Reklama

Siły zbrojne

Próby stoczniowe nowej rosyjskiej fregaty rakietowej

Admirał Grigorowicz. Fot. Defence24.pl
Admirał Grigorowicz. Fot. Defence24.pl

Zbudowana w stoczni Jantar w Kaliningradzie fregata rakietowa Admirał Grigorowicz, pierwsza z sześciu jednostek proj. 11356 przeznaczonych dla Floty Czarnomorskiej, rozpoczęła próby stoczniowe. Mimo, że okręt ten powstał w oparciu o dokumentację budowanych w tej samej stoczni dla Indii fregat typu Talwar, program notuje kolejne opóźnienia.

Stępkę prototypowej fregaty położono 18 grudnia 2010 r., zwodowano dopiero 14 marca br., zaś próby morskie ma ona rozpocząć w lutym 2015 r. i wejść do służby jeszcze w tym samym roku, dwa lata później niż zakładano to w momencie rozpoczęcia budowy. 

Ostatnie przesunięcia w terminie przekazania jednostki spowodowane są konfliktem na Ukrainie. Dostawcą siłowni dla tych okrętów była ukraińska firma Zoria-Maszprojekt. Po zajęciu Krymu przez Rosję, jej pracownicy opuścili stocznię nie uruchamiając żadnego z dostarczonych zespołów napędowych. Zadania ukraińskiego przedsiębiorstwa przejęła rosyjska firma Turborus, co wymagało czasu.

(AN)

Reklama

Komentarze (2)

 1. pinokio

  to znaczy ,ze w niecaly rok uporali sie z problemem turbin ,szybko.

 2. zxcv

  Stocznia w Kaliningradzie? Zespół napędowy robiony na Krymie? Gdzie kończy się logika zaczyna się Rosja...

  1. bsh

   U nas dla okrętów w Gdańsku silniki powstawały w Poznaniu.

  2. ubaw

   To co powiedzieć o USA i F-35 składanym z komponentów m.in. produkowanych w Izraelu i Japonii - do USA stąd dalej niż z Krymu do Kaliningradu. I co ty na to "ekspercie"? :-)

Reklama