Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Antybalistyczne strzelanie systemu S-500 [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o udanych testach systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-500 „Promietiej”, za pomocą którego udało się zestrzelić cel lecący z prędkością rakiet balistycznych.

Zgodnie z komunikatem z 20 lipca br. Rosjanie przeprowadzili próby ogniowe systemu S-500 na poligonie Kapustin Jar w Obwodzie Astrachańskim. W testach wykorzystano pojedynczą wyrzutnię, na której zamontowane były dwa cylindryczne kontenery z dwoma rakietami przeciwlotniczymi. Według ministerstwa obrony Rosji cel został zniszczony. Próby zakończyły się więc sukcesem i „potwierdziły określone parametry taktyczno-techniczne oraz wysoką niezawodność rosyjskiego sprzętu obrony przeciwlotniczej”.

Rosjanie nie ujawnili jednak, o jakie parametry systemu S-500 chodzi. Stwierdzili jedynie, że system ten „nie ma odpowiedników na świecie i jest przeznaczony do niszczenia całego spektrum istniejącej i przyszłej broni ofensywnej potencjalnego przeciwnika w całym zakresie wysokości i prędkości”.

Ministerstwo obrony poinformowało również, że po zakończeniu pełnego cyklu testów, plany zakupów przewidują dostawę pierwszego systemu S-500 dla kompleksu obrony przeciwlotniczej zorganizowanego pod Moskwą.

Jeszcze rok wcześniej zakładano, że nastąpi to w 2021 roku. Proces ten najprawdopodobniej zostanie jednak opóźniony pomimo, że pierwsza bateria została już najprawdopodobniej w pełni skompletowana.

Reklama

Komentarze

    Reklama