Reklama

Siły zbrojne

Radary AESA dla tajwańskich F-16

Fot. Al Jazeera/CC BY-SA 2.0
Fot. Al Jazeera/CC BY-SA 2.0

Koncern Lockheed Martin podpisał kontrakt o wartości ponad 308 mln dolarów, dotyczący wyposażenia myśliwców F-16 Falcon sił powietrznych Tajwanu w nowoczesne radary z aktywnym skanowaniem AESA. Realizacja ma zostać ukończona w 2021 roku. Całość umowy stanowi aneks do programu modernizacji myśliwców, objętego systemem Foreign Military Sales.

Lockheed Martin będzie realizować prace na Tajwanie i zgodnie z umową gwarantuje roczne wsparcie jako dostawca. Na myśliwcach F-16 zostaną zainstalowane stacje radarowe AN/APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) z anteną o aktywnym skanowaniu elektronicznym wiązki AESA (Active Electronically Scanned Array) produkowane przez koncern Northrop Grumman.

Wprowadzenie radarów z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym ma znacząco zwiększyć możliwości samolotów, zarówno w zadaniach z zakresu powietrze-powietrze jak i powietrze-ziemia. Rozszerzenie zdolności maszyn F-16 stanowi element polityki obronnej Republiki Chin związanej z rosnącym zagrożeniem w regionie. Radar SABR jest częścią pakietu modernizacji samolotów Fighting Falcon do standardu F-16V, opisywanego już na Defence24.pl.

Reklama

Komentarze (4)

 1. bla bla

  Ma ktoś jakieś informacje na co w ostatnich latach wydawaliśmy kasę z FMS?

  1. Wojmił

   wiele tej kasy nie było.. nie jesteśmy Izraelem, Turcją ani Egiptem... ani sami tak zupełnie swobodnie o wykorzystaniu tej kasy nie decydujemy...

 2. kojiki

  Nasze dostaną też AESA i zostaną zintegrowane z meteorami, pythonami, taurusami, mald decoy i BRITE - w marzeniach :)

 3. tylkoobserwator

  Pytanie laika. Czy nasza modernizacja F16 obejmuje te radary ?

  1. hardcore

   Nie, gdyż nasze F-16 ich nie potrzebują. Są najlepszymi samolotami w Europie, więc nie ma sensu wywoływać niepotrzebnego wyścigu zbrojeń i paniki w krajach ościennych. Taka przewaga jaką nam zapewniają w zupełności wystarcza.

  2. Wojmił

   Obejmuje tylko wymianę oprogramowania i wymianę urządzeń łączności jedynie... jakbyśmy chcieli zmienić radary to byśmy się nie wypłacili...

  3. Zatroskany

   Na co komu w naszej armii takie radary, nasi piloci przecież wykorzystują zdolność echolokacji, która jest bardziej niezawodna...

 4. K

  to nie mogli już od razu dla naszych myśliwców tych radarów kupić wraz z JASSM? wyszło by dodatkowe 100mln dolarów a tak będą musieli 2 razy modernizować.

Reklama