Reklama

Siły zbrojne

Rosja buduje nowe centrum kierowania obroną państwa - elektroniczny odpowiednik krajowej rady bezpieczeństwa

Prezydent FR Władimir Putin oraz minister obrony FR Siergiej Szojgu, który ma zatwierdzić plany budowy Narodowego Centrum Kierowania Obroną Państwa - fot. kremlin.ru
Prezydent FR Władimir Putin oraz minister obrony FR Siergiej Szojgu, który ma zatwierdzić plany budowy Narodowego Centrum Kierowania Obroną Państwa - fot. kremlin.ru

W Rosji zatwierdzono projekt budowy Narodowego Centrum Kierowania Obroną Państwa (NCUOG), które połączy wszystkie istniejące rosyjskie systemy kierowania i monitorowania.Projekt NCUOG już został zatwierdzony przez naczelnika sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa i 31 maja dokument zostanie przedstawiony do akceptacji ministrowi obrony narodowej Siergiejowi Szojgu. Po jego zatwierdzeniu umowa na projekt i budowę centrum, ma być zostać podpisana na początku czerwca.

Więcej: Rosja zamawia dwa tankowce dla swojej floty

Nowe centrum dowodzenia ma połączyć stanowiska dowodzenia rosyjskiego rządu oraz resortów siłowych i ma się stać elektronicznym odpowiednikiem rosyjskiej rady bezpieczeństwa. W NCUOG będą m.in. centralne stanowiska dowodzenia: sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, narodowego centrum zarządzania kryzysowego w sytuacjach awaryjnych Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, federalnej służby hydrometeorologii i monitoringu środowiska (ROSHYDROMET), państwowej korporacji ds. energii atomowej („Rosatom”), federalnej agencji ds. zasobów wodnych (Roswodresursy) oraz innych służb rosyjskich.

Zakłada się, że dzięki NCUOG kierujący obroną Rosji otrzymają pełną informację o sytuacji wojskowo-politycznej, zmianach w stanie gotowości poszczególnych okręgów wojskowych, służb i rodzajów broni, jak również podsumowanie i streszczenie oficjalnych raportów i publikacji zawartych w najważniejszych światowych mediach. Centrum będzie gromadzić i systematyzować dane o przebiegu operacji wojskowych i przebiegu bojowego szkolenia żołnierzy, wypadkach i wszystkich sytuacjach nadzwyczajnych, które miały miejsce na terytorium Rosji lub dotyczyły rosyjskich obywateli.

Więcej: Rosyjskie służby specjalne wykorzystują terroryzm kaukaski do swoich gier operacyjnych

Zakłada się, że początkowo dostęp do tych danych w NCUOG otrzyma tylko najwyższe kierownictwo, ale w razie potrzeby mogą być one przekazane na niższe poziomy – np. do wskazanych jednostek wojskowych. Wszystkie informacje uzyskane przez Centrum będą analizowane i klasyfikowane w trybie automatycznym i na ich podstawie będą wypracowywane wnioski i propozycje działań koniecznych do podjęcia po zatwierdzeniu przez wyższych urzędników rosyjskiego rządu i Minoborony.

Centrum będzie się składało z trzech położonych na różnych poziomach struktur. Znajdzie się w nim m.in. wojenne stanowisko dowodzenia, które ma kierować operacjami wojskowymi oraz centrum działalności codziennej, które będzie odpowiadało za koordynację działań agencji cywilnych i egzekwowanie prawa w czasie pokoju.

Więcej: Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło 6 łodzi latających Be-200

Narodowe Centrum Kierowania Obroną Państwa ma być rozmieszczone w oddzielnym kompleksie budynków na obszarze Moskwy. Jego budową ma kierować holding „Radiotechniczne i Informatyczne Systemy” wchodzący w skład grupy finansowo –przemysłowej AFK „Sistema”. W sumie przy budowie NCUOG ma wziąć udział 25 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, w tym ─ koncern „Sistemprom”, Naukowy Instytut Systemów Komunikacji i Zarządzania oraz zakłady naukowo – produkcyjne „RusBITech” i „Mars”.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama