Reklama

Siły zbrojne

Regularne walki na wschodzie Ukrainy, na razie brak zagrożenia rosyjską inwazją

Fot.: mil.gov.ua
Fot.: mil.gov.ua

W rejonie Słowiańska i Kramatorska trwają walki z tzw. separatystami. Według dowódcy sił NATO w Europie nie istnieje ryzyko otwartego wkroczenia sił rosyjskich, ale pewne jest dalsze nasilenie nacisków. Spodziewany szczyt aktywności separatystów to 9 maja – Dzień Zwycięstwa, obchodzony hucznie w całej Federacji Rosyjskiej. 

Reklama

Regularne rosyjskie wojska nie wejdą na wschód Ukrainy, gdyż Moskwa jest w stanie osiągnąć swoje cele w inny sposób - uważa dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove. Jego zdaniem działania sił specjalnych będą podstawową metodą nacisku Moskwy. 

Putin nadal będzie robił to, co robi, dyskredytując ukraiński rząd. Wywołując niepokoje i starając się przygotować grunt dla ruchów separatystycznych. Wszystko, aby upewnić się, że to Moskwa kontroluje wschód Ukrainy.

dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove

Jego spostrzeżenia zgodne są z przebiegiem sytuacji w Donbasie. Trwają regularne walki w rejonie Kramatorska i Słowiańska pomiędzy siłami ukraińskimi a tzw. separatystami, wspieranymi przez zamaskowane, nieoznakowane oddziały. Ukraińskie ministerstwo obrony informuje o 4 ofiarach po stronie rządowej i 30 zabitych bojownikach w wyniku poniedziałkowych działań. Oficjalny komunikat tzw. separatystów mówi natomiast o 8 ofiarach śmiertelnych i kilkunastu rannych po ich stronie. Działania sił rządowych utrudnia gęste zamieszkanie terenu walk przez cywilów, za którymi, jak donoszą Ukraińcy, czasem kryją się uzbrojeni bojownicy. 

W toku działań Ukraińcy utracili jeden śmigłowiec Mi-24. Natomiast po stronie tzw. separatystów zniszczeniu uległ „pociąg pancerny”. Powstał on w wyniku przebudowy wagonów towarowych przez wycięcie otworów strzeleckich w burtach. Skład miał posłużyć do przebicia się przez pierścień okrążenia, jednak został ostrzelany przez ukraińskie śmigłowce i wyeliminowany.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. z prawej flanki

    jaki fajny gun-track na tej górnej focie ; wypisz/wymaluj - "iracki" star266 "wczesnych serii"... Czyźby Wladymir Wladymirowicz przestraszyl sie zwycieskiej powtórki z krymskiego scenariusza? Albo jednak ukraiński opór steźal i nabral w końcu cech przemyślanej operacji wojskowej? O ,pardon! - Antyterrorystycznej.

  2. Zbee

    Pociągi pancerne to były dobre w rewolucji bolszewickiej. Dziś jak widać się nie sprawdzają.

Reklama