Reklama

Siły zbrojne

Przekazanie dowodzenia w CSWOT

Fot. CSWOT
Fot. CSWOT

W dniu 30 lipca br. na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia WOT. Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się złożeniem meldunku zastępcy dowódcy WOT płk. Maciejowi Klisz, przez prowadzącego ceremonię ppłk. Tomasza Chełminiaka.

Jak podało CSWOT, wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy Centrum.

Dotychczasowy komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński objął stanowisko w dniu 28 kwietnia 2020 r. W tym czasie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało łącznie 98 edycji kursów, w ramach których przeszkolono 1759 żołnierzy, którzy dziś występując w roli instruktorów w swoich brygadach i przekazują wiedzę swoim podwładnym. Dodatkowo Centrum zaangażowało się bezpośrednio w pomoc w zwalczaniu COVID-19. Żołnierze CSWOT wspierali personel medyczny seniorów i kombatantów, realizowali wymazy, a kadra dydaktyczna CSWOT przeprowadziła 17 edycji autorskiego kursu specjalistycznego wsparcia personelu w opiece nad pacjentem leżącym.

Czas, w którym obejmowałem dowodzenie Centrum, nie należał do łatwych. Pandemia COVID-19, która rozkwitała w najlepsze, pokrzyżowała wiele naszych planów i czasowo zawiesiła działalność Centrum. Moi żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej zaangażowali się wówczas w pomoc w walce z koronawirusem, a jako CSWOT przeanalizowaliśmy potrzeby sił zbrojnych i wprowadziliśmy, autorski kurs opieki nad pacjentem leżącym.

płk Krzysztof Leszczyński

Tylko w ostatnich kilku miesiącach, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązało współpracę szkoleniową z wojskami Amerykańskimi i Brytyjskimi. Przeprowadziło kurs operatorów ppk Javelin, zakończony 17 czerwca br. na poligonie w Toruniu, bojowym strzelaniem z przeciwpancernych pocisków kierowanych, a także wprowadziło autorski program szkolenia Leśników.

Reklama
Reklama

Zajmując stanowisko Komendanta CSWOT w czasie swojej służby poznałem wielu wspaniałych ludzi, z głowami pełnymi pomysłów. Zainspirowali mnie oni i wspólnie opracowaliśmy wiele autorskich kursów i szkoleń dostosowanych do potrzeb obecnego pola walki. Wspólnie osiągnęliśmy wiele sukcesów, a Centrum Szkolenia WOT stało się rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale także i za granicą.

płk Krzysztof Leszczyński

Pan płk Krzysztof Leszczyński obejmie stanowisko Szefa Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, na chwilę obecną obowiązki komendanta CSWOT sprawować będzie jego zastępca ppłk Dariusz Kozłowski.

image
Fot. CSWOT
Reklama

Komentarze (6)

 1. mm

  Pan Pułkownik to modelowy przykład kariery w WOT. Rok na stanowisku i dalej (czyżby w WOT nie obowiązywała kadencyjność na stanowisku?). Zresztą jeszcze 5 lat temu był skromnym majorem, a teraz już pułkownik. Czymś szczególnym się zasłużył? Dowodził batalionem, był szefem sztabu brygady, błysną na jakimś ćwiczeniu? Nic z tych rzeczy....Myślę, że za rok zobaczymy go na kolejnym, odpowiedzialnym stanowisku. I tym właśnie dla wielu oficerów są WOT panie Piotrze. Odskocznią do szybkiego robienia kariery i zdobywania kolejnych stopni i stanowisk.

 2. Adas322

  A to nie u niego w jednostce była afera a oficerem faszystą, stadnina i nepotyzmem?

  1. db+

   Nie. To było w 7 BOT. Poza nepotyzmem, bo to akurat jest wszędzie.

 3. Miro

  Chciałbym zobaczyć jak oficer starszy typu płk. Leszczyński podciąga się na drążku....

  1. kkk

   Przypuszczam, że by to ogarnął, ale jeżeli nie, to ja nie widzę w tym problemu. Jeżeli ktoś miałby doświadczenie bojowe i zwyciężał dowodząc dużymi jednostkami, to dla mnie może mieć jedno oko, jedną rękę i jeździć na wózku inwalidzkim, byleby mądrze dowodził.

  2. średnia hawajska dla każdego

   Nie znam gościa - nie komentuję. Podciąganie na drążku to nie wszystko, podobnie jak wzrost, kolor oczu, czy preferencje kulinarne. Sam jesteś super-sprawny i doskonały?

  3. Daniel

   Może mieć czarny pas w robieniu podporu przodem. Nie wszystko kręci się wokół drążka i bez durnych skojarzeń

 4. Piotr ze Szwecji

  Stworzenie jednej z najnowocześniejszych armii terytorialnych na świecie to jest coś. Pomyśleć, ile męczenia polityków było przez dziesięciolecia, by nawet dopuścili WOT do zaistnienia. Dziś Polski bez WOT żaden polityk nie widzi. WP widziało w WOT jedynie alternatywną formę NSR, lecz mam nadzieję że to się zmienia. Należy więc życzyć powodzenia w kontynuacji tego projektu.

  1. Grzyb

   1939 - bohaterska szarża z przerośniętymi mauserami na niemieckie czołgi w obronie rządu, któremu akurat wtedy zamarzył się wypad do Rumunii. 202X - weekendowi żołnierze z ultra-nowoczesnymi MSBS-ami wyposażonymi w dopracowywaną latami składaną muszkę i szczerbinkę bohatersko walczą o zostanie inkubatorami larw much oczekując na wyimaginowane wsparcie sił sojuszniczych NATO.

  2. Polak

   jeśli już to przeziernik a nie szczerbinkę a na grotach użytkowana jest optoelektronika .

  3. Piotr ze Szwecji

   @Grzyb. W głowie się nie mieści, jak głęboko nieprofesjonalna była AK. Dziś cywil by nawet nie dowodził tak idiotycznie, jak "doświadczeni" oficerowie AK to czynili podczas powstania. W AK walczyli Polacy, mimo że tacy jak ty tego nie chcieli. Miliony nieuzbrojonych Polaków nadal w Polsce żyją! Ty zaś marudzisz o szkoleniu i uzbrojeniu dla ledwie 50 tys i to podczas pokoju, kiedy nie ma łapanek i rozstrzeliwań na ulicy? Żyjesz w świecie urojeń w którym my Słowianie Polacy jesteśmy lubiani i szanowani na całym świecie i każdy włącznie z Rosjanami ceni nasze życie i zdrowie? Połowa ludzkości utopi z radością ciebie w łyżce wody i tylko z tego powodu, że się urodziłeś! Słyszałeś o takich grupach etniczno-religijnych jak Sowieci, Muzułmanie i Germanie? Nie? Poczytaj sobie polską historię. Ktoś by po Jałcie liczył w Polsce na sojuszników? Nie kpij po 45 latach PRL:u. NATO to tylko polityczne propagandowe oszustwo dla społeczeństwa, a nie realne zapewnienie obrony Polski. Sąsiedzi Polski z NATO, Niemcy, Czesi i Słowacy, którzy są najbardziej realnym wsparciem, kpią sobie z obronności. Czesi bezczelnie i otwarcie knują małe wojsko ekspedycyjne w ramach NATO. Będą się za Polską chować, a Polska będzie się chować za Czechami! Jak to się skończy, kiedy ktoś wrzuci kamień w ten szklany domek NATO w Europie? On pryśnie! Nie jest oficjalny czas wyczekiwania pomocy wojskowej od NATO sojuszników około 3-6 miesięcy? Więcej czasu Rosji trzeba, by zająć Polskę, przeprowadzić "wolne wybory" i swój własny marionetkowy rząd w Polsce osadzić? Nigdy nie widziałeś ćwiczeń NATO reakcji? To 1 brygada spadochronowa z USA, 1 też amerykańska brygada pancerna z Niemiec i jakieś amerykańskie 20 sztuk F-16 z Włoch. Reszta NATO sobie wesoło wysyła jak Czechy po 1 batalionie ekspedycyjnym. ---------- 2021 - bohaterska szarża z przerośniętymi modyfikacją Leopardami 2A4 na rosyjskie czołgi w obronie rządu, który będzie się chował poza NATO i poza EU w Szwajcarii, oczekując na wyimaginowane wsparcie sił sojuszniczych NATO.

 5. Wir

  Kursy są tylko dla wybranych i tyle w temacie . Szkoleń...eh.

 6. Kóma

  Wypasieni ...

Reklama