Reklama

Siły zbrojne

Przekazania dowodzenia w Polskim Kontyngencie Wojskowym EUFOR Althea

Autor. st. sierż. Daniel Święcki

20 maja 2024 r. w bazie Camp Butmir w Sarajewie miała miejsce uroczystość przekazania dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym w operacji Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie.

Reklama

W uroczystości uczestniczyli Ambasador RP w Sarajewie Andrzej Jasionowski, Attaché obrony w Chorwacji komandor Zbigniew Romanowski, dowódca EUFOR Generał Major Laszlo Sticz, Szef Sztabu EUFOR Generał Brygadier Herbert Sailer oraz przedstawiciele państw współuczestniczących w misji EUFOR.

Reklama

Ppłk Dominik Kasperek z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca symbolicznym przekazaniem flagi Rzeczypospolitej Polskiej na drzewcu oraz złożeniem podpisu na protokole zdania i objęcia obowiązków w obecności przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk. Jarosława Chojnackiego, przekazał odpowiedzialność za kontyngent nowemu dowódcy ppłk. Romanowi Osińskiemu z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi, który to wraz z podległymi żołnierzami realizował będzie postawione zadania mandatowe w rejonie odpowiedzialności na terenie Bośni i Hercegowiny w ramach XXVII zmiany PKW EUFOR Althea.

Autor. st. sierż. Daniel Święcki

Polski Kontyngent Wojskowy w Bośni odgrywa istotną rolę w ramach misji Unii Europejskiej, wspierając wysiłki społeczności międzynarodowej w odbudowie kraju po konflikcie z lat 90 ubiegłego wieku.

Reklama

Przekazanie władzy podczas ceremonii stanowił symboliczny gest podkreślający ciągłość zaangażowania oraz solidarność międzynarodową na rzecz stabilizacji Bośni i Hercegowiny.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Ciekawe… Dowódcą EUFOR jest generał z Węgier😂

  1. Bender

   Jednostka manewrowa czyli Multinational Battalion (MNBN) składa się z "troops from Austria, Bulgaria, Hungary, Netherlands, Romania and Türkiye". Przy czym państwem ramowym są teraz Węgry, które wystawiły kompanię manewrową i jednostkę helikopterów oraz zapewniły Combat Search and Rescue and Aeromedical Evacuation, ROLE 1 medical support of the international mission, as well as logistic support and supply. Dla Węgier Bałkany są naturalnym kierunkiem interesów.

 2. Danio

  Dlaczego w misjach policyjnych uczestniczą artylerzyści i przeciwlotnicy ? Nie powinni teraz w kraju przeszkalać się na nowy sprzęt ? Do takich misji jest ŻW + zmech/zmot.

Reklama