Reklama

Siły zbrojne

Przyspieszone zakupy części do JHMCS dla pilotów F-16

Fot. af.mil
Fot. af.mil

31 Baza Lotnictwa Taktycznego zamawia dostawę elementów systemu nahełmowego JHMCS. Wojsko nie zdradza na razie jaka będzie całkowita wartość zamówienia, wskazując jedynie, że wyniesie ona ponad 443 tys. EUR.

Jak zaznacza Baza, przedmiotem zamówienia jest dostawa elementów systemu nahełmowego JHMCS, stosowanego w samolocie F-16C/D Block 52+. Produkowane przez koncern Boeing rozwiązanie umożliwia prezentację przed oczami pilota najważniejszych danych z systemu namierzania i czujników samolotu. Zamówienie zostało podzielone na 2 zadania, oba dotyczące dostaw wiązek elektrycznych (część I -11 sztuk, a część II - 10 sztuk). Zamawiający nie ogranicza liczby zadań, w jakich wykonawca może złożyć ofertę. 

Części dostarczone w ramach postępowania muszą być zgodne z aktualną dokumentacją techniczną producenta samolotu F-16 C/D Block 52 +. Zamawiający dopuszcza dostawę części wyłącznie nowych, a ich data produkcji nie może być wcześniejsza niż 1 stycznia 2007 r.

Dopuszcza się również zaoferowanie produktów równoważnych, przez które rozumie się części o parametrach i standardach jakościowych takich samych bądź lepszych w stosunku do części wskazanych przez 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego, i jednocześnie dopuszczonych do stosowania przez producenta samolotu na typie samolotu określonego w zdaniu pierwszym.

Zamówienie zakłada realizację prawa opcji, które mogą osiągnąć do 100 proc. wartości zamówienia podstawowego. Czas realizacji dostaw wyznaczono na okres 7 miesięcy, między 2 stycznia, a 31 lipca 2019 roku. 

Wiadomo również, że zamówienie realizowane będzie w ramach procedury ograniczonej przyspieszonej, ze względu na konieczność utrzymania wysokiej sprawności samolotów F-16 eksploatowanych w SZ RP. Kryterium udzielenia zamówienia stanowić będzie najniższa cena.

Na oferty 31 Baza Lotnictwa Taktycznego czeka do 9 kwietnia 2018 roku, do godz. 11:00.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Skoczek224

  Również warto wziąć pod uwagę zakup izraelskich hełmofonów z wyświetlaczem obrazu dla planowanych do modernizacji czołgów.

 2. podatnik polski

  Ponad 0.5 mln $ za 11 szt. kabli łączących hełm z samolotem. USA to naprawdę nasz \"najdroższy przyjaciel\"!

  1. nikt

   A nie 21? 0,5 mln ma być za całość. I czego się dziwisz? tyle to kosztuje

  2. Klient

   Aż strach zapytać ile liczą za cały hełm.

  3. mniemanolog

   USA płaci ćwierć miliona $ i jest on indywidualnie pasowany na pilota (nie jest wymienny między pilotami!). Znając polski \"przelicznik\" kupowania w USA, czyli cenę średnio 6x większą niż płaci USA, to pewnie kosztuje ponad 1,2 mln$ sztuka... Dlatego Polska ma tylko 12 szt. takich hełmów, więc tylko 12 szt. naszych F-16 nadaje się do roli myśliwców (bez HMCS nie ma co próbować wdawać się w walkę z rosyjskimi maszynami) i tylko 12 pilotów szkoli się do walk myśliwskich a reszta F-16 ma zadania uderzeniowe... Gdybyśmy mieli kody źródłowe do F-16 hełmy można by kupić w Chinach...

 3. Realista

  powiedzieli A to teraz mówią B AIM-9x bez hełmu jest trochę bez sensu

 4. Dariusz Rogowski

  A na zdjęciu Scorpion ?!

Reklama