Reklama

Siły zbrojne

Rosja: autonomiczny BMP-3 będzie współdziałał z dronami

Zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjska korporacja Rostec poinformowała, że najnowszy robot bojowy Udar ma być zdolny do samodzielnego działania na polu bitwy, a także wchodzenia w interakcję z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Konstrukcja stanowi połączenie bezzałogowej wersji kadłuba bojowego wozu piechoty BMP-3 zintegrowanego z systemem wieżowym Epoch.

Udar jest dziełem konstruktorów z Wszechrosyjskiego Instytutu Badań Naukowych „Sygnał” będącego częścią holdingu broni precyzyjnych korporacji Rostec. Po raz pierwszy jego funkcjonalny prototyp został publicznie zaprezentowany na wystawie z okazji Dnia Innowacji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w 2015 roku. Brał także udział w pokazach poligonowych na żywo w trakcie tego wydarzenia, pokonując przeszkody terenowe i niszcząc cele.

System ten powstał w wyniku pełnej robotyzacji kadłuba bojowego wozu piechoty BMP-3, dzięki czemu obsługa wszystkich urządzeń w przedziale bojowym odbywa się w pełni bezzałogowo. Wóz wykorzystuje do planowania trasy poruszania się specjalny system planowania ruchu oparty na wielu różnego rodzaju sensorach. Zapewniają one także pełną autonomiczność i sprawność ruchu w dowolnym terenie oraz możliwość wykonywania przy tym powierzonych zadań bojowych.

Sam wóz ma być także w stanie wchodzić w interakcję z dronami, w tym na uwięzi, zasilanymi i sterowanymi przez samego robota. Bezzałogowce te mogą służyć m.in. do dodatkowego rozpoznania powietrznego i przekazywania sygnału radiowego do kanału sterującego od stanowiska dowodzenia i kontroli tego systemu. Dodatkowo ma także współpracować z lekkimi robotami lądowymi, które mogą być przewożone na stropie lub z tyłu systemu Udar z mechanizmem ich automatycznego odczepiania do wykonania zleconych misji. Tego typu bezzałogowce mogą wykonywać zadania takie jak: prowadzenie zwiadu, wysadzanie celów, transport ładunków czy ewakuacja rannych.

image
Reklama

Udar został wyposażony w bezzałogowy system wieżowy Epoch zaprojektowany przez Biuro Projektowe KBP z Tuły. Jego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym PTKM kal. 7,62 mm, a także cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113M-2 Kornet-M. Moduł ten może być także zainstalowany na wybranym podwoziu kołowym lub gąsienicowym takim jak np. najnowsze kołowe bojowe wozy piechoty Bumierang czy bojowe wozy piechoty Kurganiec-25 czy T-14 Armata, a także starszy BMP-3.

Wóz ten ma charakteryzować się znaczną odpornością balistyczną na poziomie 5 według STANAG 4569, czyli zapewniać osłonę przed ogniem pocisków przeciwpancernych podkalibrowych kal. 25 mm z odległości 500 metrów, a także być dodatkowo wzmocniony przez zmodernizowany aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) Arena. Pozostałe charakterystyki techniczne mają prezentować się analogicznie jak w przypadku standardowego BMP-3, w tym pływalność. Pojazd ten może dodatkowo przewodzić do ośmiu żołnierzy desantu, a także zachowano możliwość jego opcjonalnej obsługi załogowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama