa dziesięciu śmigłowców wojskowych (siedmiu szturmowych Mi-35 i trzech transportowych Mi-17), 30 zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B3M oraz wspomnianych pozostałych BRDM-2M. Toczą się także rozmowy w sprawie potencjalnych dostaw przeciwlotniczych systemów kierowanych rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 i Buk-M2 oraz samobieżnych, przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Tunguska.

Rozpoznawczy transporter opancerzony BRDM-2M to rosyjska modernizacja BRDM-2, mająca na celu dostosowanie pojazdu do wymagań współczesnego pola walki. W jej ramach dotychczasowy silnik wymieniono na nową, dieslowską jednostkę napędową o lepszych charakterystykach. Zmodernizowane wozy wyposażono w nowoczesne, obrotowe zestawy optoelektroniczne, które zwiększają możliwości rozpoznania, a także we włazy ewakuacyjne w burtach kadłubach oraz dodatkowy pancerz modułowy. Obecnie serbska armia użytkuje w pododdziałach rozpoznawczych jednostek pancernych i zmechanizowanych 36 egzemplarzy BRMD-2, które najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez nowo dostarczone zmodernizowane wozy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.