Reklama

Siły zbrojne

Republikanie do Obamy: za wszelką cenę zablokować turecko-chińską transakcję

Wyrzutnia FD-2000 - fot. China TV
Wyrzutnia FD-2000 - fot. China TV

Republikańscy kongresmeni przyłączają się do krytyków tureckiego zakupu systemu przeciwlotniczego FD-2000 w Chinach. W oficjalnym liście wzywają oni administrację Obamy do użycia „wszelkich, dostępnych nacisków dyplomatycznych” w celu powstrzymania Ankary przed tym krokiem. 

Gorąco zachęcam do wywierania wszelkich dostępnych nacisków dyplomatycznych w celu powstrzymania zakupu przez Turcję systemu przeciwlotniczego produkcji China Precision Military Import and Export Corp. i zagwarantowania, że systemu tego typu nigdy nie zostaną zintegrowane z systemem bezpieczeństwa NATO - czytamy w dokumencie który otrzymał Sekretarz Stanu John Kerry i Sekretarz Obrony Chuck Hagel. 

Republikańscy członkowie obu izb Senatu wyrażają poważne zaniepokojenie ryzykiem przyłączenia do struktur obronnych NATO chińskiego systemu obrony rakietowej. Zarówno ze względu na ryzyko wycieku informacji, jak również niepewności co do jego kompatybilności z infrastrukturą NATO. 

Równie ważne są też z pewnością naciski amerykańskiego lobby zbrojeniowego, które nie może sobie pozwolić na podobny "precedens". Dlatego z pewnością nie ucichną głosy oburzenia i "zaniepokojenia" w kontekście zakupu przez Turcję systemu produkcji chińskiej, a nie pochodzącego z któregoś z państw NATO.

Turcy ostro reagują na wszelkie sugestie i naciski dotyczące tej transakcji, jednak jej skutki mogą być bardzo poważne. Wśród możliwych scenariuszy reakcji wymienia się na przykład wycofanie z terytorium Turcji 6 baterii Patriotów, należących do Holandii, Niemiec i USA. Jak mówią przedstawiciele NATO "stanowią one przykład sojuszniczej solidarności, której Turcy obecnie nie wykazują." Tymczasem Patrioty rozlokowano w pobliżu turecko-syryjskiej granicy na prośbę rządu w Ankarze.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Bezimienny1

  Czytajcie ze zrozumieniem... minimum obiektywności...a nie wybiórcze przyswajanie informacji. Oczywiście że amerykańskie koncerny zbrojeniowe nie mogą być z tej sytuacji zadowolone. Ale Brytyjskie służby też ostrzegały swój Rząd przed kontraktowaniem infrastruktury informatycznej w chińskich firmach ZTE i Huawei, są dowody na to, że te firmy współpracują z chińskimi służbami. Ryzyko wycieku poufnych/tajnych informacji jest duże. Rząd w Londynie w końcu zrezygnował z tańszej chińskiej oferty (integralność i poufność danych była ważniejsza). Istnieje uzasadnione ryzyko, że chiński wywiad będzie chciał wykorzystać wygranie przetargu w Turcji przez chińską firmę na "podpięcie" się do krwiobiegu NATO. To co piszę jest w dużym skrócie. Ale dla tak "zorientowanych" i myślących jednotorowo czytelników nie ma się co wysilać. Trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty danej sytuacji a nie widzieć uparcie tylko jedną jej stronę.

  1. Zdegustowany

   Jak nazywa się dział z tymi wpisami? Proponuję przeczytać ze zrozumieniem nazwę działu. A jak treść ich nie odpowiada to po co je czytać? I odpowiadać na nie? Przecież i tak nikt tutaj oprócz Bezimiennego1 tego nie zrozumie, czyż nie? Nie szkoda czasu na to wysilanie się? Ktoś tu odsyłał do Onetu, ja bym dorzucił jeszcze Pudelka.

 2. xyz

  Czy macie jeszcze jakieś wątpliwości, że przyszłym wielozadaniowym śmigłowcem w Polsce zostanie BlackHawk? :P

 3. pinokio

  co mamona ucieka sskongresmenom.

 4. grzegorz

  Sojusznicza solidarność nie ma nic wspólnego z przymusowym 3xdroższym zakupem 5x gorszego uzbrojenia.Turcy robią wielką robotę oby nam się "dostało " rykoszetem bo jesteśmy na tej samej drodze co oni.Mamy trochę kasy na wydanie w OPL-tkę ok 8mld$ i jest to wcale nie mało jeżeli będziemy rozważnie ją wydawać ale jak lizusy ameryki i zbawcy naszego narodu pójdą drogą zakupu sprzętu made in usa to i na to minimum co zakłada MON ta kasa nie wystarczy nawet na sprzęt używany.

  1. Zdegustowany

   Święte słowa!

 5. Zdegustowany

  Ha, ha, ha! Zaczeło się palić pod d...? Jak Kuba .... tak .... Kubie". A to jest taaaakie proste. Wystarczy NIE ZDRADZAĆ swoich sojuszników! Zbieracie co zasialiście fr..... . Żałośni jesteście "elitko" Ameryki. Współczuję tylko Amerykanom, że takie nic nimi rządzi.

 6. Artwi

  A myślałem że Turcja to niepodległy kraj, a nie wasal USA... :-)))))))

Reklama