Siły zbrojne

Rosja: Boomer „Riazań” w linii po sześcioletnim remoncie

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przybyciu do bazy morskiej Floty Oceanu Spokojnego w Wiluczinsku na Kamczatce wyremontowanego, atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi „Riazań”. Nie poinformowano jednak, że remont tego boomera trwał aż sześć lat.

„Riazań” to okręt podwodny z rakietami balistycznymi projektu 667BDR typu Kalmar (według NATO: - Delta III). Głównym uzbrojeniem tej jednostki jest szesnaście rakiet balistycznych typu R-29R (wg NATO typ SS-N-18).

Z raportu dowódcy okrętu złożonego dowódcy Floty Pacyfiku po zacumowaniu w porcie wynika, że „Riazań” jest obecnie sprawny technicznie natomiast załoga jest zdrowa i gotowa do wykonywania zadań. Jak jest jednak w rzeczywistości – nie wiadomo. „Riazań” jest bowiem klasyfikowany tylko do drugiej kategorii okrętów podwodnych, a więc nie jest to jednostka z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

Jej projekt powstał w latach siedemdziesiątych, budowa rozpoczęła się (jeszcze z oznaczeniem „K-44”) na stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku 31 stycznia 1980 r. a wprowadzenie do linii we Flocie Północnej nastąpiło 24 listopada 1982 r. Jest to więc najnowszy Kalmar będący w służbie, co i tak nie zmienia faktu, że ma on już 35 lat.

We wrześniu 2008 r. okręt został przeniesiony do Floty Oceanu Spokojnego jednak już w 2011 r. został przekazany do remontu stoczni „Zwiezda” w Bolszoj Kamieniu. W rzeczywistości, poza usunięciem paliwa jądrowego z obu reaktorów, na „Riazaniu” nie wykonano żadnych prac remontowych do 2015 r. Dopiero wtedy zacumowaną w bezruchu jednostkę poniesiono na slipie i wprowadzono do hali stoczniowej, gdzie zaczęto roboty od oczyszczenia kadłuba.

Nie wiadomo, co zostało zrobione jeżeli chodzi o systemy pokładowe. Okręt przechodził już dwa remonty (w latach 1992-1994 r. i 2005-2007), a więc nie była to prawdopodobnie gruntowana modernizacja – biorąc pod uwagę czas, ile jeszcze ta jednostka może jeszcze służyć biorąc pod uwagę jej wiek.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.