Reklama

Siły zbrojne

Próby morskie brytyjskiego atomowego okrętu podwodnego

Fot. BAE Systems.
Fot. BAE Systems.

U zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii trwają próby morskie najnowszego brytyjskiego wielozadaniowego okrętu podwodnego Artful (S121) typu Astute.

Testy potrwają kilka miesięcy i mają na celu sprawdzenie pracy podstawowych systemów i urządzeń pokładowych, w tym układu pędnego, systemu łączności, obserwacji technicznej, kierowania ogniem jak również uzbrojenia. Będą one również okazją do zakończenia procesu szkolenia i zgrywania załogi przed przewidzianym na koniec br. przyjęciem do służby.

Artful jest już trzecim przedstawicielem nowego pokolenia brytyjskich atomowych okrętów podwodnych, które łącznie ma liczyć siedem jednostek. Został zbudowany przez stocznię koncernu BAE Systems w Barrow-in-Furness.

Jego stępkę położono 11 marca 2005 r., zwodowano 17 maja 2014 r., zaś pierwsze zanurzenie odbyło się na początku października tego samego roku. Podobnie jak wszystkie brytyjskie okręty podwodne będzie stacjonował w Szkocji w bazie HMNB (Her Majesty's Naval Base) Clyde.

(AN)

Reklama

Komentarze (3)

 1. paw

  Strasznie pechowe są te okręty. Ogólnie nie wierze w tego typu rzeczy , ale proponuje dokonać wysiłku i poczytać biografie dotychczas wcielonych do służby jednostek. Albo totalny pech, albo objaw cięcia kosztów w ROYAL NAVY i niska ,,o pływalność'' załóg. Podobne zjawisko odnośnie op. było kilka la temu w USNAVY.

 2. w

  Z ruskich sie ktos smial, ze buduja 10 lat.

 3. marek!

  a czemu nie 20 dni.......

  1. olo

   "najnowszego brytyjskiego wielozadaniowego okrętu podwodnego Artful (S121) typu Astute". A EC-725 Caracal był już sprawdzany w Afganistanie i Mali w warunkach BOJOWYCH w odróżnieniu od cywilnych amerykańskiego BH S-70i z Mielca i włosko-brytyjskiego AW 149 ze Świdnika.

Reklama