Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na Pojazdy Rozpoznania Biologicznego rozstrzygnięty

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął przetarg na dostawę siedmiu Pojazdów Rozpoznania Biologicznego (PRB) zbazowanych na samochodach ciężarowych Jelcz 442.32. Realizację kontraktu o wartości 4,21 mln zł powierzono firmie „ZAMET-GŁOWNO” Adam Pruski, Zdzisław Łuczak Spółka Jawna. Dostawy specjalistycznych wozów mają zostać zrealizowane w latach 2015-2016.

Przetarg był wynikiem dialogu technicznego realizowanego od września 2013 roku. Dotyczył on zabudowy specjalistycznej Pojazdu Rozpoznania Biologicznego o masie do 16 t i wymiarach umożliwiających transport lotniczy z użyciem samolotu C-130 Hercules. Bazą dla pojazdu specjalistycznego będą samochody ciężarowe wysokiej mobilności Jelcz 442.32 z kabiną sześcioosobową, które zostaną dostarczone przez zamawiającego. Siedem przeznaczonych do tego celu maszyn będzie pochodzić z partii 910 ciężarówek zamówionych przez MON w 2013 roku.

Zabudowa specjalistyczna Pojazdu Rozpoznania Biologicznego ma umożliwiać transport i działanie ustandaryzowanego przez Wojsko Polskie Zestawu Rozpoznania Biologicznego (ZRB) z 5 osobową obsługą. Wymaga to między innymi zbiornika i systemu hydraulicznego z wodą techniczną o ciśnieniu wystarczającym do operowania w odległości 30 m od pojazdu oraz instalacji elektrycznej o odpowiedniej mocy dla zasilania wszystkich komponentów ZRB z możliwością pobierania prądu z sieci publicznej.

Pojazdy Rozpoznania Biologicznego trafia w miarę dostarczania przez zwycięzcę przetargu do specjalistycznych jednostek w Modlinie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdyni. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jazon

  Czy nasza strategia obronna w ogóle przewiduje obronę Polski do linii Wisły ? Czy od granicy wschodniej i północnej do Wisły to od razu wiadomo że ziemie utracone.

 2. n@t

  Zapewne taki sprzęt jest potrzebny ale skoro PO( zawsze wciskano to w usta PiSu) tak straszy Rosją to powinno się uwzględnić taki sprzet http://www.defence24.pl/news_c-295m-z-wingletami

 3. Oj

  Należało by podać listę wyposażenia by każdy mógł sprawdzić tę wartość....

  1. Horben

   Wyposażenie na jedną ciężarówkę o wartości domu z ogrodem pod Warszawą. Ale oczywiście sprzęt jest drogi i nie ma mowy o tym że część kwoty mogła pójść bokiem

  2. Kapik

   Myślisz że Kowalski ma pojęcie ile to jest warte i czy jest to dobra cena w porówaniu do innych ofert? Nie. Będzie że Kowalski musi na 5 zer pracować połowę życia i dlaczego armia tyle pieniędzy wydaje jak Kowalski mógłby dostać becikowe.

  3. TPC

   Kowalski nie musi miec pojecia ile jest to warte i czy to dobra cena. Wazne, ze majac te dane ktos lepiej zorientowany ma mozliwosc policzenia. Zatem Twoj argument ma sie nijak do faktow - czyli braku informacji na co wydawane sa moje i Twoje pieniadze. Moze Ciebie to nie interesuje, i jak widac na zalaczonym obrazku, wolisz szukac argumentow na obrone potencjalnej korupcji. MON nikomu laski nie robi, pracuje dla obywateli (a przynajmniej tak byc powinno).

 4. R

  A co to za zarzut? Wystarczy parę kliknięć i dokładne wyposażenie jest dostępne.

 5. Szymon

  Jakiś czas temu proponowano Putinowi stworzenie czegoś co nazwano Biologiczna Tarcza Rosji. W skrócie chodziło o wznowienie programu broni biologicznej. Oczywiście oficjalnie Putin się nie zgodził, ale jak to było naprawdę to diabli wiedzą... Warto byłoby mieć na uwadze również i takie zagrożenia, i z tego punktu widzenia to dobry znak, że inwestujemy w rozwiązania takie, jak opasane w artykule.

Reklama