Reklama

Siły zbrojne

Projekt reformy dowodzenia i kierowania Sił Zbrojnych RP na senackiej Komisji ON

Minister Siemoniak podczas posiedzenia Senackiej KON - fot. MON
Minister Siemoniak podczas posiedzenia Senackiej KON - fot. MON

18 grudnia br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił senatorom na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej założenia projektu reformy kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.Minister Siemoniak powiedział, że zgodnie z planem kierowanego przez niego resortu zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2014 r., a jeśli prezydent podpisze nowelizację, pewne elementy nowego systemu dowodzenia będą działać już od 1 lipca 2013 r.

Równocześnie szef MON-u, zapewnił że jest otwarty na dyskusję i krytykę w kontekście planowanej reformy - dyskusja ma właśnie rozpocząć się w parlamencie.

Resort zaproponował przekształcenie Sztabu Generalnego WP w organ planowania, doradztwa strategicznego i nadzoru oraz  integrację obecnych organów dowodzenia w dwa dowództwa strategiczne, Dowództwo Generalne Rodzajów SZ oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ. Po ewentualnych zmianach, Szef Sztabu Generalnego WP, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych będą podlegać bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama