Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na mosty pontonowe unieważniony

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Inspektorat Uzbrojenia zdecydował się na unieważnienie postępowania, w ramach którego planowano zakupić parki pontonowe nowej generacji, aby zastąpić używane dziś mosty PP-64 Wstęga.

Zgodnie z wydanym przez IU komunikatem, postępowanie zostało unieważnione z uwagi na ograniczenie środków przeznaczonych na jego realizację. Procedura trwała od końca ubiegłego roku.

Jednocześnie w ogłoszeniu o zamówieniu rozpoczynającym postępowanie – prowadzone w trybie negocjacji z ogłoszeniem – zastrzeżono możliwość unieważnienia postępowania na podstawie art. 131l ust. 1 pkt. 2 Prawa Zamówień Publicznych, m.in. w wypadku gdyby doszło do zmian założeń polityki Rządu RP dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa, lub zmian związanych z finansowaniem SZ RP powodujących ograniczenie finansowania programu, których nie można było przewidzieć w momencie rozpoczęcia postępowania. I właśnie takie przesłanka miała miejsce, IU otrzymał informację o ograniczeniu środków na to zadanie 27 sierpnia.

Przypomnijmy, że postępowanie w programie Daglezja-P, bo taki otrzymał kryptonim, obejmowało zamówienie podstawowe dotyczące siedmiu parków pontonowych, z terminem dostaw do 30 października 2022 roku, dostawę trzech kolejnych uwzględniono w ramach opcji. Zakładano, że nowe mosty pontonowe mają być zdolne do przerzutu pojazdów gąsienicowych w klasie MLC 70 (a więc czołgów o masie do 63,5 t, takich jak Leopard 2A5/A6 czy M1A2 Abrams), i kołowych w klasie MLC 96 (w tym zestawów niskopodwoziowych z czołgami).

Jeszcze w marcu br. MON informował Defence24.pl, że do udziału we wspomnianym postępowaniu zgłosiło się trzech wykonawców:

 1. Constructions Industrielles de la Méditerranée – CNIM;
 2. H. Cegielski-Poznań S.A., WB Electronics S.A. oraz CEFA SAS;
 3. Griffin Group S.A. Defence sp.k.

Mosty Daglezja-P mają zastąpić przestarzałe parki pontonowe PP-64 Wstęga. System Wstęga był wielokrotnie używany w ćwiczeniach Anakonda czy Dragon. Ostatnio został rozmieszczony w Warszawie, w celu rozłożenia rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni Czajka po awarii układu przesyłowego, który transportował je pod dnem Wisły.

Reklama

Komentarze (14)

 1. fgh

  Jak ma być na mosty jak MON jest ograbiany na 1mld rocznie przez inne resorty i kupuje pistolety policji

 2. Lord Godar

  Ten jeden most zbudowany w Warszawie to może maksimum naszych możliwości w tym momencie .

 3. gość

  Mosty, a gdzie śmigłowce, LOTOR "Kleszcz", granatniki pp, amfibia pływająca, która rzekomo od 2013r. opracowywana jest wspólnie przez PGZ i Rheinmetall, program "Mustang", "Pegaz" ???????

 4. olo

  Anulowany przetarg na mosty a tu od 10 lat trwa tragifarsa związana z kupne dla JW Grom JEDNEGO działka 20 mm.

 5. Podatnik na granicy wytrzymałości

  Jakoś nie jestem zaskoczony.

  1. Lord Godar

   Też się już do tego przyzwyczajam i to jest w sumie najgorsze .

 6. andrzej.wesoly

  Wygląda na to, że programy Harpia i Wisła wszystko zasysają, a dodajmy jeszcze płacę minimalną: 2000 zł, 3000 zł, a następnie 4000 zł...

  1. Real

   Nie łudź śię że PO-PSL cokolwiek wydałoby na armię. Nasz problem jest taki ze żadna partia opozycyjna do PiS nie chce inwestować w wojsko. PO-PSL przez 8 lat praktycznie nic nie kupowało. Za SLD (dziś wiosna i razem) był aktywny demontaż armii - podobny do ukraińskiego za Kuczmy. Dlatego w sprawach wojska jesteśmy zdani na łaskę/niełaskę PiS

  2. Marek1

   Od wzrostów płacy minimalnej wara - kraju gdzie połowa społeczeństwa zarabia na poziomie Gwatemali(przy uwzględnieniu galopującej drożyzny) NIE stać na nieustający wzrost wydatków na MON. Zwłaszcza, ze potrafi on marnotrawić KAŻDE pieniądze na pierdoły.

  3. Z prawej flanki

   Akurat praktycznie całe nowoczesne wyposażenie jakie dziś jest w SZRP kupiło SLD- F16, Rosomaki, Leopardy 2a4, Spike. PO? Cóż... Psychiatra to zadeklarowany pacyfista, a największy kryzys od lat tylko ułatwił decyzję. Za to Siemoniam już był jednym z lepszych MONów od długiego czasu- wznowienie programu Regina, ściągnięcie kolejnych Leopardów (2a5), utworzenie morskiej jednostki rakietowej, kupno samolotów szkoleniowych i pozyskanie nowego uzbrojenia dla F16, decyzje rozwiązujące postępowanie śmigłowcowe i opl MRAD- to były ważne kroki.

 7. Marek1

  Na IU/MON można zawsze liczyć jeśli chodzi o działania mające na celu upośledzenie/uniemożliwienie zwiększania zdolności operacyjnych WP.

 8. Si

  Pewnie jest problem z pływalnością podczas sztormu na rzekach i kanałach RP

  1. Eed

   Sztorm na rzece? Serio? Ja bym się obawiał wrogich okrętów podwodnych.

 9. dim

  Przy kwocie mniejszej niż 0,5% PKB, faktycznie wydawanej na zakupy stricte obronne...

 10. michalspajder

  Jak kilka lat temu czytalem artykuly o seryjnym anulowaniu przetargow,to krew mnie zalewala.Gdzies tak od roku zaczalem sie z tego smiac.Dzisiejszy artykul byl pierwszym,po ktorym wzruszylem ramionami.Ot,jeszcze jedno postepowanie anulowane,nic nowego...Na MSPO byla przedstawiona oferta HC,WB i francuskiego partnera,jest o tym artykul na Defence24.To jedna z trzech wymienionych powyzej.W jednym z numerow znanego miesiecznika branzowego,chyba z koncowki 2018r. jest artykul o podobnych srodkach przeprawowych naszych natowskich partnerow.Jak na ich tle plasuje sie PP64 Wstega,nie musze chyba pisac.Zreszta,jest tam na ten temat krotka wzmianka.I nie rozumiem jeszcze jednego.Bedzie nowa jednostka wojskowa na wschodzie Polski.Zalozmy,ze bedzie w ewentualnym konflikcie zmuszona do odwrotu za Wisle.Przeciez takie zestawy bylyby zlotem...KTO moga plywac,BWP tez.Ale czolgi,artyleria,zestawy przeciwlotnicze,samochody logistyczne juz nie.Czy wymiana parku pontonowego naprawde kosztuje fortune?A tymczasem w MON...

  1. MateuszS

   Gorzej jak trzeba będzie przeprowadzić kontratak, albo oskrzydlić wroga - wtedy tylko po mostach, bo ' w przysłowiowej nocy' nie będzie można przeprawy postawić... Piechota wpław i ogień....

 11. men

  15 lat temu aby spiąć Wisłę w Grudziądzu 4 parki PP-64 żeśmy kompletowali z 8 (reszta to rzeszoto-ciekawostka 2 z nich po "remontach" w Dęblinie!!!), most w Warszawie ten stan potwierdza - kompletowanie trwało kilka-kilkanaście dni, Armia niestety w pewnych obszarach staje się wirtualna - ale na defiladach ku radości gawiedzi i "panów" jest moc!

 12. Zawisza_Zielony

  Czyli zostajemy z parkiem mostowy starszym od większości saperów obsługujących to ustrojstwo.

 13. Polish blues

  Czyżby druga trzynastka dla emerytów pochłonęła tę inwestycję?

 14. ppp

  Jak to jest, że PIS chwali się ciągłym zwiększaniem wydatków na MON, a wszystkie przetargi anuluje?

Reklama