Reklama

Siły zbrojne

Rakiety APKWS wystrzelone z Tigera

Ilustracja:. BAE Systems.
Ilustracja:. BAE Systems.

Siły zbrojne Australii przeprowadziły serię testów pocisków kierowanych laserowo APKWS, odpalanych ze śmigłowca Tiger.

Zakres prób obejmował wykonanie dziesięciu strzelań pociskami APKWS. Były odpalane z nosiciela znajdującego się na wysokości od 200 do 1500 stóp (ok. 60 do 460 m), w odległości od 1,5 km do 4,5 km od celu. Sprawdzono również zdolności wystrzeliwania rakiet ze śmigłowca poruszającego się z prędkością do 140 węzłów (ok. 260 km/h).

Według informacji koncernu BAE Systems wszystkie pociski trafiły w cel, nie dalej niż 1 metr od punktu, w który skierowana była wiązka laserowa. Próby zostały przeprowadzone w listopadzie 2014 roku przy udziale sił zbrojnych Australii. Podkreślono, że w ich trakcie sprawdzono możliwość wykorzystywania systemu naprowadzania na rakietach Forges de Zeebrugge (FZ).

APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) to pociski naprowadzane półaktywnie laserowo, pierwotnie oparte na konstrukcji niekierowanych rakiet rodziny Hydra. Mogą powstawać między innymi przez integrację układów naprowadzania z istniejącymi pociskami. Są wykorzystywane przez lotnictwo US Navy i USMC jako uzbrojenie śmigłowców AH-1, UH-1 i MH-60. Były używane bojowo w Afganistanie.

Pociski APKWS zostały wcześniej zamówione przez Jordanię, gdzie będą stanowić uzbrojenie maszyn wsparcia pola walki CN-235. Departament Stanu USA wyraził ponadto w listopadzie ubiegłego roku zgodę na sprzedaż partii rakiet tego typu do Iraku.

Reklama

Komentarze (2)

 1. vigg

  Tani projekt Pirata. W którym Męski miało też partycypowac jest zagrożony realizacją. Odsylam do ostatniego Raportu WTO.

 2. rydwan

  żeby nie był taki drogi to można było by sie skusić

  1. Wojmił

   sam jesteś drogi..

Reklama