Reklama

Siły zbrojne

Psy w służbie WOT. Koniec programu pilotażowego

Fot. WOT
Fot. WOT

Jak poinformowała rzecznik prasowa 13. Brygady OT, w Dniu Psa, które było obchodzone 1 lipca, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To był kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami w WOT, w całej Polsce. Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo-Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może się sprawdzić w tej służbie.

Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań.

Monika Krasińska-Ligejka, koordynator GPR K9 WOT

Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne tak by w pełni być gotowym do udziału w akcjach.

To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup.

Monika Krasińska-Ligejka

Warto dodać, że planiści 13ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbom na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

Obecnie w 13ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do Grupy. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres [email protected].

Przypominamy, że aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy 0 terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama