Reklama

Siły zbrojne

RAF stracił Herculesa podczas akcji przeciwko ISIS

Fot. UK Ministry of Defence
Fot. UK Ministry of Defence

Samolot transportowy Brytyjskich Sił Powietrznych C130J-30 Super Hercules  skreślono ze stanu wskutek uszkodzeń odniesionych podczas lądowania awaryjnego w Iraku. Do zdarzenia doszło po operacji sił specjalnych koło Rakki w Syrii w sierpniu 2017 roku. 

Wcześniej nie opisywane zdarzenie miało mieć miejsce w sierpniu ub. r.  w następstwie operacji sił specjalnych przeciwko siłom Państwa Islamskiego w okolicach miasta Rakka w północnej Syrii, które wówczas było główną siedzibą samozwańczego kalifatu. Jest to pierwszy samolot utracony przez RAF podczas Operacji „Shader” (pol. „Cieniowanie”) jak określany jest udział Brytyjskich Sił Zbrojnych w operacji przeciwko ISIS. Wg. serwisu Jane’s skreślona ze stanu maszyna nosiła numer taktyczny ZH873 i seryjny 382-5457.

Źródła brytyjskiego Ministerstwa Obrony odmówiły jednak potwierdzenia straty, motywując to względami bezpieczeństwa narodowego i koniecznością ochrony skuteczności, efektywności i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa.

C130J-30 jest wersją samolotu transportowego C-130J o zwiększonej ładowności. Oprócz zniszczonego egzemplarza, w służbie RAF pozostaje ich jeszcze 13, przypisanych do 24., 47. i 206. Dywizjonu RAF oraz w spadochronowego zespołu akrobacyjnego „The Falcons”. Rozmieszczone są w głównej bazie Transportu Strategicznego i Taktycznego RAF Brize Norton w Anglii. 

BS

Reklama

Komentarze (4)

 1. najgorzej

  Tak musiało być. Dodam tylko, że nie dość że S-900 trafił go z 1000 kilometrów, to trafił go metr nad ziemią podczas lądowania. Zlikwidujmy nasze lotnictwo, bo w razie \"W\" i tak zniknie po oderwaniu się od ziemi.

 2. Ale kicha! zapewno!

  Nie no co Ty napewno. Tym razem Rosja nie miała z tym nic wspólnego. Pilota tak przestraszył \"Patriot\" wystrzelony przez AS do klona Scuda (którym z kolei strzelali Huti) i który jak zwykle \"zboczył\" z kursu, że zaczął nurkować pod kątem 65 stopni i tak wyrżnął w ziemie, że brytyjskiego Herculesa zabrali z pustyni siedmioma wywrotkami marki Scania.

 3. Marek

  \"Zestrzelił go S-900 z odległości tysiąca kilometrów.\" @napewno Oj nie. S-900 został odpalony spod samiutkiej Moskwy.

 4. napewno

  Zestrzelił go S-900 z odległości tysiąca kilometrów.

Reklama