Siły zbrojne

Putin: przeciwlotniczy S-500 wkrótce w linii

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu S-500 „Promietiej” kończy z powodzeniem program prób i będzie od razu wprowadzany na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych.

Władimir Putin poinformował o postępach w pracach nad systemem S-500 na odprawie z kierownictwem ministerstwa obrony i przedstawicielami kompleksu obronno-przemysłowego w dniu 25 maja 2021 roku. Odprawa ta dotyczyła postępów w modernizacji rosyjskich sił zbrojnych.

Prezydent Rosji zakomunikował tam, że „w rosyjskich siłach powietrzno-kosmicznych około 70 proc. pułków przeciwlotniczych jest już przezbrojonych w nowoczesne systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu S-400, a kolejnym krokiem w modernizacji sił ma być dostawa do wojsk kompleksów S-500 „Promietiej”, których testy są już pomyślnie kończone”.

Może to oznaczać, że sprawdzą się zapowiedzi wiceministra obrony Aliksieja Kriworuczko z 2019 roku oraz dyrektora generalnego koncernu Rostech, Siergieja Czemiezowa z 2020 roku, że dostawy systemów przeciwlotniczych S-500 dla rosyjskich sił zbrojnych rozpoczną się jeszcze w 2021 roku.

W czasie odprawy Putin stwierdził również, że „armia i marynarka wojenna z dużą dynamiką otrzymują najnowszą broń i sprzęt wojskowy. W ten sposób potencjał triady nuklearnej został poważnie wzmocniony. Możliwości bojowe marynarki wojennej zostały rozszerzone, m.in. z powodu okrętów z rakietami manewrującymi „Kalibr”. Naddźwiękowy system rakietowy „Cirkon” znajduje się na końcowym etapie testów państwowych”.

Reklama
Reklama

Komentarze