Siły zbrojne

Putin: Modernizacja bombowców strategicznych i 100 śmigłowców Mi-28NM

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że niezbędna jest intensywna modernizacja lotnictwa strategicznego i floty rosyjskich śmigłowców bojowych. Jej elementem ma być dostosowanie bombowców do przenoszenia nowych rodzajów uzbrojenia.

Podczas spotkania z kierownictwem ministerstwa obrony w Soczi prezydent Putin wyraził swoje oczekiwania w zakresie modernizacji sił zbrojnych. Jego zdaniem bardzo istotne jest stałe podnoszenie możliwości bojowych sił powietrzno-kosmicznych. Dlatego za jedne z głównych priorytetów uznał programy rozwoju nowych środków ataku, takich jak hipersoniczny pocisk Kindżał odpalany z samolotu MiG-31.

Równocześnie wskazał potrzebę dostosowywani do przenoszenia najnowszych systemów uzbrojenia bombowców strategicznych, takich jak turbośmigłowe Tu-95 i naddźwiękowe Tu-22M i Tu-160. – Wszystkie one powinny być zdolne przenosić zarówno najnowsze pociski manewrujące, jak też nowe, perspektywiczne środki rażenia – mówił Władimir Putin.

Za równie istotną kwestię, chociaż działającą na przeciwnym krańcu spektrum, na poziomie taktycznym, uznał modernizację śmigłowców armii. Jest to w szczególny sposób powiązane z doświadczeniami z Syrii, które wskazały niedostateczną skuteczność np. systemów samoobrony i walki elektronicznej. Modernizacja ma obejmować też nowe typy uzbrojenia i sensorów. W ramach tych działań z jednej strony należy wprowadzić nowe typy maszyn, takich jak Mi-28NM, których do 2028 roku Putin chce co najmniej 100. Z drugiej strony ma być nadal realizowane dozbrajanie i modernizacja śmigłowców będących w linii oraz dostawy wcześniej zakontraktowanych maszyn, takich jak Ka-52 czy Mi-8AMTSz.

Komentarze (7)

 1. FanRosji

  Czemu tych trudnowykrywalnych Ka-90 nie robią? czy już zamierzają całkowicie przejść na bezzałogowce ze sztuczną inteligencją?

  1. Davien

   Może nie robia ich z takiego prostego powodu że Ka-90 ma status modelu na wystawe?

  2. anda

   A co to za śmigłowiec K-90? jakoś na stronach Kamowa brak śmigłowca z takim oznaczeniem. Jest futurystyczny K-92 projektowany dla celów cywilnych.

  3. Davien

   Panie anda Kamow Ka-90 jest maszyna pokazana jako model na HeliRussia w 2008r.

 2. Wojciech

  Jak się nie ma kasy i zamyka programy nowych systemów to trzeba modernizować stare. PAK-TA (Perspektiwnyj Awiacjonnyj Kompleks Transportnoj Awiacji) - anulowany, PAK-DA (Perspiektywnyj Awiacjonnyj Kompleks Dalnoj Awiacji) - anulowany, RS-24 Barguzin oraz RS-26 Rubież - anulowane, Boriej-B - anulowany, PAK-FA (Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi) - odłożony do 2028 roku po wyprodukowaniu 12 sztuk. Okręty desantowe klasy Lawina - anulowane, T-14 Armata - zawieszony po wyprodukowaniu 100 szt. skorup defiladowych dla podmoskiewskiej gwardyjskiej brygady, która występuje podczas defilad na Placu Czerwonym. Nie posiadają one realnych zdolności bojowych. BWP T-15 na podwoziu Armaty - zawieszony po wyprodukowaniu partii defiladowej. Nie trafią do jednostek bojowych. KTO/BWP K-16/Bumierang - anulowany.

  1. Kajtek

   AK-TA (Perspektiwnyj Awiacjonnyj Kompleks Transportnoj Awiacji) - anulowany, PAK-DA (Perspiektywnyj Awiacjonnyj Kompleks Dalnoj Awiacji) - anulowany, no to pokaż info o tym, że anulowany. Anulowany chyba w Twojej głowie bo nigdzie o tym nie pisali.

  2. Davien

   Kajtek o wstrzymaniu na czas nieokreslony i prawdopodobnym anulowaniu PAK-DA było podane przy okazji modernizacji Tu-160:) PAK-TA też przerwany, w grudniu 2018r zadecydowano ż zamiast niego powstanie PAK-VTA bazujacy na projekcie Ił-106 z 1990r:) Cos jezcze?

  3. spartakus

   Ja bym się nie martwił zadłużeniem Rosji , ponieważ plasują się na 5 miejscu od końca najmniej zadłużonych krajów świata względem PKB - czyli dług publiczny do PKB wynosi u nich tylko 13,5 % . Lepsi są jeszcze Szwajcarzy 9,95 % i trzy kraje świata. Najbardziej zadłużona jest Japonia - niestety 253 % PKB . Polska ze Słowacją 49,90% .

 3. Niuniu

  Generalnie te tezy i te o zwiększeniu zakupów Su 57 Putin wygłaszał w ostatnich dniach podczas wizytacji zakładów lotniczych w Kazaniu gdzie modernizuje się stare Tu-160 i które rozpoczęły realizację programu budowy 10 nowych maszyn tego typu. Podczas wizytacji i spotkania z załogą Putin zapowiedział zwiększenie zamówienia na nowe Tu 160 choć nie sprecyzował dokładnie o ile (wspomniał, że w sumie potrzeba ok 30 takich maszyn ale nie wiadomo czy nowych czy modernizowanych). Relacjonując tą wizytę rosyjskie media jednocześnie poinformowały, że właśnie kończy się szeroka modernizacja i rozbudowa Kazańskiego zakładu m.in powstały tam nowe hale produkcyjne (jakie i ile nie wiadomo). W kolejnych dniach podczas wizytacji zakładów produkujących Su 57 i Su 35S Putin zapowiedział znaczne zwiększenie zamówień na Su 57 przy okazji bardzo zachwycał się tą konstrukcją ale o tym def24 już pisało. Na zakończenie wizyty Prezydent zapowiedział również zakupy 100 helikopterów Mi-28NM. Zaskakujące jest, że jeszcze kilka miesięcy temu władze Rosji zrezygnowały z zakupów tych śmigłowców oraz zmówiły tylko symboliczną ilość Su 57 oficjalnie motywując to względami ekonomicznymi. I chyba należy spodziewać się w najbliższym czasie równie spektakularnego zwiększenia zakupów w innych rodzajach sił zbrojnych np. dużych okrętów wojennych. Ciekawe co takiego się wydarzyło, że nagle znalazło się w Rosji tyle kasy na dodatkowe wydatki o takiej skali.

  1. John

   Słyszałeś takie słowo jak maskirowka, właśnie mieliśmy z tym do czynienia. Rosjanie zrobili sobie po raz kolejny polewkę z zachodnich (w tym polskich) mediów.

  2. Trzeźwy

   Jakie to szczęście że mamy tu ciebie John, dzięki temu wiemy, że cięcia budzetowe Rosji to "maskirowka"! Rozpaczliwie poszukiwania nabywców rosyjskiego gazu i podobne próby ograniczenia produkcji ropy przez OPEC żeby podtrzymać cenę przed spadkiem?? Super "maskirowką" jest też rezygnacja z planowanej dotąd produkcji T14 i T15 na rzecz T72bm3 i prostych kołowych KTO. Podobna maskirowka to - po wycofaniu się Indii z programu Su57- oferowanie ich komu się da? Lubię też te maskirowke z okretami tj. 2-3 letnie opóźnienia w oddawaniu okrętów flocie "w celu jeszcze większego ich udoskonalenia" i rezygnacja z budowy jakichkolwiek większych okrętów na rzecz "Rakietowych kanonierek" BujanM i Karakurt! Ulubiona maskirowka to ogłoszenie że Chiny "poprosiły o zwiększenie dostaw gazu" - raptem w rok po tym jak Rosja dostała od... Chin kredyt na budowę rurociągu do... Chin!! Dzięki temu zadłużenie Rosji w Chinach osiągnęło niajwyższy poziom w historii Rosji. Równie skuteczna maskirowka to wstrzymanie prac nad wydobyciem gazu w Arktyce, gdy Rosja wskutek embargo po napaści na Ukrainę utraciła kredyty zachodnich banków i technologie zachodnich koncernów. To fakt, że w tej "maskirowce" to Rosja osiągnęła sukcesy w każdej dziedzinie i na niespotykaną dotąd skalę!!

  3. bania Wania

   A poza tymi wynurzeniami wszystko OK?

 4. Wania

  I to jest prawdziwy gospodarz. Gdy obnizyli cene su-57 o 20% to od razu zamówił 76 zamiast 16 sztuk bez zwiekszania budżetu na zakupy tego modelu. Rosyjscy ekonomisci już wybierają nazwe dla tej nowej ekonomii. Gdy zablokował import żywności z Polski od razu wzrosła produkcja w kołozach. Co prawda okazało się, że dane są zawyżone o 30% ale zmienił szefa urzędu statystycznego i znowu wszystkie wskazniki zaczęły szaleńczo rosnąć. Umie zarządzać.

  1. bania Wania

   Jak to mówią "psy szczekają a karawana jedzie dalej".

 5. Naiwny

  Panie Wojciechu - niech Pan odświeży instrukcję. Akurat wszystkie te programy które Pan wymienia oraz kilka innych Rosjanie realizują. Jedne wolniej inne szybciej ale realizują. Nawet w def24 jest o tym kilka artykułów. A kasę to policz może Pan u Nas a nie martw się Pan ich budżetem. Naprawdę szkoda, że skrajna rusofobia tak ogranicza inne zmysły.

 6. Marek1

  100 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa Rosji !?!? Eeeee tam - nasze "orły" z MON są lepsi - kupiono z wielką pompą 4 szt. dla WS i 4 dla MW, a potem skończyły się pieniądze i zapadła cisza. Ale jest SUKCES p. ministra, no i te kilka śmiglaków będzie się przepięknie prezentować na defiladach, a przecież własnie głównie o to chodzi ...

 7. Artur

  "Modernizacja (śmigłowców) ma obejmować też nowe typy uzbrojenia" No nie może być, planują montować coś nowocześniejszego niż bomby beczkowe? :)