Reklama

Siły zbrojne

Rekordowy kontrakt dla Fabryki Broni. 26 tys. karabinków dla polskiej armii

Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu na dostawę 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 BERYL oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 MINI-BERYL dla polskich żołnierzy. Łączna wartość kontraktu szacowana jest na ponad 156 mln zł.  

24 maja 2016 roku należąca do Grupy PGZ Fabryka Broni „Łucznik” – Radom i Inspektorat Uzbrojenia MON zawarły umowę na dostawę kolejnej partii broni dla Wojska Polskiego. W latach 2016-2019 radomski „Łucznik” dostarczy do polskiej armii ponad 26 000 szt. 5,56 mm karabinków BERYL i subkarabinków MINI-BERYL. Jest to kolejna, w niedługim czasie, umowa, która wyposaża polskich żołnierzy w polską broń.

Rozważając kontrakt pod kątem jego wartości, jest to największa umowa Fabryki od 2000 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to współpraca wieloletnia i ilości karabinków w poszczególnych latach kształtują się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego czy lat wcześniejszych.

Edward Migal, Prezes Zarządu Fabryki Broni

5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 BERYL i subkarabinek MINI-BERYL to broń automatyczna przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest jedynym producentem tej broni. Siły Zbrojne RP używają wymienionych wyżej broni od 1998 r.

 

Reklama

Komentarze (29)

 1. Pawel567

  nie rozumiem.. a gdzie miejsce dla MSBS? to trzeba kupywac

  1. 3rq3

   msbs jeszcze nie jest w produkcji z niewiadomego powodu

 2. ses

  a co z MSBS?

 3. happy

  HK 416 cena okolo 1700dolarów, a za beryla jak piszecie 6000z??? WTF?

  1. MadMax

   HK416 chyba nieco inaczej kosztuje... Przemnóż Beryla x2 tak około.

 4. drutkolczasty

  Rozumiem, że operacja ta ma na celu dokapitalizowanie Fabryki przed rozpoczęciem produkcji i dostaw MSBS...?

  1. ber

   MSBS nie będzie bo powstał za rządów PO-PSL i Macierewicz ze spółką nie pozwolą na taki sukces poprzedniej ekipy

 5. Kris

  Mam wrażenie, że niektóre osoby komentujące nie mają pełnej wiedzy na temat idei tej transakcji oraz samego wprowadzenia MSBS w ramach programu Tytan. Rzecz w tym, że polskie wojsko, pomimo zdjęć z ćwiczeń, gdzie żołnierze pokazywani są w towarzystwie w miarę nowoczesnego uzbrojenia indywidualnego w dużej mierze korzysta jeszcze ze sprzętu odziedziczonego jeszcze od Ludowego Wojska Polskiego tj. m.in. karabinów AKM. Kontrakt na Beryle ma ten stan naprawić. MSBS to zupełnie inny przetarg mający na celu uzupełnienie Beryli, a nie ich zastąpienie razem z AKM, gdyż wiązałoby się to z wymianą kilkuset tysięcy sztuk broni (dla wojsk zawodowych i przewidzianych rezerw na czas mobilizacji).

  1. emeryt podtatusiały

   Najmocniej przepraszam kolego Kris, ale nigdy nie było czegoś takiego jak Ludowe Wojsko Polskie. Oficjalna, albo jak kto woli urzędowa nazwa Wojsko Polskie istniała w tym brzmieniu nawet podczas najzacieklejszej komuny. Rażą mnie uproszczenia dziennikarskie i ludzi mniej z tym obeznanych, którzy politrucką semantykę biorą za dobrą monetę. Niby nic, a jednak. Nie utrwalajmy czegoś czego nie było. Skoro jest nowa Rzeczpospolita, to i informacja o przeszłości powinna być rzetelna i uczciwa. Co się zaś tyczy MSBS to zaczynam wątpić, że ten system, powtarzam SYSTEM, w ogóle wejdzie do wyposażenia sił zbrojnych. Coś dziwnie długo trwają te próby, to jedno, a po drugie, ciekaw jestem, czy wejdzie system w całości - karabinek szturmowy, karabinek maszynowy, karabinek wyborowy i wersja skrócona. Oto jest pytanie. Skończyłem.

 6. opserfer

  wojsko wojskiem ale jezeli cywil nie moze kupic broni automatycznej to jest to niewolnicze panstwo, bo nie ma lepszego odbiorcy broni jak ludnosc cywilna, rzad sie zawsze moze bohatersko ewakuowac, a swoja droga jezeli msbs wytrzyma fabryczna celnosc min 10 tys strzalow (mam nadzieje 1 MOA) komora zamkowa 30 tys strzalow, cena max 4 tys pln bez optyki tro chwala FB Radom, ale boje sie ze wejsdzie do wyposazenia jak dogadaja sie sasiedzi naszej nieszczesliwej ojczyzny. Osobiscie w broni szturmowej wydluzylbym lufe aby osiagnac z tej samej amunicji wieksza energie, wersje parasnajperskie to inna bajka

 7. niewolnik

  Gdyby tak jeszcze popuścili zwykłym ludziom z dostępem do broni...

  1. Extern

   Tylko kto ze zwykłych ludzi by kupił Beryla za 6 tyś od olewającego rynek cywilny producenta, skoro może kupić dobrą broń w połowie tej ceny od kogoś dla którego jest szanownym panem klientem?

 8. fitus

  Przy odtwarzaniu armii Irackiej USA wybrało kałacha w 7.62. Pojawiły się komentarze że to błąd bo standardowa kamizelka USA nie zatrzymuje 7.62x39 w odróżnieniu od 5.56x45 i 5.45x39. Zielone ludziki będą w kamizelkach. Czy AKMS jest naprawdę bez sensu?

  1. ja

   Przebijalność mniejszych pocisków jest lepsza niż 7.62. Obejrzyj sobie dowolny test na yt.

  2. Vvv

   7,62x39 1990J jest zatrzymywane przez kamizelki. 7,62x39 jest niecelna i mocno kopie w porównaniu do 5,56mm a ma prawie taka sama energię 1800J. Roznica jest przy 7,62x54 z pkm ale to ciężki karabin. Natomiast amunicja NATO 7,62x51 jest nie do zatrzymania i bije ruska 7,52x39 o głowę.

 9. Józef

  A MSBS?

  1. Szymon

   A po co? MSBS nie oferuje jakiegoś drastycznego skoku skuteczności strzelca w porównaniu z Berylem. Dopiero jak zostanie opracowana cała rodzina, rkm, snajperka itp., to można myśleć o wymianie. Ale i tak broń strzelecka nie jest, i nie powinna być, priorytetem dla armii.

 10. Ola

  Umowa powinna być zawarta na wyposażenie wszystkich żołnierzy w Beryle, oraz inne służby mundurowe np. w Mini Beryle. Za ileś tam lat przyjdzie pora na nowe zakupy następcy Beryla, a stare zostawimy dla rezerwistów. Oczywiście nie dotyczy specjalsów.

 11. Krzysiek

  świetna wiadomość beryl to doskonała broń czas wycofać definitywnie stare kałaszki

  1. serbs

   Na głowę ci spadło jeśli uważasz ze beryl to doskonała broń,kolejna polska sytuacja przejściowa albo inaczej prowizorka.Zapomnijcie o MSBS ,prowizorki są wieczne.

 12. Grzegorz

  Ale nadal będzie 1 kolimator na 4szt. broni albo rzadziej.

 13. LeśnyDziad

  A do tej pory jaką broń miała Polska armia skoro Beryl, to dla nich taki cud?

  1. Rezerwista

   kbk AKMS i starsze wersje pewnie tez są..... I tu nie chodzi o żaden cud, tylko o to że beryl w budowie jest identyczny co kałach więc nie trzeba przeszkalać żołnierzy/rezerwistów

 14. kuchart

  do niewolnik~Zapisz się kolego do klubu strzeleckiego , tam będziesz miał okazję obcować z bronią. Trafisz w 100 % na pasjonatów którzy wszystkiego Ciebie nauczą. Potem sam zdecydujesz jaki rodzaj strzelectwa sportowego jest w kręgu Twoich zainteresowań. A jest w czym przebierać. Zresztą jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na posiadanie broni w domu. Sam fakt że aby przedłużyć patent strzelecki ( prawo do posiadania broni do celów sportowych ) musisz każdego roku brać udział w zawodach strzeleckich jest wielkim plusem. Podnosisz swoje umiejętności i dodatkowo jesteś obserwowany przez innych którzy umieją znacznie więcej niż Ty. Jest to największy chyba bezpiecznik. No i oczywiście będziesz w towarzystwie ludzi którzy mają podobne zainteresowania , w zdecydowanej większości nastawionych życzliwie do innych którzy nauczą Ciebie wielu pożytecznych rzeczy. Ja sam dotychczas bywałem na różnych strzelnicach jako gość-też tak można ( tylko wcześniej skontaktuj się z osobą decyzyjna w klubie ). Od lipca zapiszę się do Klubu Strzeleckiego Impuls w Szczecinku - jest najbliżej mojego domu. Problem jest tylko z wymysłami KE z listopada 2015 r , dotyczącymi także broni samopowtarzalnej , widocznie w UE jest więcej takich kwiatków jak ''nasza'' komisarz Bieńkowska , może pozostać nam strzelanie sportowe z pestek wiśni ... do czasu oczywiście jak tego też zabronią. Pozdrawiam , zachęcam do spróbowania. Lista klubów strzeleckich jest na stronie internetowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

 15. mc

  Beryl zły, Beryl dobry... Nawet gdy okaże się że MSBS jest o klasę lepszy, Beryl będzie bardzo dobry dla OT (jako prosta i trwała konstrukcja). Zakup Beryli jest niezbędny ze względu na utrzymanie mocy produkcyjnych - do czasu wprowadzenia MSBS, zakład musi pracować, a pracownicy dostawać pensje. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie niech przypomni sobie przypadek Pronitu Pionki (jedyny producent amunicji w Polsce) gdzie w styczniu 2012 roku zwolniono całą załogę. Możemy jeszcze dodawać - Łabędy (j.w.), ZM WOLA (producent silników czołgowych), Stocznia Marynarki Wojennej itd.

  1. Hus

   Potem tą załogę zatrudniono, po pół roku, chodziło o przestój produkcji z braku zamówień z MON. Akurat jestem z Pionek i dodam, że Pronitu dawno nie ma, amunicję produkuje ZPS, obecnie Mesko Pionki. A co do MSBS, to problem polega w dużej mierze na małych możliwościach produkcyjnych ( podobno FB jest w stanie produkować raptem 30 szt./zmianę ).

  2. sos

   Hus. Łucznik ma chyba tylko jeden zestaw do odkuwania luf. Słownie jeden., czyli Polska jak się napnie to może wyprodukować tyle karabinków ile ta jedna maszyna wydoli.

  3. KrzysiekS

   Zgoda pod jednym warunkiem żeby rzeczywiście coś robili (czyli żeby MSBS był rzeczywiście dobry na skalę światową) jeżeli komuś się coś daje to trzeba od niego również czegoś wymagać inaczej jest to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto a w efekcie prowadzi do upadku tego zakładu gdyż brakuje mu motywacji do dalszego rozwoju.

 16. ito

  Tak się zastanawiam- kiedy ktoś dojdzie do wniosku, ze zamiast wywalać stare AK warto wdrożyć ich konwersję na 5,56? Jeśli stworzona zostanie OT w rozsądnej liczebności nagle otworzy się potężna dziura na broń strzelecką- a dwa naboje o tym samym przeznaczeniu w armii to potężny problem logistyczny, natomiast konwersja powinna być stosunkowo tania (Iufa, czółko zamka, gniazdo magazynka, ewentualnie wymiana łoża przedniego na oszynowane żeby było nowocześniej- i żeby można było dołączyć nowoczesne celowniki jeśli będą dostępne) i szybka, a efektem może być broń niewiele (albo wcale) ustępująca cechami użytkowymi nowym berylom. Oczywiście dla zakładu zysk jednostkowy będzie mniejszy niż z wyprodukowania nowego karabinu, ale skala powinna być poważna więc i dochód niemały- a wojsko zyskałoby tanim kosztem potężną rezerwę w pełni kompatybilnej kalibrowo z sojusznikami, a do tego cechującej się znacznym stopniem idiotoodporności, broni na wypadek poważnych kłopotów. I nie czarujmy się- znakomita większość użytkowników, czy to mundurowych czy nie, i tak nie jest w stanie wykorzystać potencjału celności kałacha, więc wybrzydzanie na nią jest czystym sportem.

 17. lm

  Po co jest ten uchwyt z przodu, jak i tak wszyscy za magazynek trzymają.

  1. kos

   Nawyki i szkolenie z karabinkami rodziny AK. W WP wciąż obowiązują wzorce szkoleniowe z lat 60/70. Starego psa nie nauczysz mowych sztuczek, cytując klasyka.

  2. nie ważne

   Chyba na strzelankach ASG...

 18. Krzysiek

  Wygląda że MSBS jest niedopracowany.

 19. marcin

  To już nie kupujemy tak okrzyczanych karabinów MSBS? Kupowanie Beryli to krok wstecz. No chyba, że znowu wyprodukowaliśmy fajans jak Vist.

  1. fx

   Armia liczy 100 000 żołnierzy więc na MSBS jest jeszcze duży zapas. Pierwsi dostaną pewnie SPECJALSI.

  2. SLAW69

   WIST nie jest produktem FB. WP potrzebuje wielu tysięcy karabinków 5,56. Ilość Beryli jest mniejsza niż stan ilościowy OBECNY armii. Należałoby wypełnić dziurę po sprzedanych "za wszy" AK. MSBS jest przypisany do TYTANa. "Bocznymi drzwiami" wprowadzono go do KReprezentacyjnej. Trzeba pamiętać, że były problemy z prawami własności i należy brać pod uwagę prawo europejskie przy zamówieniach.

 20. Morgul

  6000 zł za szt. gdzie " z ulicy" z marżami sklepu można kupić 1szt. beryla za 3800 BRAWO ! ruska myśl techniczna zachodnie ceny - Bo to Polska właśnie !

  1. ktokolwiek

   A porównałeś co wchodzi w skład zestawu ? - No, jeśli porównałeś ? to napisz nam to !

  2. dowódca oceanicznej floty czeskiej

   ja tam w internetach znalazłem mini beryla za 5600 wiec chyba nie jest tak do konca jak piszesz a dwa że chyba jednak wersja wojskowa jest troche inna

  3. SZRP

   Człowieku strzelales kiedyś z karabinu wyprodukowanego dla wojska za 3800 to sobie możesz kupić karabinek beryla w wersji sportowej przystosowany do strzelania wyłącznie ogniem pojedyńczym wojskowe beryle strzelają ogniem ciągłym i seriami

 21. robertpk

  czy to znaczy, że projekt MSBS zakończył się "cichą" porażką ?

  1. Marek

   Jaką porażką ??? Wszak dostarczono MSBS w wersji paradnej dla kompanii reprezentacyjnej WP. I wystarczy ... ;-)

  2. ktoś tam

   Musieliby tu wypowiedzieć się przedstawiciele fabryki, a im tego nie wolno. Podobnie jak tym z MON. Zgaduję, że producent ma już bogate oprzyrządowanie do seryjnej produkcji Beryli, a nie ma takiego jeszcze (i sporo kosztowałoby na pewno ustawienie go) do seryjnej produkcji MSBS. Wykorzystać trzeba to, co jest - tak robi gospodarz - kałasznikowy dawno wiadomo, że są już niezłym przeżytkiem i o sporym zużyciu. A MSBS zapewne ma jeszcze powody, by poczekać. Ważne, że pieniądz pozostaje w kraju - taki pieniądz do nas zawsze jakoś wróci. Nie wraca tylko ten pieniądz, który wydaliśmy poza kraj. Zresztą Beryl jest ponoć... bardzo dobry.

 22. racjus

  Ten zakup jest "bez sensu". Domyślam się, że zakup pod OT ale lepiej byłoby kupić MSBS a Beryle z wojska przekazać do OT. Druga sprawa, wydajemy 156 mln i totalnie w żaden sposób nie wpływa to na poziom naszych Sił Zbrojnych. Jakiś czas temu pisałem, że duże projekty "bolą", zazwyczaj są pod dużym ogniem krytyki (opinii publicznej, związków zawodowych, lobbystów), kosztują krocie i część zysków idzie do firmy zagranicznych, a ponadto ciężko takie wydatki zaplanować w budżecie. Ze wszech miar duże inwestycje nie są miłe politykom ale tak naprawdę to one zwiększają potencjał naszej armii. Potrzebujemy OPL, BSL, artylerii, BWP. W dalszej kolejności samolotów i śmigłowców, przydałyby się też okręty, w kolejce stoi trochę sprzętu do modernizacji (PT91, MIG-29, ORP Orzeł). W dzisiejszych konfliktach procent zabitych przeciwników z broni maszynowej jest minimalny (kila procent), już w czasach pierwszej wojny światowej artyleria odpowiadała za większość zabitych. Jeśli żołnierze byli by dzisiaj uzbrojeni w AKMS (oczywiście nie życzę im tego) globalnie nie wpłynie to na wartość bojową armii w dużym stopniu. Jedynym beneficjentem tego kontraktu jest Łucznik ale równie dobrze MON mógł by po prostu przelać tą kasę na jego konto.

  1. zol

   A jak ci się zielone ludziki rozlezą po kraju to będziesz do nich strzelał z PT-91, z MIG-a 29, czy może przy pomocy ORP Orzeł?. Wzrośnie ilość nielegalnej do broni - jak to podczas wojny - zaczną się napady, rabunki, i co...będziesz do ochrony każdego banku, konwoju z pieniędzmi, każdej fabryki, stacji kolejowej, mostu, czy urzędu BWP używał? Będziesz po lasach sowiecką V-kolumnę czołgami ścigał? Jak się kilku zielonych na drugim końcu Polski zabarykaduje np. na poczcie, czy w szkole z zakłądnikami, to przywalisz do nich kilka razy z Kraba, czy Raka?

  2. dowódca oceanicznej floty czeskiej

   głupoty piszesz że głowa boli karabin to podstawowe wyposażenie żołnierza piszesz ze wydajemy 150 mln na byle co i nie wzmocni to potencjału obronnego a czy za ta kwotę kupno 10 rosomaków wzmocni potencjał? wolisz 10 rosomaków czy 27 tys karabinów?

  3. GsG-Point

   Kompozytowy MSBS dla wszystkich rodzajów jednostek? Juz samo to świadczy iż z wojskiem nie masz absolutnie nic wspólnego....

 23. Toudi

  Po pierwsze trzeba uzbroić wojska regularne plus OT (uzupełnienia), plus rezerwę na ,,W". Potrzebna nowoczesna broń strzelecka z amunicją penetrującą najnowsze kamizelki. MON robi co może...

 24. tot75

  Dlaczego .Wprowadzenie nowego wzoru karabinka w sposób naturalny wymusiłoby kosztowne pod względem finansowym i organizacyjnym zmiany , niekorzystne dla użytkownika .

 25. 123

  A dlaczego nie MSBS?

  1. Qba

   Bo pękają w nich zamki.

Reklama