Reklama

Siły zbrojne

„Puma 15” – wspólne polsko-francuskie ćwiczenia rozpoczęte

Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Na poligonie Drawsko Pomorskie rozpoczęły się wspólne ćwiczenia francuskiej kompanii czołgów Leclerc z 12 Pułku Kirasjerów i 2. batalionu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, uzbrojonego w BWP-1. Manewry potrwają do 29 maja i weźmie w nich udział niemal 1000 żołnierzy, w tym  300 Francuzów. Są to największe w bieżącym roku ćwiczenia z udziałem żołnierzy francuskich.

Zarówno francuską kompanię czołgów, jak i polski batalion zmechanizowany zostały wzmocnione, aby utworzyć samodzielną Taktyczną Grupę Bojową, na wyposażeniu której znalazły się m. in. czołgi Leclerc, bojowe wozy piechoty BWP-1, kołowe bojowe wozy piechoty VBCI, transportery opancerzone VAB, pododdział saperów i bateria przeciwlotnicza.  Łącznie to ponad 100 pojazdów, wśród których znaczną większość stanowią wozy opancerzone i czołgi. Dołączą do nich również obecne w Polsce pododdziały kanadyjskich i amerykańskich sił zbrojnych.

Ćwiczenie „Puma 15” stanowią kulminację obecności francuskich oddziałów w Polsce, która potrwa łącznie dwa miesiące. W końcowym okresie działań poligonowych będą miały miejsca strzelania amunicją bojową. Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności sił NATO i  przećwiczenie współdziałania sojuszniczych formacji, które podlegać będą polskiemu dowództwu. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. A_S

  To żeby urządzić takie show na terytorium Polski to trzeba 60 śmigłowców kupić? Za okręty podwodne przyjadą dwa razy, a koniec końców to ich trzeba będzie bronić, a nie oni nas. W razie niebezpieczeństwa wyprą się po raz kolejny Polskiego sojusznika jak żaby.

 2. qwas

  Ciekawe jaka jest łączność pomiędzy francuskimi Leclercami/VAB, a polskimi BWP-1 ? Z polskimi Leopardami 2 polskie BWP/KTO łączności NIE mają ...

  1. Konvi

   qwas co ty za bzdury opowiadasz, kolejny domowy fachowiec...

 3. bob

  Jak widać na zdjęciu nasze BWP już mech obròsł.

 4. rolnik

  Jak spławia caracala to i francuzi się zabiorą z Drawska w trybie natychmiastowym

 5. rober cik

  Mamy numeryczne pole walki? Inaczej nie bardzo widze mozliwosci wymiany informacji pomiedzy wozami i oddzialami (pomijajac za franki nie za bardzo gavarit po angielsku)

 6. Krakus

  BWP-1 = ZŁOM

 7. xxx

  Czołgi francuskie, niezależnie od okresu, w którym powstawały, zawsze ślicznie komponowały się w pejzażach Normandii i Alzacji. Pomalowane na efektowne kolory maskujące grupowane były tak, by uzupełniać i wypełniać ewentualne niedoskonałości rzeźby terenu. Najczęściej grupowano je po trzy sztuki, gdyż, jak wiadomo, liczba trzy jest liczbą doskonałą. Takie formacje nazywano eskadrami, ponieważ słowo to brzmiało niczym śmiałe wezwanie do żołnierzy. Eskadry łączyły się w kompanie dzięki sugestiom doświadczonych architektów przestrzennych, czuwających nad tym, by pole walki było estetycznie zagospodarowane. Takie kompanie jechały potem w wesołej kawalkadzie na wino do pobliskiego miasteczka. Oczywiście – kompanie łączyły się w bataliony, zaś bataliony w brygady, i wtedy mogło dojść do niejednej rozróby. Na szczęście mili francuscy policjanci na czas uspokajali co bardziej krewkie wybryki. Szczytem skupienia czołgów francuskich była dywizja, a z nią nie było żartów. Taka dywizja mogła przecież wypić cały zapas wina z czterech ostatnich lat, n'est-ce pas?!

 8. ABRAKADABRA

  Czy doczekamy czasu w którym zastąpimy taki złom jak bwp 1? Co za wstyd. Nie chciałbym być na miejscu Polskich żołnierzy w trakcie tych ćwiczeń.

 9. ganimedes

  Wstydu ciąg dalszy.

 10. kriss

  I nie widać następcy tego BWP-1 :) Najmłodszy pewnie ma już 40 lat co za wstyd :)

 11. olo

  Kiedy wymienimy ten postsowiecki złom na coś przystajacego do Leclerc-ów.

 12. Wojmił

  Ale wstyd... Czołgowa wisienka na torcie wraz z niemodernizowanymi mającymi ponad 40 lat BWPami...

Reklama