Siły zbrojne

Przeciwrakietowa „Proca Dawida” w służbie w przyszłym roku

Fot. MDA via Wikipedia.
Fot. MDA via Wikipedia.

Siły Obronne Izraela stworzyły pierwszą jednostkę, jaka ma się zająć wprowadzaniem na uzbrojenie zestawu przeciwrakietowego David’s Sling/Magic Wand. Pierwsza bateria systemu ma zostać sformowana już w przyszłym roku.

Zgodnie z informacją sił powietrznych Izraela sformowanie jednostki jest kolejnym etapem przygotowań do wdrożenia zestawu David’s Sling/Magic Wand. W formacji znaleźli się żołnierze, którzy wcześniej pełnili służbę przy systemach Iron Dome, Arrow oraz Patriot.

System David’s Sling/Magic Wand jest opracowywany przez izraelski koncern Rafael we współpracy z amerykańską spółką Raytheon. W założeniu ma stanowić „pośredni” element systemu obrony przeciwrakietowej Izraela, pomiędzy zestawami Iron Dome, używanymi do przechwytywania pocisków o zasięgu do 70 km oraz systemami Arrow.

System David’s Sling ma być przeznaczony, przede wszystkim, do przechwytywania pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet dużego kalibru oraz pocisków manewrujących. Pierwsza bateria systemu ma zostać sformowana już w przyszłym roku.

Według dostępnych informacji wykorzystywane w zestawie pociski przechwytujące typu Stunner są wyposażone w wielosensorową głowicę samonaprowadzającą (radiolokacyjną i termiczną), i działają w trybie „odpal i zapomnij”. Producent zapewnia, że w pełni współdziałają z istniejącymi systemami wykrywania, dowodzenia i zarządzania polem walki.

Zestaw David’s Sling brano pod uwagę w postępowaniu na system obrony powietrznej Wisła w ramach oferty agencji rządowej Sibat, jednak zakwalifikowano do kolejnego etapu procedury. Uczestniczyły w nim ostatecznie wybrany przez Polskę Patriot, który w docelowej odmianie ma zostać głęboko zmodernizowany, oraz francuski system SAMP/T.

 

Komentarze