Reklama

Siły zbrojne

Rewolucja rosyjskiej armii. "To już nie są postradzieckie siły zbrojne, to są nowoczesne siły zbrojne" [SKANER Defence24]

Czołg T-90M
Fot. mil.ru

„Rewolucja która się dokonała od 2011 roku, dotycząca m. in. wprowadzenia do związków taktycznych rosyjskich wojsk lądowych bezzałogowych systemów latających typu Eleron-3, Zastawa czy najbardziej popularny Orlan-10 to już historia, która dziś jest nadal rozwijana" - stwierdził w rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem dr Marek Depczyński, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej. Jego zdaniem - „To co może nas dziś zadziwiać, to szybkie przejście do rozwijania tych zdolności na poziomie strategicznym." Jest to jeden z wielu elementów przemian które spowodowały, że dzisiejsza, silnie uzawodowiona i coraz lepiej wyposażona armia rosyjska nie ma wiele wspólnego z masową, słabo wyszkoloną armią radziecką z której się wywodzi.

Marek Depczyński jest jednym z autorów książki "Rosyjska sztuka operacyjna w zarysie", dostępnej w sklepie Defence24.pl.

Komentarze (13)

 1. stary Polak

  generalicja rosyjska ma ponad 60 lat. emeryci z dużym doświadczeniem, ale w tym wieku niezdolni do akceptacji i stosowania zmian. dowództwo ukraińskie to ludzi urodzeni w latach 70. Wiek 40 plus. W gospodarce to pracownik najlepszy - z doświadczeniem, ale jeszcze chłonny zmian. A teraz przypomnijcie sobie jak Azerbejdżan ośmieszył Armenię. To nawet trudno nazwać wojną. No to jest otwarte pytanie co zdecyduje o przebiegu "wielkiej wojny". Siła czy zmienność?

 2. fazi

  Nie można się nie zgodzić z Panem Markiem że obecne siły zbrojne Rosji mają niewiele wspólnego z armią ZSRR ... chodzi tylko o to że armia ZSRR miała realną wartość bojową, a obecne siły zbroje Rosji to tylko żałosna namiastka armii lat 80tych, ze sprzętem o realnej wartości złomu, którego na świecie nikt już nie chce kupować czego przejawem jest wieczne pudrowanie trupów T-72 czy Tu95

  1. HeHe

   Tylko że powyższy wywiad właśnie przeczy tezie którą Pan lansuje :) Zresztą przeczy niej także to, że Rosja jest drugim na świecie eksporterem uzbrojenia oraz ubiegłoroczny ranking najbardziej prestiżowego militarnego think-tanku Global Firepower który siłę i zdolności bojowe armii rosyjskiej lokuje na drugim miejscu w świecie.

 3. DIM

  @UWAGA UWAGA ! Zauważcie ostatni gest Niemiec wobec Putina - nie zgodzili się na przelot brytyjskich samolotów z bronią dla Ukrainy. Przecież wiedzą, że jeśli nie przez Niemcy, samoloty przelecą przez Danię, czy Norwegię, ale chodzi właśnie taką demonstrację solidarności Rzeszy Niemieckiej z Rosją. Patrz traktaty w Locarno 1925... Co w moich oczach jest tym bardziej znamienne, że blokadę ZSRR faktycznie złamali wtedy po Niemcach także Amerykanie. Nieformalnie, ale jednak faktycznie. Jeśli ktokolwiek jeszcze miał wątpliwości jaki z Niemiec "sojusznik", ten już ich nie ma, niemniej to całkowite uzależnienie nie się Polski od dobrej woli USA... - czy na pewno jest mądre ?

  1. Ktos

   Z ciekawosci co ma traktat z Locarno wspolnego z Rosja? Rosja nie byla strona traktatu, nawet nie uczestniczyla w rozmowach. Dotyczyly ustalenia granic miedzy Francja/Niemcami i UK.

  2. Garry

   Nie siej zamętu i nie opowiadaj bzdur. To nie Niemcy się nie zgodzili, tylko Brytyjczycy w ogóle o zgodę na przelot nawet nie zapytali. A przyczyna jest banalna - procedury udzielenia takiej zgody w Niemczech należą do najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych w Europie, Brytyjczykom natomiast zależało na czasie, ot i cała "afera" ;)

  3. HeHe

   DIM. W 1925 roku Rosji nie było jako podmiotu prawa międzynarodowego. Był wielonarodowy ZSRR rządzony przez GRUZINA Josifa Dżugaszwili "Stalina" i wielonarodowe elity polityczne.

 4. Sailor

  Rosja oczywiście w miarę swoich możliwości stara się modernizować armię. Oczywiście jak to u nich idą w ilość. Generalnie to jedna z dwu mocnych stron rosyjskiej armii. Drga to dowodzenie i ie chodzi o to, że jest na najwyższym poziomie. Zwyczajnie jest bardzo słabe. Czyli rosyjskie ale w przeciwieństwie do NATO wszystkie sznurki są w jednym ręku. Natomiast mimo zmian mentalność się nie zmieniła. Nadal potrzebują przewagi 6 do 1 (według gen Skrzypczaka) aby odnieść sukces w swoich działaniach. Chociaż osobiście sądzę, że nawet przewaga jaką mieli pod Kurskiem nie da im sukcesu przy odpowiedniej postawie przeciwnika, a tam generalnie był remis.

  1. yaro

   Remis był taki, że po Kursku Niemcy już nie mogli nadrobić strat w siłach pancernych więc nie było remisu a była klęska.

  2. Sailor

   Zgadza się mimo dużo mniejszych strat ( Niemcy stracili 10 razy mniej ludzi niż wy) Niemców to bardziej zabolało. Strategicznie wygrało ZSRR ale taktycznie był remis. Tylko, że za Sowietami stała cała potęga przemysłu USA i tylko dlatego wygrali jedząc amerykańskie konserwy, walcząc na amerykańskich czołgach i samolotach, jeżdżąc amerykańskimi samochodami i pociągami i całe szczęście bo jakby nie było Stalin miał troszkę bardziej ludzkie plany niż Hitler i nie dlatego, że był lepszy. Tylko wyznawał inna filozofię. Tylko dlaczego się tak wstydzicie tej pomocy? Jeszcze nigdy na ruskim filmie dokumentalnym nie widziałem Shermana z czerwoną gwiazdą, a przecież takie wjechały do Berlina.

 5. KD

  Najnowocześniejsze rosyjskie samoloty (Su-35) i systemy przeciwlotnicze (S-400, S-500) to łatwy cel nawet dla nowych wersji F-16 i F/A-18, a co dopiero dla F-22 i F-35. A po ich zniszczeniu armia rosyjska jest już bezbronna, bo Su-27, Mig-29 i S-300 to już totalny złom..

  1. RifRaf

   Oczywiscie tak jest.

  2. yaro

   oczywiście, Talibowie tez byli łatwym celem dla tych samolotów i jak widać nic im nie zrobiły ...

  3. Zniesmaczony

   @KD, pewnie naczytałeś się opowieści @Valdorka ex Davienka, jak to niby S-400 nie wykryje B-52, nawet kiedy ten mu na antenie wyląduje. O S-500 niewiele wiadomo, ale ty już wiesz, że to złom. Napisał byś coś więcej, jakieś źródło podał. Czy to też opinia wydana na podstawie prozy @Valdorka ex Daviena? Ale nie wiem czy wiesz, ale @Valdorek ex Davienek uzbroił w 1973 roku F-4F Luftwaffe w pociski AIM-120, a w 2021 roku uzbroił pakistańskie siły powietrzne w samoloty Mirage 2000. Tak że sam rozumiesz... Czy "NEI" rozumiesz?

 6. Trzcinq79

  I ponownie davienopodobne wytwory internetowej propagandy wyszły na błaznów. I żeby nie było. Nie jestem z tego faktu zadowolony (wzrost możliwości armii FR) bo to zła wiadomość dla nas ale mam nadzieję że otworzy to oczy tym co łykali davienowe Bajdy i sprawi że to co Bartosiak opracował tj ANW zostanie zrealizowane

 7. SNAJPER

  Przypomnę, że Polska kilka lat temu zniszczyła cały zapas min przeciwpiechotnych co jest zwykłym sabotażem... Rosja, USA czy Chiny nie zdecydowały się podpisać Konwencji Anti-Personnel Mine Ban Convention . Zniszczono łącznie 1 055 971 sztuk min !!!! Te zmagazynowane przez Polskę miny można było trzymać na trudne czasy, jakie niebawem nadejdą. Część zapasów można byłoby przekazać Ukraińcom w ramach broni defensywnej przed radzieckim najeźdźcą

 8. Jan Sarmacki

  @kobuz - siła nabywcza w Polsce jest większa niż w rosji - towary tam nie sa tańsze... zarobki za to mniejsze...

 9. Był czas_3 dekady

  "....to są nowoczesne siły zbrojne". Słusznie. Nawet na czołgach zaczynają montować ZSMU (co widać na zdjęciu) podczas gdy u nas decydenci boją się nowoczesności jak ognia.

 10. Buczacza

  Jest taka sama jak zawsze. Wielka.... I nic więcej. To pewnie wynika z doświadczeń historycznych i militarnych. Mało tego realnie patrząc to dziś wszystkie służby w rosji putina. Są liczniejsze niż w zsrr... Stąd pewnie koszty utrzymania tego wszystkiego są tak wielkie. A to z kolei przekłada się na zapaść ekonomiczną . Bo ja za 300 eu . Miesięcznie bym nie przeżył... .

  1. Kobuz

   Słyszałeś o czymś takim jak siła nabywcza? 300 euro w Polsce to nie to samo co w Rosji. Tak samo jak te 300 w Niemczech to nie to samo co w Polsce.

  2. Buczacza

   Słyszałeś co gorsza nawet widziałeś... Na miejscu w rosji putina... Za wyjątkiem ropy i gazu generalnie wszystko jest droższe...

  3. Buczacza

   Po namyśle nawet jadłeś i piłeś... A najgorsze jest to, że nawet w połowie nie chciałbyś aby tak było w Polsce. Przynajmniej ja...

 11. easyrider

  Nie możemy mieć pretensji do Moskwy, że swoją armię unowocześnia. Pretensje Zachód może mieć wyłącznie do swoich elit politycznych, że z chłopców chcą robić dziewczynki i odwrotnie. Przekształcają nasze społeczeństwa w stado eunuchów. Do wyeliminowania są nasze elity. . Zneutralizujmy je a z Rosją i Chinami poradzimy sobie bez problemu.

 12. JAGODA

  Trzeba pamiętać, że eksport rosyjskiego uzbrojenia jest na poziomie eksportu polskich mebli. I jest o ok 4 mld dolarów niższy od eksportu bezprzewodowych słuchawek przez pewnego amerykańskiego producenta z ogryzkiem w logo.

  1. yaro

   Trzeba również pamiętać, że obecnie Rosja posiada 600 mld $ oszczędności ..

  2. Kobuz

   A co ma jedno do drugiego? Jaki ma sens porównywanie eksportu uzbrojenia do mebli? Jak tak bardzo chcesz porównywać to porównaj sobie rosyjski eksport uzbrojenia z polskim ekspotrem uzbrojenia albo rosyjski eksport mebli z polskim ekspotrem mebli....

  3. Tani35

   A co ma piernik do wiatraka? Czyli eksport broni do siły armii. My mamy co mamy. A co mamy to widać gołym okiem.

 13. yaro

  @Valdore, @Wania, @GB napiszcie, że to nie jest prawda.