Reklama

Siły zbrojne

Ranking 100 największych firm z branży zbrojeniowej

W ranking pierwsze miejsce zajął Lockheed Martin, producent między innymi samolotów F-35. Fot. Senior Airman Julius Delos Reyes/USAF.
W ranking pierwsze miejsce zajął Lockheed Martin, producent między innymi samolotów F-35. Fot. Senior Airman Julius Delos Reyes/USAF.

Serwis Defense News opublikował doroczny ranking 100 największych firm z branży obronnej na świecie. Sześć miejsc w pierwszej dziesiątce zajmują przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze miejsce w zestawieniu, opracowanym na podstawie danych finansowych za 2013 rok zajął koncern Lockheed Martin, pomimo spadku przychodów związanych z branżą obronną o prawie 10 %. Na kolejnych pozycjach plasują się Boeing, BAE Systems, Raytheon i Northrop Grumman. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także General Dynamics, grupa Airbus, amerykańska firma United Technologies oraz Thales i Finmeccanica.

W komentarzu zwrócono uwagę, że w celu utrzymania dobrej sytuacji finansowej podmioty sektora obronnego powinny poszukiwać możliwości prowadzenia sprzedaży na rynki cywilne. Jest to szczególnie istotne w warunkach cięć budżetowych, które są wprowadzane zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w państwach zachodniej Europy. W ubiegłym roku sześć z firm, plasujących się w pierwszej dziesiątce rankingu zanotowało spadki przychodów z obszarów działalności związanych z przemysłem obronnym.

Spośród rosyjskich przedsiębiorstw najwyższe, dwunaste miejsce zajmuje Almaz-Antey, firma zajmująca się między innymi produkcją systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, w tym Buk i S-300. Przedsiębiorstwo zostało niedawno objęte sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w związku  z sytuacją na Ukrainie. W 2013 roku osiągnęło ono jednak wzrost przychodów o prawie 45 % w porównaniu do 2012 roku. W zestawieniu nie są natomiast obecne żadne podmioty z siedzibą w ChRL, co może być związane z brakiem dostępu do wiarygodnych danych finansowych. Pośród stu największych firm z branży zbrojeniowej w 2013 roku nie znalazło się żadne przedsiębiorstwo z Polski. W rankingu obecne były natomiast turecki Aselsan czy fińska Patria. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Scooby

  A nasz "Holding" na którym miejscu ?

  1. zamordor

   Zapewne w przyszłym roku objawi się na 99 i w mediach będzie euforia jaki to my sukces osiągnęli..

 2. as

  Polska to marionetka. Żeby w top 100 sektora obronnego nie mieć chociaż jednej firmy zbrojeniowej. I to mając taką geo politykę? Żałosne.

  1. zamordor

   Sorry, taki mamy klimat.. ;)

 3. Jac

  Ten BAE Systems to chyba jednak UK. Tam jest główna siedziba. W USA działa spółka córka BAE Systems Inc.

  1. Martinek

   A gdzie tu jest napisane że BAE systems to nie UK?

 4. fel

  a Bumar ? 250 miejsce czy dalej?

 5. Sting123

  Amerykańce jeszcze nie poznali potęgi naszych przedsiębiorstw ;)

Reklama