Reklama

Siły zbrojne

Radary pola walki dla wojska. Termin podpisania umowy wciąż nieznany

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że postępowanie na zakup radarów pola walki dla Sił Zbrojnych RP znajduje się na etapie przygotowania zaproszeń dla producentów do składania ofert. 

Zgodnie z informacją MON podpisanie umowy na ten typ sprzętu nastąpi po wyborze najkorzystniejszej oferty. Harmonogram programu nie jest jednak precyzyjnie określony i resort nie podał konkretnego przedziału czasowego, w którym może nastąpić sfinalizowanie kontraktu. "Na chwilę obecną – nie jesteśmy w stanie określić wiążących terminów" - możemy przeczytać w odpowiedzi MON. 

Gdy otwierano postępowanie w 2015 roku to założono, że wykonanie części gwarantowanej ma zakończyć się do 2022 roku, a opcji do 2023 roku.

Wojsko Polskie zamierza pozyskać ok. 104 radary pola walki, przeznaczone dla pododdziałów rozpoznawczych. W sierpniu 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że przeprowadził już negocjacje z czterema potencjalnymi wykonawcami, którzy złożyli oferty wstępne niepodlegające odrzuceniu. Były to:

- konsorcjum spółek Siltec sp z o.o. oraz UNITRONEX Poland sp. z o.o., obie z siedzibą w Warszawie;

- konsorcjum spółek KenBIT Koenig i Wspólnicy sp.j. z siedzibą w Warszawie oraz Elta Systems Ltd. z siedzibą w Izraelu;

- Pro Patria Electronics Kft. z siedzibą na Węgrzech;

- konsorcjum spółek WB Electronics S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim oraz SRCTec, LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Co należy podkreślić na razie nie rozwiązano też kwestii budowy systemu przekazywania danych z radarów pola walki do środków ogniowych, tak aby mogły one jak najszybciej razić wykryte cele. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. odporny na propagandę

  Takie radary są potrzebne, ale bez nadmiernych zachwytów: poszukajcie i poczytajcie sobie jak USA dostarczyła je Ukraińcom i jak szybko zostały w Donbasie namierzone i zniszczone...

 2. Kazz45

  Panowie jakie radary...trzynastka dla emerytów......

 3. Skoczek224

  To, że każdy pluton czołgów powinien mieć wsparcie drona pokazały filmiki z Syrii. Sowieci na robili swego czasu armaty p.panc z radarami pola walki. Śmigłowiec APACHE ma i się sprawdza, więc co stoi na przeszkodzie wyposażenia w nie czołgi?

 4. Profesor

  Co do tych spółek z Izraela.... to raczej nie kupujmy broni od krajów wrogo do nas nastawionych. Może to się odbić czkawką.

 5. Zenek

  nie mamy własnych konstrukcji?

 6. Derff

  Czyli nic konkretnego nie zrobiono? Może pora pytać po kolei o kolejne programy? np. Co z modernizacją mi24., co z nowym prochem do155mm He? tam też już miały być decyzje.

 7. Zawisza_zielony

  A gdzie PZG swego czasu Radwar mial w ramch ofsetu za Orkany otrzymać od Thalesa Squire.

Reklama