Siły zbrojne

Rakiety balistyczne zestrzelone nad Arabią Saudyjską

Wyrzutnia systemu Patriot, prawdopodobnie wykorzystanego do zestrzelenia saudyjskich rakiet. Fot. Tech. Sgt. James Hodgman/USAF.
Wyrzutnia systemu Patriot, prawdopodobnie wykorzystanego do zestrzelenia saudyjskich rakiet. Fot. Tech. Sgt. James Hodgman/USAF.

Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej zdołały zestrzelić dwie rakiety balistyczne, odpalone w kierunku miast Abha i Chamis Muszajt z terytorium Jemenu.

Jak informuje oficjalna agencja Saudi Press Agency, pododdziały obrony przeciwlotniczej saudyjskich sił powietrznych zdołały zestrzelić dwa pociski balistyczne, które wystrzelono z terytorium Jemenu w kierunku miast Abha i Chamis Muszajt, oddalonych od granicy obu państw o około 100 km.

Wcześniej wielokrotnie dokonywano ataków przy użyciu rakiet balistycznych na cele międzynarodowej koalicji, prowadzącej operację w Jemenie. Wykorzystywano zarówno pociski Toczka (OTR-21, kod NATO SS-21 Scarab), charakteryzujące się zasięgiem maksymalnym od 70 do 120 km (w zależności od wariantu), jak i starsze, mniej precyzyjne pociski rodziny Scud B. Najczęściej spotykany wariant (R-300) ma zasięg maksymalny 300 km.

Podstawowe uzbrojenie pododdziałów obrony przeciwrakietowej Arabii Saudyjskiej stanowią zestawy Patriot i prawdopodobnie to one zostały wykorzystane do zestrzelenia dwóch rakiet balistycznych. Jednostki obrony powietrznej Arabii Saudyjskiej wykorzystują systemy Patriot od lat 90. XX wieku. Pod koniec lipca 2015 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Rijadowi pakietu 600 pocisków PAC-3 w odmianie CRI, za maksymalną kwotę 5,4 mld USD.

Koalicja dowodzona przez Arabię Saudyjską prowadzi w Jemenie działania przeciwko szyickim rebeliantom Huti, wspieranym przez Iran. Mają one na celu wsparcie legalnego rządu prezydenta Hadiego. Niedawno doszło do załamania rozmów pokojowych, po czym saudyjskie lotnictwo po raz pierwszy od kilku miesięcy wykonało naloty na cele w stolicy Jemenu – Sanie. Obie strony konfliktu oskarżane są o łamanie prawa międzynarodowego.

Komentarze (7)

 1. OPLeciony

  sypią się te ochne "Patrioty" .. rurom kanalizacyjnym wypełnionym czarnym prochem bez żadne elektroniki zwanym "Scudami" lecącymi z Jemenu nie dają radę nie mówiąc o latawcach którym puszczał Izraelowi "Hezbolah czy cuś " ... i jeszcze za pakiet 600 pocisków PAC-3 w odmianie CRI, Arabia Saudyjska wybuliła kwotę 5,4 mld USD...no cóż bogatego stać na "wiwatówki" ..

  1. Kosmit

   "Latawiec" został wypuszczony nie przez Hezbollah, tylko przez "cuś" innego, mianowicie wojska rosyjskie w Syrii - zdaniem Haaretz, zostało to potwierdzone przez wojskowych rosyjskich ( http://www.defence24.pl/425060,rosyjski-dron-uniknal-izraelskich-patriotow-i-mysliwca ). A potwierdzili to prawdopodobnie właśnie po nieudanych próbach przechwycenia, żeby możliwie zwiększyć szanse eksportowe swojego sprzętu. Pytanie, czego maszyna należąca do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej szukała w przestrzeni powietrznej Izraela. Dlaczego Rosjanie usiłują wybadać OPL Izraela pod kątem zwalczania maszyn bezzałogowych?

 2. nigdy wiecej syfu

  Jemen to taki kolejny rejon zapalny. Ktos wywoluje wojne , pach bron , zarabia na chaosie, dziel i rzad- stara ruska szkola

  1. Szwejjakobyły

   Tądewizą posługiwali się chyba już Rzymianie, niestety udało im się np. podzielić Polskę (dawniej Lechię/Lechistan). Do tej pory mistrzami w stosowaniu tej zasady jest bankorporatokracja, schowana za rządem tzw. USA.

 3. dk.

  600 pocsików za 5,4 mld USD ? Ależ byłoby to po 9 mln USD za jeden pocisk ! To niemożliwe... czegoś nie dopisano.

  1. asd

   Raczej 900 tys $

 4. magazynier

  ..."Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej zdołały zestrzelić dwie rakiety balistyczne"..., wreszcie się udało?

 5. Energizer

  Dla mnie to propaganda sukcesu, pro-irańskie i pro-Salehowskie media publikowały w dniach 12.06.2016, 16.07.2016, 24.07.2016 informacje o udanych atakach Hutich na jednostki saudyjskiego okupanta i reszty koalicji. Już wcześniej potwierdził się informacje o udanych atakach min. na Taiz i Marib, w 2015 roku dokonano udanych ataków na Saudyjskie bazy na terenie okupowanego Jemenu. Jednakże za każdym razem w naszych mediach widzimy informacje o tym jak niezwyciężone PAC-2 i PAC-3 wychodzą zwycięsko z pojedynków. Po wielu udanych atakach partyzantów na Saudyjskie jednostki, królestwo zdecydowało się także zakupić 153 czołgi M1A2S i 20 BREM М88А2, w celu uzupełnienia wszystkich strat a także powiększenia sił pancernych. Raytheon i Lockheed Martin traktują takie wrzutki medialne jako kampanie marketingowe przed przetargami, min. w Polsce, wirtualne sukcesy takie samo jak pyrrusowe zwycięstwa Saudów. Tych samych Saudów których częściowo osamotniła reszta arabskiej koalicji. SZ AS ponoszą coraz większe straty, tracą tereny które zostały wcześniej zdobyte, albo się wycofają albo ugrzęzną tam na lata jak Amerykanie w Afganie. Jeszcze te historie które można włożyć między bajki o "100% skuteczności systemów PAC-2 i PAC-3", ciąg dalszy niewidzialnych i zmyślonych sukcesów Rayethona. Te nagrania żołnierzy z ZEA po jednym z udanych ataków połnocnokoreańską kopią Scuda na ich zgrupowanie to pewnie propaganda Eurosamu w celu promocji ASTER.

  1. Dropik

   nie mamy informacji, że PAC-3 dotarły już na miejsce i czy były używane i czy Saudowie są w stanie chronić wszystkie swoje aktywa. NIkt nie zakłada 100% skutecznosci Tak że nie musisz tak się bulwersować

  2. Vvv

   Jakich wieku porażeń? Od początku lipca patriot zestrzelił 17-19 rakiet balistycznych a w 2016 ponad 40. Jedynie te które przeszły to jak patriot nie był aktywny. Jak narazie to ruski OPL zestrzelił tylko samolot cywilny nad Ukraina

  3. KIR

   Uważam, że masz zupełną rację. Arabia Saudyjska-największa ponoć potęga w regionie-nasycona najnowocześniejszym uzbrojeniem "made in USA i UE"-wydająca na DZIEŃ kampanii w Jemenie-200 mln. USD czyli ok. 6 mld. miesięcznie przez blisko 1,5 roku działając "szerokiej w koalicji" nie jest w stanie nie tyle nawet osiągnąć strategicznych sukcesów co (szczególnie w ostatnim czasie) "utrzymać pozycje". Tak więc każda "wrzutka"-nawet o tym, że "dzielne siły AS zestrzeliły balon na "ogrzane powietrze" zrobiony z jelit wielbłądów jest potrzebna "na rynek wewnętrzny" gdyż potencjalni "kandydaci do tronu" tylko czekają aby mieć pretekst do "obalenia" miłościwie panującego od niewiele ponad pół roku Salmana ibn Abd al-Aziza.

 6. S300

  Przynajmniej coś zestrzelił w realnym konflikcie. Nie to co propagandowe S-300/400. Które działają (albo i nie) tylko na poligonach.

  1. yaro

   Może lepiej się nie przekonywać o ty co ?? Bo jak zestrzeli to będzie nasz NATO'wski sojusznik, chcesz tego ?? ----------------- Masz tu wypowiedź jednego z amerykańskich generałów na łamach The Washington Post ------------ Rosja dokonała poważnego postępu w rozwoju technologii wojskowych w ciągu ostatnich 20 lat – pisze w artykule dla „The Washington Post” amerykański generał Robert H. Scales. — Nowe rosyjskie systemy rażenia obecnie prześcigają nasze o jedną trzecią lub jeszcze bardziej. Udoskonalili naszą artylerię – ocenia generał. Scales podkreśla, że „strefa rażenia rosyjskiego dywizjonu artylerii ciężkiej jest pięć razy większa niż amerykańskiego batalionu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, które wykorzystują konwencjonalne głowice bojowe”. Emerytowany generał za najlepsze na świecie uważa też rosyjskie technologie walki radioelektronicznej. — Strategiczne amerykańskie drony używane do atakowania terrorystów i sterowane z bazy wojskowej w Nevadzie, są bardziej doskonałe niż rosyjskie. Ale rosyjskie drony taktyczne naprowadzające artylerię pod względem jakości i ilości przewyższają nasze – dodaje Scales. ------------------ Dalej chcesz sprawdzać w działaniu S300/S400 ??

  2. war is coming

   Wszystko pięknie ładnie, ale skuteczność OPL Saudów okazała się już niedostateczna i bazy wielokrotnie były ofiarami ataków pochodnych scudów. Patrioty nie są po to żeby raz na ruski rok coś udawało się zestrzelić a aby zapewnić pewien poziom ochrony a tu jest problem bo ten poziom jest bardzo niski. Stosunek cena/ochrona w tym przypadku jest tragiczny

 7. ja

  To na pewno były rakiety balistyczne?

  1. hvr

   Tak, lot po parabolicznej krzywej balistycznej to cecha takich rakiet.