Reklama

Siły zbrojne

Remont wenezuelskich MI-35 w Rosji (Video)

Fot. Ejército Nacional de la República Bolivariana de Venezuela
Fot. Ejército Nacional de la República Bolivariana de Venezuela

Wenezuela rozpoczyna planowe remonty nabytych w 2005 roku śmigłowców szturmowych Mi-35M2. Wszystkie 10 maszyn zostało już przebazowanych z lotniska w Caracas na którym stacjonują do nadmorskiego Aragua skąd zostaną przetransportowane do Rosji.

Śmigłowce, które dostarczono w 2006 roku, czeka generalny remont, wymagany co tysiąc godzin lotu lub po 6 latach eksploatacji. Zgodnie z umową jaką podpisały władze Wenezueli z firmą Venxinca i koncernem Rosoboronexport, tego typu prace są realizowane w Rosji. 

Koszty tej operacji nie zostały podane, jednak rząd Wenezueli zapewnia, że odpowiednie środki zostały zabezpieczone w budżecie sił zbrojnych. Nie podlega natomiast dyskusji, że możliwości bojowe lotnictwa wojskowego tego kraju pozostaną znacznie uszczuplone do czasu powrotu wspomnianych dziesięciu śmigłowców. 

Mi-35M2 to zmodyfikowany na zamówienie Wenezueli wariant śmigłowca Mi-35M przystosowany do działań w każdych warunkach pogodowych. Wyposażenie dodatkowe obejmuje system noktowizyjny, nowy optoelektroniczny układ celowniczy, nawigację GLONASS/GPS itp. Uzbrojenie stanowi karabin maszynowy 12,7 mm, zasobniki artyleryjskie oraz kierowane i niekierowane pociski rakietowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama