Reklama

Siły zbrojne

Próby uzbrojenia lekkiego śmigłowca MD 530G

 • Fot. Flytronic
  Fot. Flytronic

Firma MD Helicopters Inc. przeprowadziła serię prób uzbrojenia lekkiego śmigłowca MD 530G, opartego na konstrukcji popularnych maszyn typu OH-6/MD 530F.

Zakres testów objął strzelania z karabinów maszynowych kalibru 7,62 mm i 12,7 mm, a także odpalenia rakiet niekierowanych oraz naprowadzanych laserowo pocisków Raytheon Talon. Rakiety kierowane były odpalane do celów oddalonych o 2 do 5 kilometrów, a błąd trafienia wynosił nie więcej niż 1,5 m.

Śmigłowiec był w trakcie testów uzbrojony w zasobniki M260 z pociskami kalibru 70 mm, zasobniki z karabinami maszynowymi i rakietami firmy FN Herstal oraz karabiny maszynowe M134 Minigun. Maszyna jest ponadto wyposażona w głowicę elektrooptyczną z kamerą telewizyjną, systemem obserwacji w podczerwieni oraz laserowym wskaźnikiem celów. Próby uzbrojenia MD 530G prowadzone były na poligonie Yuma w stanie Arizona.

Śmigłowiec MD 530G jest oparty na konstrukcji maszyn MD 530F/OH-6, wykorzystywanych między innymi przez jednostki specjalne. Maksymalna masa startowa śmigłowców tego typu wynosi 3750 funtów (ok. 1700 kg), a prędkość przelotowa – 110 węzłów (ok. 200 km/h).

Wyposażenie maszyn MD 530G w rakiety kierowane laserowo daje możliwość precyzyjnego rażenia celów stacjonarnych i ruchomych. Zakończenie testów otwiera drogę do certyfikacji śmigłowca we wrześniu 2014 roku i rozpoczęcia produkcji małoseryjnej w ostatnim kwartale bieżącego roku.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. marek

  moze ten helikopterek bylby dobry dla mojej teorii....

 2. podbipieta

  W SW 4 Solo sa przymiarki do uzbrojenia.

 3. xxx

  Na sw 4 takie zrobić

  1. Pilot

   Jasne i 200 metrów pasa do startu i lądowania

  2. wróg

   Śmigłowiec to popularny sprzęt na jankeskiej farmie, a w Polsce skąd weźmiesz pilotów z nalotem?

 4. Dondaddy

  Czy puszczyka tez da sie tak uzbroic??

  1. wróg

   Zamontować można. Ale w nic nie trafisz. Nie ta konstrukcja do manewrów. Dla picu nawet PZL opracował jakieś tam niby modernizacje pod to. Trzeba by wybebeszyć całą maszynę, nakłaść telemetrii, elektroniki, pomierzyć, podpiąć nowsze sterowanie. Montaż takich broni na tak lekkich konstrukcjach to żart. Rozpisz sobie ramię siły wirnika ogonowego i ramię siły podwieszonego poza osią śmigłowca karabinu. To bardzo ciężko kontrować, a do tego trzeba jeszcze elewację zachować.

Reklama