Siły zbrojne

Rosja: 750 pojazdów dla armii w 2014 roku

Transporter kołowy Kamaz Tajfun -fot. Kamaz
Transporter kołowy Kamaz Tajfun -fot. Kamaz

Rosyjskie wojska lądowe mają otrzymać w 2014 roku ponad 750 nowych pojazdów różnych typów. Będą wśród nich kolejne wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M, ale też nowe transportery opancerzone Tajfun czy Tigr-M. 

Dostawy nowego sprzętu zapowiedziało w oficjalny oświadczeniu rosyjskie ministerstwo obrony. O ile nie wystąpią żadne opóźnienia, które są zmorą rosyjskiego przemysłu obronnego, wojska lądowe zostaną zasilone znaczną liczba nowoczesnych pojazdów m.in. kontynuowane będą dostawy wyrzutni rakiet taktycznych Iskander-M, o zasięgu do 500 km, zdolnych przenosić głowice jądrowe. Podobnie wygląda sytuacja z wieloprowadnicowymi wyrzutniami 9A52-4 Tornado, które zastępują w jednostkach artylerii starsze modele, takie jak BM-21 Grad czy BM-27 Uragan.

Do armii wprowadzane są też nowe typy pojazdów, takie jak samochody terenowe GAZ Tigr-M, czy modułowe kołowe transportery opancerzone Kamaz Tajfun. 

Jest to kontynuacja tegorocznego planu modernizacji sił zbrojnych. W jego wyniku wojska lądowe już odebrały w 2013 roku ponad 600 nowych pojazdów. Była wśród nich znaczna liczna nowoczesnych pojazdów dowodzenia i łączności, oraz dział samobieżnych 152mm typu Msta-M oraz transporterów kołowych BTR-82A.

Trwa modernizacja wozów pozostających w linii, takich jak czołgi T-72 lub wozy bojowe BMP-2. Obejmuje ona także transportery BTR-80, sukcesywnie ulepszane do wspomnianego już standardu BTR-82A, wyposażonego w nowoczesny, bezzałogowy moduł uzbrojenia.  

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.