Siły zbrojne

PSL za budową systemu obrony rakietowej

Przewodniczący Klubu PSL i minister Stanisław Koziej podczas konsultacji w siedzibie BBN-u - fot. BBN.
Przewodniczący Klubu PSL i minister Stanisław Koziej podczas konsultacji w siedzibie BBN-u - fot. BBN.

We wtorek 25 września br. szef BBN-u minister Stanisław Koziej spotkał się z przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Janem Burym. Szef Klubu PSL pozytywnie odniósł się do podstawowych założeń projektu budowy systemu obrony przeciwrakietowej, której orędownikiem jest prezydent RP.Były to drugie z serii konsultacje z siłami parlamentarnymi, które prowadzi min. Koziej w celu uzyskania konsensusu co do podstawowych założeń prezydenckiego projektu ustawy dot. budowy polskiego systemu obrony przeciwrakietowej i modernizacji istniejącego systemu obrony przeciwlotniczej.

Szef BBN-u przedstawia parlamentarzystom podstawowe informacje o programie, który ciągle pozostaje w fazie koncepcyjnej (prawdopodobnie trzon prezentacji BBN-u odpowiada temu, co opublikowano w biuletynie na stronie internetowej Biura). Najistotniejsze jest jednak dla BBN-u uzyskanie akceptacji podstawowego założenia, czyli konieczności uzyskania przez Polskę zdolności do obrony przed pociskami rakietowymi, której w tej chwili nie posiada.

Przewodniczący Jan Bury do powyższego założenia odniósł się pozytywnie. Równocześnie, zwrócił uwagę na kwestię zaangażowania polskiego przemysłu obronnego w ten śmiały projekt, a także na problem efektywnego wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na obronnośc (z czym z różnych powodów w przeszłości bywało różnie - przyp. MMT). Szef Klubu PSL przedstawi tą generalnie pozytywną opinię pozostałym członkom klubu

(MMT)

Komentarze