Siły zbrojne

Raptory rozmieszczone w Niemczech

Fot. Staff Sgt. Chad Warren/USAF.
Fot. Staff Sgt. Chad Warren/USAF.

Amerykańskie siły powietrzne rozlokowały w Niemczech 4 myśliwce F-22 Raptor. Maszyny tego typu zostaną prawdopodobnie przemieszczone do Polski w poniedziałek.

W niemieckiej bazie Spangdahlem, rozlokowano cztery myśliwce F-22A Raptor, które zostały wsparte przez transportowiec C-17 Globemaster III i ponad 50 osób personelu. Samoloty zostały wydzielone przez 95 Eskadrę Myśliwską, stacjonującą na stałe w bazie Tyndall w Stanach Zjednoczonych. Ich rozmieszczenie w Europie jest elementem działań na rzecz wsparcia Starego Kontynentu w ramach European Reassurance Initiative.

W bazie Spangdahlem, gdzie wylądowały Raptory stacjonują na stałe myśliwce F-16 należące do USAF, które już wcześniej brały udział w ćwiczeniach w Polsce. Ich rozlokowanie na kontynencie jest następstwem zapowiedzi sekretarz sił powietrznych USA Deborah Lee James. Jest to pierwsze w historii ćwiczenie z udziałem F-22 w Europie. Z kolei Głos Wielkopolski poinformował, że myśliwce tego typu mają trafić do Polski w poniedziałek.

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski, w odpowiedzi na pytanie o przylot w poniedziałek F-22 Raptor, stwierdził jedynie - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Czytaj więcej: F-22 Raptor - sprostać wymogom współczesnych wojen

 

 

Komentarze (5)

 1. Łukasz

  Już są w Polsce :D

 2. Jac

  W poniedziałek będę przejeżdżał obok lotniska w Łasku. Zjadę na chwilkę z S8 i popatrzę co tam się dzieje. Kto wie, może dane mi będzie zobaczyć Raptora :)

  1. Wojtekus

   Szkoda że nasze lotniska wojskowe sa takie małe a nie duże jak amerykańskie bazy wojskowe. U nas wszystko widać co się dzieje nawet samoloty stoja zaparkowane łatwo widoczne z okolicznych ulic I dróg. Za dużo wiadomości dla wroga. Wiekszość baz lotniczych USAF jest tak duża i tak umieszczona w terenie wraz z obsadzeniem drzewami itp że trudno jest coś zobaczyć. Powinniśmy o tym też pomyśleć. Nie mniej jednak życze koledze Jac pomyślnych łowów.

 3. tadek

  F22 będą w POLSCE testować zdolności rosyjskiego radaru umieszczonego w Obwodzie Kaliningradzkim..jak one sobie poradzą to tym bardziej F35...

  1. AS

   F22 ma mniejsze echo radarowe od F35.

  2. pisar

   Naczelna zasada uzycia samolotu stealth jest niewiedza o mozliwosciach az do uderzenia! myslisz ze usaf chca uchylic rabka tajemnicy Rosji? lol

 4. D.

  Zabijemy Rosjan śmiechem ... 4 Raptory i jeden polski An-2 Antek wyciągnięty z muzeum ...

  1. Moon

   Najbardziej do śmiechu tym rosjanom, którzy zbierają rozwalcowaną żywność pochodzącą z przemytu.

  2. taki_tam_sobie_internetowy_"ekspert"

   Te 4 Raptory są warte w boju więcej niż cała eskadra Su-30.

 5. Tako

  To super, fajnie byłoby je zobaczyć na żywo, ale miały podobno być trzymane dosyć daleko od Rosjan.