Reklama

Siły zbrojne

Reaktywacja V Korpusu US Army

Fot. Jason Johnston/US Army
Fot. Jason Johnston/US Army

16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany; to kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu — oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany. To kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu i ważny krok w PL-US współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Razem jesteśmy silniejsi!" - napisała w środę ambasador USA na Twitterze.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy. Pierwsi przyjadą do Polski w październiku i zajmą się planowaniem operacyjnym i dowodzeniem rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność – zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw – ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym br. departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

V Korpus został rozformowany w 2013 roku, jako ostatni związek taktyczny na tym poziomie stacjonujący w Europie (w Niemczech). W czasach Zimnej Wojny pełnił on ważną funkcję w systemie obrony kolektywnej, będąc odpowiedzialnym za obronę tzw. przesmyku Fulda (Fulda Gap), a tuż po wejściu Polski do NATO koordynował ćwiczenia Victory Strike z udziałem amerykańskiego lotnictwa wojsk lądowych, artylerii rakietowej oraz przeciwlotniczej w Drawsku Pomorskim.

Odtworzenie tego związku ma więc również znaczenie symboliczne. Wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu w Poznaniu będzie jedyną tego rodzaju strukturą w Europie. To właśnie z Polski będą dowodzone amerykańskie wojska lądowe na całym kontynencie.

PAP/JP

Reklama

Komentarze

    Reklama