Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Ćwiczenia 20 tys. żołnierzy BARS [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na 9 poligonach Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, graniczącego z Ukrainą, odbyła się aktywna faza ćwiczeń 20 tys. rezerwistów wcielonych do formacji BARS (ros. Боевой Армейский Резерв Страны – БАРС) czyli Bojowej Rezerwy Armii Państwowej. Organizacyjnie jest to odpowiednich polskich Wojsk Obrony Terytorialnej – żołnierze BARS podpisują trzyletnie kontrakty i są powoływani jedynie na okresowe szkolenia i ćwiczenia, prowadząc na co dzień normalne życie prywatne i zawodowe.

BARS powstał na nocy dekretu prezydenta Władimira Putina „O utworzeniu mobilizacyjnej rezerwy osobowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” z 2015 roku, jednak rekrutacja rozpoczęła się dopiero w tym roku i to od razu na niespotykaną od czasów ZSRR skalę. Planowane jest zakontraktowanie co najmniej 50 tys. rezerwistów, którzy służbę odbywają podobnie jak WOT w Polsce.

Po zakończeniu wstępnego szkolenia plan zakłada dwa dni szkolenia miesięcznie oraz 21 dni ćwiczeń polowych i szkolenia specjalistycznego raz do roku. Aby zostać przyjętym do formacji, trzeba mieć zakończoną zasadniczą służbę wojskową i po przejściu kwalifikacji podpisać trzyletni kontrakt. Będzie on w przyszłości przedłużany w cyklach pięcioletnich. Wszyscy członkowie nowej formacji otrzymują świadczenia finansowe, jak również zachęcani są do służby przywilejami w kształceniu na uczelniach ministerstwa obrony i możliwością pozyskania nowych umiejętności i kwalifikacji.

Jak informuje rosyjskie ministerstwo obrony, 22 września 2021 roku na obszarze 9 poligonów Południowego Okręgu Wojskowego szkolenia rozpoczęło około 20 tys. żołnierzy BARS. Uczestnicy zgrupowania przeszli szkolenia w zakresie obsługi i strzelania ze standardowej broni strzeleckiej, granatników i artylerii oraz pojazdów i innego sprzętu wojskowego. Otrzymali również podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji ochrony i obrony obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, gdyż główne zadanie tej formacji to właśnie zabezpieczenie kluczowych obiektów w przypadku zagrożenia terrorystycznego, hybrydowego lub konfliktu zbrojnego.

Na opublikowanym przez rosyjskie ministerstwo obrony filmie z ćwiczeń poligonowych widać żołnierzy BARS trenujących wsparcie ogniowe z wykorzystaniem pojazdów terenowych 4x4 UAZ-23632 Patriot w konfiguracji z obrotnicą, na której montowany jest karabin maszynowy PK kalibru 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kalibru 12,7 mm lub granatnik automatyczny AGS-17 kalibru 30 mm.  

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (8)

 1. von Nogay

  ci w czerwonych czapkach to Hucuły?

  1. y

   Nie zauważyłeś że one są z kevlaru? I są najnowocześniejsze w świecie. Kosmiczna technologia! Amerykanie o takich nawet nie pomyśleli! I oczywiście nie mają analoga w mirie?

  2. казак

   Ci w kubankach to Kozacy Dońscy.

 2. Kiks

  Nawciskali tam pewnie Buriatów i innych koczkodanów.

 3. Dobrze,bardzo dobrze...niech ćwiczą na granicy z Ukrainą. Powinniśmy wspierać kozaka dońskiego i zaporoskiego w dążeniu do zwarcia

 4. yes

  I pomyśleć, że różne trolle za parę kopiejek wyśmiewali się z naszego WOT. A nie zauważyli, że sami u siebie w Rosji zrobili parodię tej formacji!

 5. inż.

  prawie jak ISIS

  1. idiotów nie sieją oni sami się rodzą

   To faktycznie szczera prawda.

  2. ciężki poród

   masz racje, to czerwone pole z krzyżem jest po to, żeby oni kulom się nie kłaniali

 6. idxhn

  czym innym jest wcielony, a czym innym ochotnik.

 7. Filon

  Słowianie...

 8. snajper

  strzelać w środek białego krzyża na czerwonym polu

Reklama