Reklama

Siły zbrojne

Rekordowe manewry. Estonia rozpoczyna Siil 2018

Fot. U.S. Army Europe, Spc. Joshua Leonard
Fot. U.S. Army Europe, Spc. Joshua Leonard

Manewry wojskowe z udziałem ponad 15 tys. żołnierzy z 16 krajów rozpoczęły się w środę w Estonii. Ćwiczenia, noszące nazwę „Siil” („Jeż”), potrwają do 14 maja. Są to największe manewry wojskowe w tym kraju od 1991 roku.

Oprócz Estończyków w ćwiczeniach bierze udział około 2 tys. żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Kanady, Polski, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Irlandii, Litwy, Łotwy i Gruzji - podał portal The Baltic Times. W manewrach uczestniczą też estońscy rezerwiści, policjanci, straż graniczna i służby ratunkowe.

Skoncentrowane na obronie terytorialnej manewry są podzielone na trzy etapy. Część ćwiczeń ma odbywać się też w sąsiedniej Łotwie.

W manewrach udział weźmie 20 maszyn, a wśród nich 4 brytysjkie śmigłowce Wildcat i pięć amerykańskich Black Hawk. Na liście znajdziemy również stacjonujący w estońskiej bazie Amari polski samolot szturmowy Su-22 oraz towarzyszące mu francuskie Mirage 2000. Ze strony Estonii w ćwiczeniach wezmą udział śmigłowce R-44 oraz samoloty treningowe L-39. 

W poprzednich manewrach "Siil" w 2015 roku wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy.

PAP/MR

Reklama

Komentarze (4)

 1. autorwidmo

  Ciekawe, po kiego mamy się bić akurat z Rosją? ktoś nam wmawia dziecko w brzuch?

 2. Anni

  W interesie Polski jest żeby nasza armia biła się z Rosją na terenie Estonii niż Polski.To samo dotyczy terenu Ukrainy.Prędzej czy póżniej i tak się będziemy z nimi bili-bo w wojnie Rosja widzi swoją szanse na przetrwanie.

 3. gosc

  to nie prowokacja ,zapad to prowokacja i przygotowanie do wojny.

  1. Ulderyk

   Siil 15tys ZAPAD ponad 150tys woja. Siil skupiony na obronie terytorialnej a zapad to demonstracja mozliwosci ofensywnych....czyli subtelne roznice sie pojawiaja

  2. zby79

   Widać, że Estonia chce zaatakować. Mają 20 helikopterów.

  3. Davien

   To porównaj sobie siły na Zapad-zie i na tych manewrach i daruj sobie kiepska manipulację:)

 4. Marek1

  ... \"polski samolot szturmowy Su-22\" ... czy faktycznie \"mamy\" się CZYM chwalić ?? Obecnie polskie Suchoje nadają się już tylko i wyłącznie do robienia hałasu nad poligonem.

  1. Extrime

   To jest 1/100 pkw Estonia. Zwyķły Marek tego nie wie.. o to chodzi..

  2. Kustosz

   Mogli już oszczędzić nam wstydu z tym su 22

  3. marian

   A czy ćwiczenia są do chwalenia się? A może robi za samolot wroga? Chyba lepiej się do tego nadaje niż F16?

Reklama