Reklama

Siły zbrojne

Reapery uzbrojone w rakiety Brimstone

Drony Reaper przystosowano do strzelania rakietami Brimstone – fot. M.Dura
Drony Reaper przystosowano do strzelania rakietami Brimstone – fot. M.Dura

Koncern MBDA przeprowadził udane testy rakiet Brimstone o podwójnym sposobie naprowadzania odpalanych z bezzałogowych samolotów MQ-9 Reaper.

Testy przeprowadzono na poligonie amerykańskich sił powietrznych China Lake w Kalifornii. Pocisk rakietowy bez problemu trafił w poruszające się, zdalnie sterowane pojazdy udowadniając, nie tylko celność, ale również możliwość zmniejszenie do minimum strat ubocznych. Jest to ważne, ponieważ rakieta Brimstone jest reklamowana jako system uzbrojenia idealny do zwalczania obiektów na terenach zurbanizowanych.

Badania prowadzono od grudnia 2013 do stycznia 2014 r. pod egidą brytyjskiego ministerstwa obrony, we współpracy z amerykańskimi centrami badań systemów bezzałogowych i systemów uzbrojenia, organizacją BIG SAFARI, firmami MBDA i General Atomics Aeronautical Systems.

Strzelanie prowadzono w typowych warunkach dla dronów Reaper: z pułapu 6000 m i odległości 7-12 km. Dwukrotnie rakiet użyto w odniesieniu do celów poruszających się na drodze z prędkością ponad 140 km/h. W czasie testów używano podwójnego trybu naprowadzania: radiolokacyjnego i półaktywnego – laserowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama