Siły zbrojne

Przygotowania do ataku na Syrię - Brytyjskie Eurofightery wylądowały na Cyprze

Brytyjski Eurofighter Typhoon - fot. RAF
Brytyjski Eurofighter Typhoon - fot. RAF

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało oficjalnie o przebazowaniu na Cypr 6 myśliwców Eurofighter Typhoon, należących do RAF. Zgodnie z oświadczeniem, maszyny te mają "zabezpieczyć brytyjskie interesy" w sytuacji narastającego napięcia związanego z Syrią.

Samoloty zostały rozlokowane w bazie Akrotiri, znajdującej się w greckiej części Cypru. Jak zapewnia brytyjskie ministerstwo obrony w swoim komunikacie - Jest to kwestia rozwagi i środek ostrożności w celu zapewnienia ochrony interesów brytyjskich oraz obronę naszych stref suwerennych w czasie wzmożonego napięcia w całym regionie.

Inne większe samoloty: w tym samoloty transportowy, wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS oraz tankowce powietrzne wylądowały w tej bazie w ciągu ostatnich kilku dni. Brytyjczycy zastrzegli jednak, że nie zostały one wysłane na Cypr by wziąć udział w jakiejkolwiek akcji przeciwko Syrii. Mają one wzmocnić ochronę tego państwa przed ewentualnym atakiem bronią chemiczną.

Oświadczenia brytyjskiego ministerstwa obrony wskazuje, że samoloty zostały również wysłane do ochrony amerykańskich okrętów nawodnych i brytyjskich okrętów podwodnych, które mogłyby być wykorzystane do zaatakowania Syrii rakietami manewrującymi Tomahawk.

Baza w Akrotiri, niedaleko południowej części miasta Limassol, jest jednym z dwóch „suwerennych baz” zatrzymanych przez Wielką Brytanię, gdy Cypr uzyskał niepodległość po 4-letniej wojnie antykolonialnej.

(JS, MD)

Komentarze (1)

  1. Pc-expertus

    Cos sie wydaje że będzie w Syrii konfrontacja główno rozgrywającego Anglików przy cichym wsparciu Amerykanów i śladowej ilosci Uni Europejskiej Przeciw Ruskim uzbrojeniom.