Siły zbrojne

Rosja: 10 mld USD więcej na obronę? "Kosztem wydatków socjalnych"

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Władze Rosji planują zwiększenie budżetu na cele wojskowe o 679 mld rubli (10 mld USA). W tym samym czasie nakłady budżetowe na świadczenia socjalne spadają o 375 mld rubli (6 mld USA). Informacje takie przekazał we wtorek portal Gazeta.ru, który twierdzi, że pochodzą one ze źródeł rządowych.

„The Moscow Times”, który także porusza ten temat, odnotowuje na swej stronie internetowej, że w poniedziałek rosyjski resort finansów opublikował projekt nowelizacji budżetu przewidujący redukcję świadczeń socjalnych z 13,1 bln rubli (210 mld USD) do 12,7 bln (203 mld USD). Uwzględniono już w tym decyzję rządu, by emerytom wypłacić jednorazowo po 5 tys. rubli zamiast indeksacji emerytur do poziomu inflacji.

Czytaj więcej: Desant 2,5 tys. spadochroniarzy na zachodzie Rosji

„The Moscow Times” wskazuje zarazem, że w sumie budżet państwa ma wzrosnąć o 304 mld rubli (4,8 mld USD) – z 16,1 bln (258 mld USD) do 16,4 bln (263 mld USD), „co oznacza, że rząd uwalnia do 678 mld rubli (10 mld USD)”. 

Czytaj więcej: Rosja demonstruje wojska lądowe. Zdolności czy propaganda? [WIDEO]

Gazeta.ru napisała, powołując się na anonimowe źródło rządowe, że zwiększenie budżetu ma związek ze spłatą gwarantowanych pierwotnie przez rząd kredytów na realizację kontraktów w dziedzinie obronności. W ten sposób resort finansów „będzie mógł zredukować ciężar wydatków obronnych w budżetach na lata 2017-2019” – twierdzi wspomniane źródło.

PAP - mini

Komentarze (3)

 1. tak tylko...

  Były minister finansów Rosji Aleksej Kudrin twierdzi, że wszystkich posiadanych rezerw Rosji wystarczy na maksimum 2 lata. „Na razie żyjemy z tego, co zgromadziliśmy wcześniej ze sprzedaży ropy, nie czując faktycznych realiów. Sprzedajemy rezerwy i drukujemy ruble, którymi pokrywamy deficyt. Jeszcze 2 lata zdołamy to robić” – ocenia Kudrin, cytowany przez TASS.

  1. tylko tak!

   tak tylko... ten kosher agent światowej finansjery, który za swoją antyrosyjską działalność już nie jest od dawna ministrem finansów i dokąd USA nie zacznie okupować Rosji nie ma szans na stanowisko w rządzie, mówił to w 2012 roku a mamy rok 2016.

  2. stop_glupocie

   Już miało zabraknąć 2 lata temu, ostanio już do końca tego roku, a teraz znowu za 2 lata? dobre dobre a tak się stało że od początku roku rezerwy walutowe banku centralnego urosły do 400 mld dolarów - czyli do stanu sprzed spadku ropy i początku 2013 r. Mówi o innych rezerwach - o rezerwach z funduszy rezerwowych zgromadzonych właśnie na okres niskich cen ropy - i te rzeczywiście się kurczą - ale one właśnie po to były - i większość z tych pieniędzy idzie na rozwój rolnictwa, przemysłu, dofinansowanie programów w ministerstwie rozwoju - takich jak np produkcja baterii litowo-jonowych, produkcja leków, produkcja mikroprocesorów nowego typu i setki innych - oni za tą kasę przestawiają gospodarkę na niezależność od węglowodorów . A dla waszej wiedzy - skoro sprzedaż aut na świecie rośnie - głównie w Chinach i USA i co roku sprzedaje się kilkanaści mln nowych aut w tym PROMIL na prąd to na co te auta jeżdżą na wodę? skoro w Chinach rośnie zamożność społeczeństwa więc będzie rosło zapotrzebowanie na energię, i ogrzewanie gazowe jako bardziej ekologiczne - Zapotrzebowanie na Ropę i Gaz rośnie a nie maleje więc kraje które ją mają mogą spać spokojnie przez kolejne lata. - to tak na marginesie waszych dywagacji. A jak Rosjanie zakończą modernizację armii to zostnie im naprawdę dużo pieniędzy do wydania na cele socjalne

 2. jm

  kolego, CBR ma prawie 400 mld usd rezerw walutowych i w złocie...

 3. WESOŁE USA

  Czyli Putin, robi to samo co ZSRR, wszystkie pieniądze ładuje w zbrojenie a społeczeństwo niech zdycha z głodu, współczuję zwykłym ludziom w Rosji, ale w sumie to dobrze, że Rosja ładuje wszystkie pieniądze w zbrojenie, bo istnieje duża szansa, że sami się wykończa. Jeszcze tylko USA powinno podkręcić nieco tępo zbrojenia jak kiedyś zrobił to Regan, i obserwować spokojnie powolny upadek Rosji. Do tego wszystkiego, należy jeszcze dodać sankcje, które jak słusznie napisał gdzieś "kiks" działają, może powoli, ale jednak są skuteczne, bo ruscy mają coraz większe problemy gospodarcze, co prawda armia ruskich trolli na forach internetowych robi co może pisząc że to nie prawda, ze Rosja jest w bardzo dobrej kondycji gospodarczej i inne bzdury, ale to nie wiele daje.......ups