Reklama

Siły zbrojne

Radom gotowy na Air Show

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

”Jesteśmy w pełni gotowi. Kolejny raz udowodnimy, że Radom to najlepsze miejsce do organizacji pokazów lotniczych. Jesteśmy przekonani, że będzie to wydarzenie promujące nasze miasto zarówno w kraju, jak i w całej Europie” powiedział na konferencji prasowej prezydent miasta Radosław Witkowski. Na trwających w sobotę i niedzielę pokazach spodziewanych jest 180 tysięcy widzów.

Przy organizacji pokazów, miasto współpracuje z wojskiem, zapewniając m.in. transport na miejsce pokazów, miejsca parkingowe, wodę pitną i zabezpieczenie medyczne.

W sobotę i niedzielę w Radomiu zostanie wyznaczonych 15 stref parkingowych  – w sumie około 14 tys. miejsc (dla osób niepełnosprawnych, będą one bezpłatne). Po zostawieniu na którymś z nich auta na pokazy na lotnisko będzie można dojechać autobusami 11 linii (sześć linii regularnych nr 1, 5, 11, 14, 17, 21 oraz pięć linii specjalnych na pokazy), na których rolę biletu będą też pełnić bilety na pokazy i paragony ze stref parkingowych.

Podczas Air Show Wodociągi Miejskie zapewnią wodę do picia - na płycie lotniska zorganizują pięć punktów dystrybucji. O zabezpieczenie medyczne imprezy zadba Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Na lotnisku będą patrole ratownicze piesze oraz na quadach i motocyklach. Uruchomiony też zostanie szpital polowy.

Dyrektor kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński powiedział, że miasto przygotowało także 80 tys. opasek dla dzieci. Będzie je można pobrać przy czterech wejściach na lotnisko. Na opasce należy wpisać imię i nazwisko dziecka oraz numer telefonu do opiekuna - gdyby pociecha zagubiła się na lotnisku, łatwiej będzie znaleźć jej opiekunów. Rozwiązanie to, swietnie sprawdziło się m.in. podczas tegorocznych pokazów w Poznaniu.

Łącznie, przy organizacji pokazów pracować będzie 1500 osób, koszt to ponad 1,4 mln złotych - przy czym część stanowić będą koszty organizacji imprez towarzyszących (głównie koncertów) które odbywać się będą od piątku przez cały czas trwania imprezy.

Radomski Air Show to największa tego typu impreza w Polsce, w tym roku połączona jest z obchodami stulecia lotnictwa wojskowego w Polsce. W ciągu trwających dwa dni, a rozpoczynających się w najbliższą sobotę pokazów, na ziemi i w powietrzu będzie można zobaczyć ponad 100 samolotów z 22 krajów w tym 11 zespołów akrobacyjnych

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Efte

    AiR Show 2015 był bogatszy niż hhuczne 100-lecie lotnictwa: * Zespół Biało-Czerwone Iskry - samoloty TS-11 „Iskra * Zespół Orlik na samolotach PZL-130 * F-16 C/D Block 52 * Turecki śmigłowiec bojowy ATAK T129 (Turkish Aerospace Industries) * MiG-29 * Su-22 M4 * Casa C-295M * M28 Bryza * C-130 Hercules * Mi-14 PŁ * Mi-24 Hind * SW-4 Puszczyk * W-3 Sokół * Mi-17 Medevac * SH-2G Seasprite * Mi-24 * JAS-39 Gripen * L-159 ALCA * Casa C-295 * F-16 AM * Embraer ERJ135 * Zespół Patrouille Suisse - samoloty F-5FE * Zespół Frecce Tricolori - samoloty MB-339 * Eurofighter Typhoon * F-16 ZEUS * Dassault Rafale * Zespół Patrulla Águila - samoloty C-101 * Zespół Patrulla Aspa - śmigłowce Colibri * MiG-21 Lancer * Panavia Tornado * Casa C-27J Spartan * Let L-410 Turbolet * Zespół Baby Blue - samoloty T-17 Supporter * C-130J Super Hercules * Pilatus PC-7 * Zespół Baltic Bees - samoloty L-39C * Zespół Royal Jordanian Falcons - samoloty Extra-300L

  2. Mielec

    Pogoda nie dopisze niestety

  3. AirShołowiec

    Jak na tak hucznie zapowiadane pokazy z okazji 100-lecia naszego lotnictwa wojskowego to \"program dynamiczny\" dość ubogi jeżeli chodzi o wojskową część. Oczywiście standardowo F-16, EF-200, Jas-39, owszem, fajne latawce ale to już standard. Su-27 nieco dodaje atrakcyjności ale gdzie np amerykańskie F-15 dla równowagi? Ostatni raz widziałem go w Radomiu chyba w pechowym 2007 roku a Amerykanie to niby taki sojusznik super. Mogliby się wykazać. No chyba że zrobią taką niespodziankę jak nad Warszawą z Raptorami :). A czemu nie ma F/A-18 z Hiszpanii (rok temu miałem okazję zobaczyć na Słowacji właśnie hiszpańskiego Horneta i dał ciekawy pokaz)? Ewidentnie brakuje też Rafal\'a jako tła dla EF-200. Jakiś symboliczny chociaż przelot wiekowych Tornado po sąsiedzku z Niemiec też by mogli załatwić. Oczywiście z programu wynika że nie będzie niestety naszych 29\'tych :( i Suczek ale to z wiadomych względów. Szkoda. Tak troszkę brakuje co niektórych wojskowych maszyn. No ale pojedziemy zobaczymy. Jak dla mnie to chętnie zobaczę \"Patrouille Suisse\" chociażby ze względu na wiekowe już F-5 oraz \"Frecce Tricolori\". Pozdrawiam!

Reklama